Fedora 38 - wifi tiskárna a brother drivery

Přátelé, zápasím s instalací brother driverů pro wifi tiskárnu (HL-L2340DW) ve fedoře gnome a taky cinnamon. Problém je, že systém po zapnutí tiskárny ji standartně vidí, přidá si ji do nabídky a spolehlivě tiskne v nějakém driveless režimu. Jenže možnosti nastavení jsou takto silně omezené, nejde např nastavit dpi tisku a další položky. Když použiju instalační skriptík do terminálu přímo ze stránek brotheru, tiskárna je přidána, v nastavení lze nastavit vše potřebné, jenže tiskárna nevytiskne ani testovací stránku. Tváří se, že je připravena, testovací stránka odejde k tisku, ale nic se neděje. Zajímavé, že mám v provozu F37 KDE spin a tam problém nebyl, vše proběhlo korektně. Na .deb distrech (MX linux, Mint) instalátor od brotheru funguje taky bez problémů. Řešil někdo podobný problém?

Není možné, že to omezení tisku platí jenom pro nějakou aplikaci, ze které se snažíš tisknout?

Nene, snažím se o tisk testovací stránky přímo z konfigurace ovladače vytvořené tiskárny. Z aplikací ale taktéž brotherem vytvořená tiskárna nic nevytiskne. Tiskové úlohy visí nevyřešené v tom print serveru(co vidím přes webové rozhraní). Jinak - při instalaci ovladače něco zabéká SELinux, ale nevím co chce. Ono - já zkouším F37 KDE, kde to vše funguje. Jestli to byla náhoda fakt netuším. Děckám jsem chtěl nasadit jako tutovku cinnamon spin a k mému překvapení nakonec problém ( jak F37, tak F38 cinnamon i gnome). Generic driverless driver funguje korektně, ale to mne neuspokojí, má velmi okleštěné možnosti nastavení. Děckám jsem tedy dnes nahodil mint linux včetně brother driverů a vše šlape jak po másle, nechám to už tak. Budou mít stabilní LTS distro, to na jejich pc dává stejně větší smysl. Ale pro sebe jsem chtěl ten cinnamon popř gnome na Fedoře kvůli čerstvějšímu sw. Ovšem pokud to nevyřeším, vrátím se opět s pokorou na .deb rodinu. Fedora je stále taková nevyzpytatelná. Semtam musím použít k bootu starší jádro, jinak nenajede, teď stávkuje ta instalace tiskárny, zprovoznit firewalem zazděný KDE connect mi taky dalo pořádně zabrat, takových špeků je víc. Nechápu, jak někdo Fedoru doporučuje úplným začátečníkům. Mint, mx linux, manjaro, buntu rodina šlapou (celkově) na první dobrou bez vymýšlení různých harakiri nastavení :slight_smile: Ale chci dát Fedoře ještě šanci…

Už tak před dvěma releasama mi bylo vývojáři CUPSu doporučeno na Fedoře používat tisk přes IPP protokol, pokud to tiskárna podporuje. Dokonce existuje i balíček ipp-usb, který toto zprostředkuje přes USB kabel tam, kde tiskárna nemá přímo přípojku na LAN.

Otázka je, jak jste ty drivery instaloval, jestli jste měl nějaký oficiální RPM balíček, nebo jestli to je nějaký instalátor, který jenom něco kamsi kopíruje (a nehlídá závislosti), případně jste to dělal ručně a nepohlídal závislosti. Na .deb prostředí to může být jiné a ty závislosti tam třeba běžně jsou, tak to funguje na první dobrou.

Je na to installer přímo od brotheru. Závislosti se očividně stahují samy během instalace, konfiguraci systém umí pokud se mu chce taky - jinak by mi to nefungovalo na F37 KDE. Zkusím ještě schválně čistou instalačku KDE spinu, jestli to byla pouze náhoda nebo nějaká komponenta v plasmě zajistí chod. Nemůže to blokovat ten SElinux? Protože instalace proběhne, jen visí print job ve frontě…

Selinux to blokovat muze. V setroubleshoot by to melo byt i videt, jenze hlasky SElinuxu jsou dobry tak pro kocku. Neni ale problem selinux bud vypnout, nebo jen prepnout docasne do permissive modu (setenforce 0), ale radsi bych to udelal uz pred instalaci toho bratrskeho driveru… ono ja si nedelm moc iluze - tyhle ovladace primo od vyrobcu, vetisnou funguji jen presne tam kde to zkouseli (casto deb distra). Co vidi clovek obcas za perly ve skriptech techto “driveru” to stoji za to.

A kdybych oželel některé volby - nevíte někdo, jaké rozlišení nastavuje driveless ovladač? Pokud by bylo na max (u mne 1200dpi), tak bych to asi přežil. Výrobcův driver má ve volbách tři rozlišení a toner save.

Tak zřejmě vyřešeno - stopl jsem SELinux a zkušební tisk po instalaci driverů bez potíží proběhl.

Upozoruji ze te setenforce plati jen do restartu nebo zmeny nastaveni za behu… pokud chces selinux trvale prepnout do permissive pak je potreba tak udelat v konfiguracnim souboru v /etc/selinux/config

Jj, zatím jsem to vypl jen pro instalaci driveru. Asi jsem ani ještě netiskl po restartu s nahozeným SE, ale dneska se na to chystám, mám něco k tisku. Stále si ale myslím, že fedora si dělá co chce, páč v plasmě jsem žádné podobné harakiri nemusel řešit :slight_smile:

Tak tiskárna funguje normálně, stačilo tedy stopnout SELinux jen při instalaci driverů.

1 Like

Plasma je jen prostredi KDE, to si muzes do Fedory nainstalovat taky. :slight_smile: