Fedora - letní brigáda

Ahoj,
zrovna tento týden jsme vypsali novou intern pozici pro Fedora QA. Vzešlo to z rozhovorů mezi mnou a Kamilem Páralem, který je takovou hlavou brněnské Fedora QA, která se stará o testování Fedory. Cílem je zatáhnout komunitu víc do testování. Např. Fedora test days jsou pěkně zpracované, málokterá distribuce něco takového má, ale povědomí v komunitě je pořád malé.

Samozřejmě nějaké nějaký technický background je potřeba, ale není tak podstatný. Převáží to zapálení pro věc. Myslíme si tedy, že je to ideální pozice pro studenta z komunity Fedory.

Je to práce na léto, ale může se prodloužit na zbytek školního roku a posléze přerůst v normální pracovní poměr, takže se ve výsledku můžete živit tím, co vás baví.

Víc informací najdete na hlavním webu: http://fedora.cz/hleda-se-nadsenec-do-fedory-pro-letni-staz-u-red-hatu/

Pokud byste měli nějaké dotazy, tak můžete napsat přímo mně nebo Kamilovi Páralovi. Tato pozice je tak trochu výjimečná, takže to myslím půjde i mimo klasické výběrové řízení, protože jak jsem říkal, rozhodující nejsou technické znalosti ale zájem o Fedoru.

Prečo nie som študent v Brne? Kvôli práci pre Fedoru by som si aj pohlavie nechal zmeniť :frowning:

Hehe, hezky řečeno :wink: Mě by to taky bavilo, ale jsem už pětadvacetiletý dědek =)

Taky mně to zaujalo. Taky jsem vlastně dědek. :smiley: Ale problém je spíše v tom, že jsem z Prahy :-/

Pozic je dost i v jinych teamech i pro stare dedecky. Klidne mi napiste :slight_smile:

Asi jsou. Kolega mi včera říkal, že jej kdosi lanaří do RH na nějaké nové projekty.
No tak snad mu to vyjde :slight_smile:

Komu treba písať, ak chcem v Red Hate robiť a čo treba vedieť, aby som tam mohol robiť?

Myslím, že na jejich portálu s nabídkama práce je infa docela dost: https://careers-redhat.icims.com/jobs/intro?hashed=0

Zdravím! Abych neotvíral nové téma. Fedoru jsem si velmi oblíbil. Rád bych se zapojil v rámci možností. Dosud jsem věnoval čas studiu fedory a like systémů z hlediska administrátora, ale vývoj mě láká více. Chtěl bych se zeptat zda je to možné z počátku zde. Chtěl jsem se přihlásit jako maintainer vlastního balíčku (chtěl jsem poskytnout pár vlastních věcí samozřejmě jako oss) ale odradil mě ten seznam požadavku na Fedoraprojectu. S tím souvisí otázka v čem se vyvíjí Fedora…? Mam praxi v C# ale tento jazyk se asi ve fedoře nepoužívá jak jsem pochopil kvůli mono. Před pár týdny jsem se naučil základy perlu kvůli cli utilitám co jsem potřeboval a teď se ze zájmu učím čisté C a C++ ovšem tady je dlouhá cesta k produkci. Díky

Co se tyce pozadavku na baliky idealni je pripravovany packaging workshop. Neni potreba ze zacatku hned psat cele projekty sam - vetsinou jsou daleko vic potreba patche a opravy chyb. Na neco takoveho clovek nemusi byt mistr v danem programovacim jazyce, ktery je zpravidla stejne nepodstatny, ale musi byt schopen porozumet problemu a nastudovat pripadnou dokumentaci. Coz je nakonec vzdy vetsina prace. Kodovani je jen velmi marginalni.

Díky za odpoved, chápu šlo mi o to jestli by šlo zpočátku zapojit se právě formou patchu event. přidání objektů atd do stávajících projektů prostřednictvím nějaké organizace či pobočky fedory u nás. Číst doku atd není problem jen se necítím hned na to angažovat se v en na mailing listech v rámci celosvětové fedory. Má en rozhodně na vyprávění a dlouhé debaty není to spíš de. A pak mi šlo o jazyk, precijen c# a C++ a další je poměrně rozdíl tak abych měl představu co čekat. Není jazyk jako jazyk byť mají mnoho společného.

Edit: měl jsem na mysli nezávislou dobrovolnou českou skupinu vývojářů nikoliv nějakou firmu. Jinak nic proti rh to vůbec ne naopak mě imponuje že věnuje prostředky na vývoj linuxu…

Ohledně těch projektů a balíčku. Napsal jsem si pár věcí v c# pro win. Před pár dny jsem něco naportoval do linuxu v mono (např. grafický kalendář který generuje a zobrazuje na 5 let směny v týdnu pro libovolnou kombinaci smen třeba 3den3noc včetně st svátků plus různé statistiky atd). A napadlo me že bych to poskytl dále, vzhledem k tomu co práce věnovali jiní komunitě tak je to jen zrnicko. Leč požadavky na fedoraprojecktu včetně představení se ostatním na mailing listu atd mě odradily. A pak taky rpm s mono do toho jsem nepronikl je tam nějaká zaludnost. Nová verze mc ze zdrojaku bez problémů. Proto rád přijedu na workshop když to půjde.

Několik poznámek:

  • v samotné Fedoře mnoho vývoje neprobíhá. Drtivá většina toho probíhá v upstreamu. Pokud tě láká vyvíjet aplikace, které budou ve Fedoře, doporučuju zkusit nějaký z upstreamových projektů. Fedora je skvělá platforma pro vývoj, ale dělat to musíš v jiném projektu. Např. GNOME. Fedora není jako Ubuntu. Nešudlíme si tu věci pro sebe. Když chce někdo z vývojářů něco do Fedory, jde zpravidla do upstreamu a tam to udělá. Ve Fedoře se to objeví posléze. Hodně lidí je zapojených jak do upstreamu, tak do Fedory. V upstreamu daný projekt vyvíjí a ve Fedoře potom spravuje jeho balíčky.

  • Není pravda, že Mono ve Fedoře není. Ano, Fedora-specific tooly nebo infrastruktura se v tom nedělají, ale Mono ve Fedoře je. Nicméně je podporované komunitou. Red Hat jej přímo kvůli softwarovým patentům nepodporuje.

  • Pokud umíš C#, Mono není jedinou volbou. Doporučuju se mrknout na Valu, která má taky syntaxi C#, ale kompiluje se. Tento jazyk je třeba v GNOME mnohem populárnější. Je v něm napsána celá řada aplikací, které najdeš ve Fedoře: Cheese, Deja Dup, Gwibber, Simple Scan, Zeitgeist, Shotwell,… jsem si jistý, že každý z nich by ocenil pomoc, ale znovu: nemá cenu posílat nějaké patche do Fedory, ale zapojit se přímo do upstreamu.

  • nelze říct, že by se Fedora v něčem vyvíjela. Fedora je distribuce složená ze stovek různých projektů, které jsou napsány v desítkách jazyků. Jediné, co se vyvíjí jen pro Fedoru je Anaconda (instalátor), pár drobných nastavovátek a infrastruktura (build systémy, wiki, web,…). Na to se většinou používá Python.

  • pokud chceš začít dělat něco ve Fedoře, tak to může být:

  • Quality Assurance (testování) nebo triaging (třízení a potvrzování bugů v bugzille, je na to skupina Bug Zappers)
  • Packaging - existuje hromada softwaru, který ve Fedoře není. Existuje třeba wishlist, kde uživatelé přidávají programy, které jim chybí: http://fedoraproject.org/wiki/Package_maintainers_wishlist je to ale dlouhodobější práce, protože nejde jen o to balíček udělat a dostat ho do Fedory, ale je potřeba se o něj taky starat. Za měsíc budeme dělat workshop, tak se můžeš přihlásit. Do Fedory se nedostane kdejaký balíček, musí to projít přísným review, ale není problém si pro začátek udělat vlastní repozitář.
  • vývoj v infrastruktuře - různé služby pro vývojáře/správce balíčků a uživatele, kluci z Fedora QA teď třeba dělají nástroj, který ulehčí hlášení výsledků během testovacích dnů, je to ale v Pythonu.
  • do Fedory dělá hodně Čechů, už kvůli tomu, že tu má Red Hat pobočku o 500 lidech, ale žádný český spolek vývojářů tu není. Nemá cenu kouskovat vývoj do národních skupin. Vývoj v open source probíhá globálně a člověk se nesmí bát se do anglických mailing listů zapojit. Jediné národní týmy jsou v překladech. Jediné, co je tady typicky česká snaha, je česká příručka uživatele Fedory, ale to už není vývoj, ale dokumentace.

Díky za informace, vala vypadá zajímavě. Určitě se na ni podívám a zmíněné projekty.