Fedora 25 a sekání VLC

Ahojky, mamka má na notebooku Asus X200MA (Intel Celeron, 2 GB RAM, GPU Intel HD a 500 GB HDD) nainstalovanou Fedoru 25 s Gnome. Funguje bezvadně, je nadmíru spokojená a kromě jednoho nemá žádné problémy. Ale ten jeden problém je docela zásadní a hlavně divný. Protože já sama používám na videa přehrávač VLC, nainstalovala jsem ho i mamce, dá se tam lehce nastavit poměr stran, titulky a tak a je to prostě známý přehrávač a kdyby něco, můžu jí poradit. Ale včera mi řekla, že se jí stává, že když má video ve fullscreen a chce se posunout dopředu nebo dozadu a najede myší na ovládací panel, že se jí to celé kousne a teprve cca po minutě začne zase reagovat. V okně to funguje normálně. Zkusila jsem to, stalo se přesně jak říkala, ale navíc se mi tím povedlo zaseknout celý notebook a nešlo udělat nic jiného než ho natvrdo vypnout, nereagoval vůbec na nic.
Nevíte v čem může být problém? Ten předinstalovaný přehrávač je dost hrozný a jiný dobrý přehrávač neznám zkrátka používám to VLC a ráda bych, kdyby to šlo i tady. Může to způsobovat wayland resp. nepodpora ze strany VLC? Existuje nějaké řešení?
Děkuji.

PS: zkusila jsem to ve Virtual Boxu a zachovalo se to úplně stejně a to jsem zkoušela na mnohem výkonnějším stroji (i5, VB přiděleno 4 GB RAM, GPU Nvidia 1050Ti a virtuální disk je na SSD).

Takže se to chová jen ve VLC a ve fullscreenu?
Zchecknul bych logy.
Koukni po freezu na:
sudo journactl -r

Přesně tak, jen VLC a jen když je VLC ve fullscreen.

Nemám teď ten notebook u sebe, zase totiž odjel s mamkou, ale na ty logy juknu. Můžu to sem pak kdyžtak poslat?

S VLC jsou v poslední době problémy… já osobně preferuji GNOME MPlayer. Přehraje to samé, UI mi přijde lepší a jeho provoz je bezproblémovější.

GNOME MPlayer není už snad dva roky vyvíjený a není už ani v repech ne? Já ho taky používal, ale přestal jsem z těchto důvodů, nebo myslíš jiný, než myslím já? https://code.google.com/archive/p/gnome-mplayer/

Máš pravdu… já ho mám ještě pořád nainstalovaný. Toho je škoda. Ještě ho stihli naportovat na GTK3. Z přehrávačů zapadal do GNOME nejlépe. Co je teď nejlepší nadstavba nad mplayerem? Asi zbývá už jen SMPlayer…

Ja pouzivam player co je priamo bundlovany s F25 v Gnome - totem/Gnome Videos a nemam s nim ziaden problem. je pravda, ze nema tolko ficur, co VLC, ale postacuje na take bezne zuvanie :slight_smile:

Inac som skusal aj VLC, nedochadzalo k zamrzaniu - sem-tam nejaky flickering. Mozno by pomohlo zmenit v nastaveni default video renderer, na nejaky iny - napr. OpenGL

Sešívaný: souhlasím, je to hrozná škoda a jiná nadstavba na MPlayerem mi dvakrát nevyhovuje. Takže když už používám MPlayer, tak holt ten čistý bez GUI.

xtrollo: ano, ten používám momentálně na desktopu taky, ale má hrozně otravný bug s desynchronizací časování titulků, když posuneš video dopředu nebo dozadu, občas zmizí titulky úplně, občas se posunou o x sekund mimo (takže jsou opožděné nebo naopak popředu) a opravíš to zas tak, že přesuneš někam jinam ve filmu, ale taky můžou zmizet, nebo se časování posune jinak, takže to musíš udělat několikrát, opravdu jsem z toho na nervy a teď když jsi mi to připomněl, tak jdu pohledat, jestli na to je nějaký bug nebo se to děje jenom mě :slight_smile:

no toto sa deje aj mne - vsimol som si to na F24 sa mi mari …
Proste sa rozhodia titule. Niekedy pomoze sa vratit spat (ale nie cez casovu osu, ale cez klavesove sipky). Niekedy zas zaberie dat pause a po malych skokoch sa vraciat s5 casovou osou … taka zapeklitost:-)

V mojom pripade, video na PC/NB nepozeram takmer vobec, takze som sa tym dalej nezaoberal a nebugoval som to do bugzilly

xtrollo: ano, ten používám momentálně na
desktopu taky, ale má hrozně otravný bug s
desynchronizací časování titulků, když posuneš
video dopředu nebo dozadu, občas zmizí titulky
úplně, občas se posunou o x sekund mimo (takže
jsou opožděné nebo naopak popředu) a opravíš to
zas tak, že přesuneš někam jinam ve filmu, ale
taky můžou zmizet, nebo se časování posune jinak,
takže to musíš udělat několikrát, opravdu jsem z
toho na nervy a teď když jsi mi to připomněl, tak
jdu pohledat, jestli na to je nějaký bug nebo se
to děje jenom mě :slight_smile:

Já to momentálně nedokážu reprodukovat, protože notebook je cca 70 km daleko a ve Virtual Boxu a v Parallels VLC jednoduše spadne po načtení video souboru.

Jinak ten výchozí přehrávač v Gnome (nevím co přesně to je, prostě jak se jmenuje Videa) by asi stačil, ale nepřišla jsem na to, jak do něj dát víc souborů do fronty, typicky seriál. Jde to nějak a pokud ano, tak jak?

Frontu nepoužívám, tak jsem to teď zkoušel a jedna z možností je otevřít tu aplikaci Videos, přejít do požadované knihovny, vpravo nahoře kliknout na ikonku háčku, aplikace tě vyzve na výběr videí, vyklikáš které chceš a dáš Play. Přikládám pár screenů pro názornost.(01[/url], 02, [url=https://vain.cz/ftp/static/03.png]03). Lepší způsob jsem nenašel.

Od té doby co s končil gmplayer jsem začal používat smplayer. Zatím si nemám na co stěžovat.

vain napsal(a):

Sešívaný: souhlasím, je to hrozná škoda a
jiná nadstavba na MPlayerem mi dvakrát nevyhovuje.
Takže když už používám MPlayer, tak holt ten čistý
bez GUI.

Narazil jsem na GNOME Mvp, který je ve Flathubu. Je to postavené na forku MPlayeru Mvp a má to hodně podobný, ne-li identický vzhled jako GNOME Mplayer.

Sešívaný napsal(a):

Narazil jsem na GNOME Mvp, který je ve Flathubu.
Je to postavené na forku MPlayeru Mvp a má to
hodně podobný, ne-li identický vzhled jako GNOME
Mplayer.

To vypadá moc dobře, díky za tip.

S VLC jsou problemy, protoze ve Fedore, resp. FreshRPM je VLC 3.0.0 a nesleduje prilis aktualni vyvoj. Prave s prichodem 3.x verze zacaly samozrejme problemy. Stara 2.x rada je nema. Hlasil jsem taky jednu chybu primo do VLC a zaver byl, abych to zkousel na aktualni verzi. Nevim proc Fedora ma posledni aktualizaci z ledna. Ja osobne bych uvital kdyby byla k dispozici i starsi 2.x rada, pro novejsi Fedory.

Nevim zda me nekdo vyslysel, ale vcera pristala v aktualizacich nova verze VLC. Tak muzete zkouset, i kdyz zrovna tento problem bych spis pricital necemu jinemu nez primo VLC.

Vlc-3.0.0-0.26swap.20170601git.fc25 na Gnome Waylandu produkuje jen zvuk z videa *. mp4 a místo obrazu černou plochu. Sestřelit vlc se mi povedlo jen restartem PC. Na KDE běží video jen v okně a se zvukem.
Verze 3.0.0-0.9.fc25 přehrává bez problému …