fedora 8

nazdar lidi. Nahodil som najnovsiu fedoru 8 na notebook MSI EX600 a mam par dotazov. Predtym som mal Mint Linux a islo mi tam vsetko, samozrejme okrem hibernacie a suspendu a mam takeho tusaka ze aj okrem dynamickeho skalovania cpu. Preto sa chcem spytat, ako je to s fedorou, co musim do nej namadzgat aby to fungovalo lepsie nez win.

  1. dynamicke skalovanie procesora
  2. nainstalovat fedoru sa mi podarilo iba vdaka s parametrami acpi=off a pci=noacpi chyba mi ACPI ?! lebo mi nechce ani poriadne ukazovat stav baterky
  3. webkamera

  1. zdroje/repozitare ako je to s nonfree repozitarmi mam len nejaky livna…
  2. suspend a hibernacia - nepovinne ale nikdy som to nevidel v praxi, takze keby sa mi to podarilo rozchodit tak je to OK.

Grafika je uz v pohode nahodena, dokonca uz bezim na compiz-fusione. Hnevaju ma tie prve problemy, myslel som si ze fedora bude pokrokovejsia v tomto smere a staci iba nahodit a uz by to malo fachcat.

  1. nevím
  2. nevím :slight_smile:
  3. nainstaluj si balík gspca ke kernelu
  4. ano, livna je non-free repozitář
  5. pokud ti nechodí, dost se mi osvědčil kernel s tuxonice (najdeš v repozitáři atrpms), pak stačí spustit /usr/sbin/hibernate. Bohužel jsem na tenhle kernel nenašel zas ovladače na gspca

Jinak Fedora je pokrokovější zejména v používaných technologiích - s bezchybností to není zas tak žhavé…

Tak s tím tuxonice x gspca už to neplatí - balík gspca zřejmě dodali později než jádro, ale teď chodí tuxonice i s webkamerou :slight_smile:

  1. vyrieseny…uz mam dynamicke skalovanie procaku zapnute, trebalo v services povolit cpuspeed.
  2. stele neviem ako je to s tym ACPI :frowning:
  3. webka stale nefunguje ani s tym gspca…
  4. trebalo by lepsiu spravu zdrojov, jednotnejsiu alebo aspon viacej informacii o tom co a ako…nieco na styl ubuntu
  5. suspend a hibernacia nejdu…

rozmyslam ze preinstalujem komancsku opensource zameranu fedoru na nieco co uz ma v sebe vsetky baliky k PLNOHODNOTNEMU vyuzivaniu na notebooku…nieco v style UBUNTU je takisto komancska politika, tak som hodil MINT LINUX, ovsem ze, kedze to vychadzalo z ubuntu, tak mi tam blbol jeden zakladny problem a to ze, nastavenie svetlosti displeja cez klaves. skratky Fn+F4 F5. Btw. nejdu mi skratky na zapinanie emailoveho klienta ani browsera…

takze aku distribuciu zalozenu na fedore by ste doporucili? Alebo ake je naj. distro na notebook podla Vas? :slight_smile:

Nejlepší disto je to, ve kterém se nejlépe vyznáš. Sice ti tím nepomůžu, protože je vydět že s linuxem začínáš, ale vyzkoušej víc distribucí, každou si nech nějaký čas na PC abys jí trochu poznal a pak si vyber.
Já jsem vyzkoušel asi všechny rozšířenější distribuce a vždycky jsem došel k závěru že je to pořád “ten” linux. Mě nejvíc vyhovuje Fedora, ikdyž má také své mouchy. Výběr je jenom na tobě. :wink:

Ad 2) co se stane kdyz tyto dva parametry nepouzijete?

  1. Co to znamená nefunguje? Co ti vypíše lsusb? V programu camstream ti také nefunguje?
  2. Nechápu jakou správu zdrojů - všechno co potřebuješ tam je. Stačí mít tu livnu a na něco atrpms, popř. freshrpms
  3. “nejdu” znamená co? Neuspí se? Neprobudí? Nevíš jak uspat?

Jinak s tou komančskou politikou jsi vedle jak ta jedle, používáním opensource neztrácíš svobodu, naopak. Pokud se ti nelíbí Linux, mít ho nemusíš.
Jinak distribuce vycházející z Fedory je CentOS, můžeš ji zkusit.

Hlavní výhodu Fedory vidím v pokrokovosti technologií a aktuálnosti balíčků.

Ad klávesové zkratky: Co máš nastaveno v Systém => Nastavení => Hadrware => Klávesnice => Rozložení => Model? Ten souhlasí?

k tem nefunkčním klávesám na světlost monitoru skus ještě

FN + šipka do leva |||ubrat světlost|||
FN + šipka do prava |||přidat světlost|||

dakujem vsetkym za zapojenie sa do diskusie, ale na openSUSE 10.3 mi uz ide kompletne vsetko. Do buducna sa este u fedory jednoznacne zastavim, paci sa mi starostlivost o usera v paneloch.

súhlasím z václavem :slight_smile: treba skúmať,skúsenosti dojdu časom ktorý stráviš bádaním a s tím aj ostatné nezodpovedené otázky :slight_smile: