Fedora 33 nebootuje po upgradu kernelu na 5.9.10

Ahoj.

Včera nebo předevčírem jsem nainstaloval aktualizaci kernelu 5.9.10-200.fc33 a nedokážu se ní počítač spustit. Objeví se post s logem Asusu, ale už ne vstupní pole pro zadání hesla k dešifrování disku. Když vypnu podržením tlačítka a v GRUBu pak vyberu předchozí 5.9.8, tak je všechno v pohodě.

Nějaké logy asi nikde nenajdu, když se nedostanu ani k odemčení disku, že?

Když stiskneš Esc, tak se ti to nepřepne do textového módu, kde by mělo být vidět, na čem se to zaseklo?

Chová se to prazvláštně a zřejmě to nutně nesouvisí s kernelem, ale s GRUBem.

Když při zapínání stisknu Esc moc brzy, chytne se ho ještě BIOS a nabídne mi seznam zařízení, ze kterých chci nabootovat. Když trochu pomaleji a trefím správný okamžik, zobrazí se mi výběr GRUBu mezi kernelem 5.9.10, starším 5.9.8 a Fedorou 32. Zkoušel jsem 5.9.10 i 5.9.8 a v obou případech se zobrazí pole pro heslo dešifrování disku a všechno jde v pohodě.

Stejně tak pokud vypnut počítat “netvrdo” tlačítkem, i bez mačkání Esc se mi při zapínání zobrazí výběr GRUBu a slavím úspěch.

Ale když ale po běžném vypnutí Esc nemačkám nebo zmáčknu až moc pozdě, zůstane mi na obrazovce jen logo Asusu a nic už se nestane.

To je divné… Firmware notebooku máš aktualizovaný?
No, můžeš zkusit přepnout do textového bootu trvale (umazání quiet z bootovacích parametrů).

Díky za rady. Narazil jsem na další problém, že se náhodně laptop přestal probouzet ze spánku a místo toho začal bootovat od nuly. Tak jsem nový kernel (vlastně už kernely) odinstaloval a vrátil se k 5.9.8, kde všechno funguje, a za nějaký čas to zase zkusím.