Fedora 20 zapomenuté heslo root

Zdravím, potřeboval bych vědět jak se v příkazovém řádku ze souborů Fedora live dostanu do souborů co mám uložené v počítači jako hlavní vlákno Fedory, předem děkuji.

Nevím, jestli to systemd a grub2 ještě podporují, ale změnit heslo by mělo jít i bez Live CD. Při bootu stačí grub editovat (‘e’) a na konec řádku, který začíná ‘linux …’, dopsat ’ init=/bin/bash’. Potom pokračovat v bootování pomocí Ctrl+x a tadá! jsi v bashi s právy roota.

Jinak změna pomocí LiveCD je malinko složitější: je potřeba správně připojit všechny oddíly, chrootnout se a pak teprve měnit heslo. Jednotlivé kroky jsou v odkazu. Jen je potřeba vědět, co kam má být připojené.

Jeste bych dodal k te prvni variante pres init=/bin/bash - hlavni fs (’/’) je pripojen pouze pro cteni, proto je nutne zadat ‘mount -o remount,rw /’, pote passwd pro zmenu root hesla a nakonec kvuli selinuxu ‘touch /.autorelabel’

Nevim zda je na CD jeste rescue mod, ale v nem se system pripoji do /mnt/sysimage nasledne staci editorem otevrit soubor /mnt/sysimage/etc/shadow a smazat retezec mezi dvojteckami root:retezec:…
Po restartu uz by se melo dat na roota prihlasit bez hesla.