Fedora Silverblue na Raspberry Pi 4 model B

Ahoj.

Máte někdo zkušenosti s instalací Fedory na Raspberry Pi 4? Uvažuji o 4/8 GB verzi jako náhradu desktopu pro nenáročné rodinné přišlusníky a zajímalo by mě, jak snadné/těžké to je. Ideálně bych při tom rovnou vyzkoušel Silverblue.

Předem díky.
Michal

Ptám se nejen kvůli Silverblue, ale hlavně proto, že podle všech odkazů podpora pro 4 zatím (stále?) není.

Ahoj, s Fedorou 31 platilo pro Raspberry Pi 4 (mám čerstvě pořízenou 2GB variantu) bohužel to, co je ve wiki, tedy nefunkční. Ale mám v plánu zkusit na něm 32 (snad tenhle víkend), dám vědět, jak jsem dopadl :slight_smile:

Jinak už Raspberry Pi 3 na tom nebylo pro jednoduché použití na desktopu úplně špatně (velké omezení tam byl 1 GB paměti). Nicméně šlo tam rozběhnout i Gnome (pouze rozběhnout) a s LXQt to bylo slušně použitelné.

To RPi 4 plánuji používat jako NAS (zatím ho mám postavený na RPi 3 a rozdíl ve 100 vs. 1000Mbps ethernetu byl zásadní důvod pro upgrade), ale můžu vyzkoušet i desktop, přebytečných uSD karet se tu několik najde :wink:

Mam ten kompletni RPi 4 desktop kit a je to pouzitelne - ovem samozrejme s puvodnim debianem/raspbianem. I tam jsem se ale setkal s padanim/podivnostmi chovani treba Firefoxu. Delat na tom nejake brikule jeste se silverblue, bych si asi jako prostredi pro rodnne prislusniky netroufl.

Jeste poznamka - je potreba to osadit pasivnim chladicem (urizl jsem tam nejaky ze stare grafiky), jinak se to prehriva.

1 Like

Platí to, co napsal Covex. S Raspbianem je to krásně použitelné, jako desktop se používá upravené LXDE, takže odezva prostředí by byla bleskurychlá asi tak či tak, ale tady není ani problém s rychlostí startu aplikací, přehráním videa na youtube v 1080p apod., samotný start systému je několikasekundový… Hodně příjemně mě to překvapilo, necítil jsem tam rozdíl oproti X220, ze které teď píšu (pravda s GNOME). Posun oproti RPi 3 je pocitově velmi výrazný. Dovedu si představit, že to lze používat jako běžný nepracovní desktop.

Fedora 32 na tom bohužel ještě nejede (v průběhu bootu dojde k zatuhnutí). Nějaké možnosti, jak ji rozjet přesto jsou, ale přišlo mi to hodně napřesruku, našel jsem k tomu tenhle návod: https://medium.com/ironhaul/installing-64-bit-fedora-on-the-raspberry-pi-4-d4a665ea65d3

Chtěl jsem si udělat představu, jak se na RPi 4 chová GNOME (a v aktuálním Tumbleweedu už podpora pro RPi 4 je) a i když to spadlo do režimu s LLVMpipe, takže softwarové vykreslování, odezva nebyls vůbec špatná a bylo to vcelku použitelné. Samozřejmě kvůli tomu nešla akcelerace videa, což by bylo výrazné mínus, ale je to celkově hezký příslib :slight_smile: