Formát externího HDD

Zdravím, jak správně naformátovat externí HDD?
Vím, je to primitivní a zvládne to i mimino, ale i tak bych se chtěl na pár věcí zeptat, protože v Linuxu je to jinak než ve Win. Linux sice už dost let používám, ale nyní mě i občas začne něco zajímat, proč je to tak a ne jinak :slight_smile:

Jedná se o klasický plotnový HDD kapacity 1TB, rozhraní USB 3.0 a formátovat ho chci na ext4. Nechci používat “comandlajnu”, ale hezky BFUčkovsky nějaké GUI klikátko “pro pitomce” :slight_smile: Jestli ale někdo napíše i příkaz pro shell, s vysvětlením, co je co, nebudu se zlobit :wink:

Můj postup:
Připojil jsem HDD, odstranil jsem oddíl přes Gparted (většinou je na exterňáku nějaký SW od výrobce a stejně je to naformátované na NTFS, což nechci - protože Linux :slight_smile: a když jsem chtěl na HDD přidat oddíl s tím, že budu zarovnávat na MiB a formát bude ext4, tak mi to hlásilo 1MiB místa volného před oddílem? Proč mi to hlásí volné místo před oddílem?

Spustil jsem tedy sw DISKY, a tam jsem přidal oddíl a rovnou se provedl i formát disku, nic se mě neptalo, na co to chci zarovnat, ani mi to nehlásilo nic před oddílem (nebo za), akorát si to vzalo cca 1,6% kapacity.

Chci se zeptat, jaký je správný postup formátování, tak aby se mi sformátoval celý HDD a nevytvářel mi tam nějaké volné místo, jako v případě Gparted?

Dále bych se chtěl zeptat na ten a samý problém u SSD disku, kde se mi také Gparted myslím snažil vnutit nějaké volné místo na disku a nic s tím nečlo dělt.

Díky.

Tam ten 1MiB volného místa je si myslím způsoben tím jak to zarovnáváš na megabajty. Na začátku disku se vytváří tabulka rozdělení disku, a ten oddíl se začne vytvářet až od dalšího volného megabajtu. Ale každý postup, který tě dovede k cíli je psrávný. V příkazové řádce bys mohl vytvořit oddíl třeba pomocí fdisk. Jeho ovladani je jednoduché. Formátuje se potom pomocí mkfs.nazevfilesystem, takže pokud chceš třeba oddíl /dev/sdb1 naformátovat do ext4, tak napíšeš


mkfs.ext4 /dev/sdb1

Jinak nevidím důvod, proč nemít externí disk naformátovaný v NTFS, linux to zvládá a můžu ho připojit i k něčemu, co linuxové souborové systémy nepodporuje.

Já mám externí disk naformátovaný jako exFAT a to čistě z důvodu, že na NTFS nejde v OS X zapisovat, ext4 neumí Windows, HFS+ také neumí Windows a možná ani Linux a FAT32 neumí velké soubory :slight_smile: Sice je nutné do Linuxu doinstalovat podporu pro exFAT (opravdu nechápu, proč není rovnou povolená, když jde o jediný opravdu univerzální formát čitelný bez problémů úplně všude), ale pak je všechno absolutně bez problémů. S nějakým zarovnáváním si hlavu nelámu, nevím ani k čemu je to dobré, ale asi k ničemu a program se o to postará sám :slight_smile: