Fedora Packaging Workshop

Uvažuju o tom, že bych zorganizoval Fedora Packaging Workshop v brněnské pobočce Red Hatu. Rozdělené by to bylo na dvě části:

  1. Jak vytvořit RPM balíček pro Fedoru
  2. Jak dostat balíček do Fedory

Každá část by měla teoretickou část formou přednášky a potom praktickou část, kde by si mohli lidi vyzkoušet udělat balíček, případně už si donést něco hotového a s lektorem si udělat review. Jako lektoři by byli zkušení správci balíčků z Fedory. Byla by to pravděpodobně celodenní akce.

Měl by někdo z vás o takovou akci zájem? Pokud ano, vyhovoval by vám spíše pracovní den nebo víkend?

No tohle je parádní nápad, škoda jen že nejsem tak mobilní na to si udělat jen tak jednodenní výlet do Brna. Je to jediná šance na takovou akci nebo se chystá i ten seriál na stránkách o packagingu, který už někdo z Fedory zmiňoval (teď nevím přesně, kdo to byl a kde).

Něco jsem si pro sebe zabalíčkoval nebo přebalíčkoval, ale otázek je pořád víc než odpovědí, takže za mě: ano a nejlépe o víkendu.

vain napsal(a):

No tohle je parádní nápad, škoda jen že
nejsem tak mobilní na to si udělat jen tak
jednodenní výlet do Brna. Je to jediná šance
na takovou akci nebo se chystá i ten seriál na
stránkách o packagingu, který už někdo z
Fedory zmiňoval (teď nevím přesně, kdo to byl
a kde).

Články byly taky v plánu, ale lidi, kteří to přislíbili, se nemůžou jaksi rozhoupat, proto jsem se vydal cestou workshopu.

Dal jsem dohromady formulář, kde bychom rádi sesbírali odezvu, podle které potom workshop uděláme: http://bit.ly/PTPwtg
Prosím o vyplnění pouze ty, kteří aspoň uvažují o tom, že by na workshop zamířili.

No vyplnil jsem, když se nemohu spolehnout, že nějaký seriál na stránkách bude, tak se hold budu muset vyhecovat do toho Brna nějak dopravit :slight_smile:

Pro zájemce, dnes jsem objevil (možná Ameriku) na wiki fedoraproject docela dobrý úvod do packagingu http://fedoraproject.org/wiki/How_to_create_an_RPM_package
Fakt jsem o něm do teď nevěděl, vždy jsem narazil na ten, co je na docs.fedoraproject.org a ten je takový… no řekněme méně užitečný než tenhle…

Zdravicko! Určitě je to super nápad. U mě záleží na datu, jsem limitovaný prací a také to je poměrně daleko +220km, ale rád bych přijel.
Vain: jj znám. Je to lepší než docs ale pořád tam jsou mezery, hlavně soubor SPEC. S gcc to funguje dobře, ale nepodařilo se mi to přemluvit ke spolupráci s překladačem mono. Díky

Mám v plánu všechno dokumentovat a nahrávat. Videa se pak určitě objeví na fedora.cz.

Tak jsme to dali dohromady: http://fedora.cz/fedora-packaging-workshop-pro-zacatecniky/
První workshop bude pro ty, kteří chtějí s balíčkováním začít nebo mají hodně malé zkušenosti. Měsíc na to bude následovat další, který bude zaměřený na pokročilejší věci. Tam budou moct dojít ti, kteří mají větší zkušenosti nebo prošli prvním workshopem a už si na pokročilejší věci troufají.

Už jen poslední tři volná místa!

Tak už je to plné. Nicméně za měsíc na to bude workshop pro pokročilé a pokud bude zájem přetrvávat, můžeme ty workshopy dělat pravidelně.

Kdyby nekdo nevedel co zabalit, tak muze zkusit http://modrana.org/ - konecne bysme snad meli nejaky GPS navigacni software ve Fedore, ktery by i mohl byt pouzitelny.

covex napsal(a):

Kdyby nekdo nevedel co zabalit, tak muze zkusit
http://modrana.org/ - konecne bysme snad meli
nejaky GPS navigacni software ve Fedore, ktery by
i mohl byt pouzitelny.

To bych mohl říct přímo autorovi, ať nám to zabalí. Občas se na našich akcích ukáže :slight_smile:

Je to myslim ciste python, takze to je skutecne “jen” o ubaleni -noarch- baliku a sepsani zavislosti.

MMCH: Pred casem nejake podminky balikovani prekaldal nekdo i tady do wiki:
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:pokyny_pro_revize_baliku
ale uz je to asi zastarale.

Bavil jsem se dneska o Modraně s Rezzou a říkal, že nová verze, na které Martin Kolman pracuje, pro Fedoru asi zabalit nepůjde, protože je postavená na Qt technologiích, které zatím pro desktop nejsou. Stará verze je Python, ale zase říkal, že si nemyslí, že by to bylo něco vhodného pro desktop.

Nova verze bude v Qt (resp. QML, coz nevim proc by jit nemelo, KDE jestli jsem dobre postrehl posledni vyvoj do nej taky prepisuje znacnou cast sama sebe), ale aktualni verze pouziva GTK. Je to primarne pro mobilni zarizeni s touchscreenem ale jde to ovladat i mysi a funguje to - dokonce to rozezna ze to bezi na PC a urcitym zpusobem se tomu prizpusobi. Z prvniho dojmu je to minimalne pouzitelne - GPS to zrejme pouziva pres gpsd, takze komu jde GPS treba na notebooku pres gpsd nemel by mit problem (ja s tim trochu valcim). Nic jineho aspon trochu pouzitelneho v Linuxu jsem zatim nevidel - gpsdrive nepocitam, to je des a hruza. Kdyby nekdo vedel tak se pochlubte.

Nikoho do baleni nenutim - staci stahnout z webu archiv rozbalit a pustit ./modrana.py, jen sem myslel, ze zabalenim by se zvysila publicita a treba prisly i nove a lepsi verze. Protoze zatim to je s GPSkama pod linuxem dost spatne (nepocitam mobily s androidem).

Pro lidi, kteří už mají nějaké zkušenosti s balíčkováním, budeme dělat workshop 19.10. Tak si to zapište do kalendáře :wink: Registrace bude probíhat někdy na konci září.

Uvolnilo se nám jedno místo, pokud by měl někdo zájem o last-minute registraci, stačí mi napsat na eischmann redhat com.