floppy FC5

ahoj tak sem nainstalil fc5 a nemuzu se nejak dostat na disketovku…ve FC4 sem dal jen mount /mnt/floppy a byla v /mnt ale ted v /mnt nemam nic nevite co stim?

Uz od fc4 se vsechna zarizeni pridavaji do /media
V konferenci jsem ale zaznamenal ze si nekdo stezoval ze nema floppy vubec, nejdriv se ale podivej do /media.

no tak to nemam ani v /media :frowning: tak to je docela spatny pac disketovku tam potrebuju :frowning:

A zkusim otazku: co si udelal pro to aby tam byla?
Zkus aspon:
dmesg | grep Floppy

tak mi to napise toto

[root@server ~]# dmesg|grep floppy
ide-floppy driver 0.99.newide

Takze jsem se pokusil najit odpoved, stalo me to dvacet minut zivota - meho: filosofie se ve FC5 zmenila. Floppy drive je brane jako vymenne medium, protoze se ale neda detekovat pritomnost/nepritomnost, je pri pouziti GNOME pridavan automaticky bod /media/floppy. Pokud pouzivas neco jineho, pak muze byt “problem” resitelny takto:

gnome-mount -d /dev/fd0

cp /home/me/really-important-file /media/floppy

gnome-umount -d /dev/fd0

nebo tak ze si do /etc/fstab pridas tento mount bod a vytvoris /media/floppy rucne.
/dev/fd0 /media/floppy auto pamconsole,exec,noauto,utf8,managed 0 0
ci neco podobnebo chytreho.

Napsal jsem Floppy s velkym F.

A skutecne: v Gnome po dvojkliku na ikonu ‘Pocitac’ dale na ‘Disketova mechanika’ sa vytvori ‘/media/floppy-1’ (pokud je vlozena disketa) a objevi se ikona na plose, pro odpojeni je treba na teto ikone - v kontextovem menu (prave tlacitko mysi) kliknout na ‘odpojit svazek’ jinak se druha vlozena disketa nenacte. (Prikaz mount v textove podobe zrejme vysel z mody i na Linuxu;-)

Pouze pro floppy :slight_smile: Je to hold vymene medium… mount funguje porad, ale musi se psat cely rucne, nebo udelat radek ve fstab.

tak ted sem trosku uz mimo…jak teda to udelat presne kdyz nemam gr. prostredi ale jen textove?

Já bych jako root dal “mkdir /media/floppy” a potom bych v mc editoval /etc/fstab, kam bych přidal chytrý řádek uvedený v předpředminulém covexově příspěvku. Sám jsem si právě před chvilkou tímhle postupem namontoval flashku. - v případě flashky naformátované na fs FAT32 jsem přidal řádek:
/dev/sda1 /media/disk vfat [a pak už jsem nic chytrého nevěděl, tak jsem ještě na konec dopsal to, co bylo v ostatních řádcích (default 0 0) a jede to.]
… jo, a pak jsem ještě vložil prázdný řádek, jinak to bude řvát, že ho to chce.

Příspěvek byl upraven (09-04-06 09:48)

Hermenet to popsal v podstate spravne. Co presne musis udelat je MYSLET a pouzit svuj oblibeny editor na /etc/fstab.:slight_smile:

Neni treba pouzit editor (domnivam se).
Pod rootem lze pripojit floppy(filesystem):
‘mount -t vfat /dev/fd0 /media/floppy’
odpojit:
‘umount /media/floppy’
ale “bije se to” s pripojenim svazku (floppy) pomoci Gnome (GUI) - do odpojeni nelze pouzit.

eh… pardon… editace bude potreba… predchozi pripevek jako by nebyl… :slight_smile: