Fedora 19 - zmenšení swap atd.

Zkusil jsem Fedoru 19 na novém NB (Haswell CPU + GPU) a je lepší, než poslední bety (l-x-k)ubuntu 13.10 (UEFI, bluetooth atd.). Sice se po najetí nezapne podsvícení displeje, ale to jsem vyřešil založením rc.local v /etc/rc.d a do něj dal příkaz “echo 30 > /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness”.
Zatím Fedoru testuju na 16GB USB flashce (časem bych udělal místo na SSD nebo přikoupil mSATA disk). Jenže mě neskutečně štve velikost swap, která se vytvoří o velikosti RAM a to 8GB. Vím, že to je kvůli hibernaci, ale tu požívat nechci a bohatě by mi stačilo uspávání do RAM (STR). Když jsem použil standardní rozdělení disku a poté chtěl swap oddíl zmenšit + zbylé místo přidat pro /, tak se to v gparted kouslo a už to nenastartovalo (a ne jednou). V LVM rozdělení jsem četl, že by to mohlo jít, ale to jsem zatím nezkoušel. Půjde někde vypnout hibernace a v LVM zmenšit SWAP? Moc dík za radu.

P.S. A ještě jeden problém, při update se nainstaloval kernel 3.11.2 a ten mi nenaběhne, původní 3.9.5 ale funguje.

Edit: Už jsem pochopil ruční dělení.

Úprava swapu:
Do terminálu zadejte příkaz “fdisk -l”, poté vyhledejte diskovou jednotku swapu u které si zkopírujte umístění (/dev/mapper/fedora_n003–000–000–000-swap).
Poté už zmenšení swapu příkazem “lvreduce /dev/mapper/fedora_n003–000–000–000-swap -L -512MiB” = zmenší oddíl swapu o 512 MB, samozřejmě můžete zadat libovolnou velikost.

Dík, ale už jsem to ráno nainstaloval znova a použil ruční rozdělení disku, které ho jsem si předtím nějak nevšimnul.

Co se týče toho kernelu: používáte uzavřené ovladače? Ty mají většinou několik týdnů zpoždění za aktuálním jádrem. Řešením je používat starší kernel, dokud nepřijdou nové ovladače mezi aktualizacemi.

Žádné ovladače navíc jsem tam nedával, akorát jsem testnul, jestli jede 3D akcelerace a napsalo, že ano. Přitom ve VMware ten kernel 3.11.2 naběhnul. Dnes jsem to testoval a dělá mi problém i ten kernel 3.9.5. Kouslo se mi to (při načítání stránky ve Firefoxu) a musel jsem NB natvrdo vypnout.
V tu chvíli se mi USB flashka již neobjevila v UEFI nabídce při startu. Přitom tam je oddíl /boot, další /boot/efi a potom LVM oddíl, na kterém je swap a root. Tohle nechápu, když se určitě na ty bootovací oddíly při záseku nezapisovalo. Myslel jsem, že tyhle filesystémy budou trochu odolnější proti výpadku. Potom jsem chtěl flashku projet na jiném PC e2fsck a ten mi odmítal skenovat LVM, když jsem zadal e2fsck /dev/sdb3. Já tomu dám ještě jednu šanci, vynechám LVM a zkusím standardní rozdělení s oddílem v ext4.
Zatím to na ty Haswelly moc vyladěné není v žádném distru, co jsem testoval, uvidíme.

Edit: Tak ono stačí, abych dal NB vypnout, objeví se “Power down” a fyzicky se nikdy nevypne. Když ho vypnu natvrdo, tak potom už z USB flashky nejde nastartovat, protože ji UEFI zavaděč nenajde.

Zkoušel jsem testnout Fedoru 20 (alpha + nějaký nightly build) a ani jedna verze mi nenajede. Skončí to jako Fedora 19 s kernelem 3.11.2. Na displeji NB nevidím nic a když jsem připojil extérní monitor, tak bylo vidět, že to kolabuje na nouveau ovladačích grafiky. Podle nve4_graph_init to vypadá na tu od nvidie. To je nic moc, co se týče čekání na novější verze, protože jsem si myslel, že by to mohly pořešit.

http://89.29.66.22/standa/fed-gr.png

ohledně vypnutí - nevypnutí, na starém ntb s intelem mi to dělá také (taktéž restart) se všemi jádry řady 3.11.x86 Poslední které funguje správně je 3.10.11. Otestoval jsem kvůli tomu i PAE varianty a totéž. V posledním mi to ještě navíc hází hlášku Error v ovladači intel grafiky ale to s tím nesouvisí pravděpodobně. Ještě zkusím nové z testingu jak bude čas. co jsem hledal tak o tom nikde nic není.

Tipoval bych problém s ACPI, ale kterého kusu HW? Možná kvůli té grafiky od nvidie (u mě 750M)? Intel GPU (v Haswellu) by měla být zpětně kompatibilní s ovladači i915. A když jsem se díval na tu mou hlášku při najetí nve4_graph_init+0x250/0x7e0, tak to vyhodí hromadu bugů, které jsou nahlášeny.

Myslím, že s tou grafikou je stejný problém jako se řeší v jiném vláknu:
http://forum.fedora.cz/read.php?3,25098

Vypadá to, že nouveau ovladače jsou v aktuálním jádru pěkně rozbité.

To je možné, že je to podobné. Mě by stačila i Fedora 19, jenže ta se korektně neukončuje a potom už z USB flashky nenastartuju. Nejspíš bude dělat bordel ta nvidia grafika.
Asi zkusím rozjet znova Fedoru 19 a k základnímu jádru 3.9.5 nainstalovat nvidia ovladače, protože vše jinak fungovalo (včetně intel grafiky v haswellu).

Edit: Když zkouším instalovat přes easylife ovladač nvidie (current version nebo 304xx), tak mi to vyhodí “No nVidia card detected [ FAIL ]”.

Edit2: Tak přes příkazovou řádku to šlo a dokonce si to nainstalovalo i nový kernel 3.11.4. Po restratu mi grafický server nenajel ani s jedním kernelem. Při startu s 3.11.4 to sem tam skončilo řádkou “Wait for Plymouth Boot Screen to Quit”, na což jsem zkusil tyhle rady http://forums.fedoraforum.org/showpost.php?p=1493015&postcount=3 , ale nepomohlo.

Ja teda nevim - ale uz si zkousel pouzit interni intel grafiku resp. vypnout tu nvidii?

nVidii v BIOSu nevypnu. Většinou na displeji NB nic nevidím, jen na externím monitoru. S novějšimi kernely to vždy celé zkrachuje (asi díky nouveau pro nVidii). Když mi funguje starší kernel s Intel grafikou, tak po nekorektním ukončení systému (asi opět díky nVidii) mi při dalším startu vůbec nenaběhne EFI zavadeč. A po instalaci proprietálních ovladačů pro nVidii mi nenajel žádný kernel.

To jsou očividně problémy s nouveau ovladači. Zkus nainstalovat uzavřené ovladače od NVIDIA. Návod zde: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:hardware#instalace_ovladacu_pro_graficke_karty_nvidia_a_ati

O tom už dva příspěvky píšu. Přes easyLife to psalo “No nVidia card detected [ FAIL ]”. Z příkazové řádky jsem ovladač nainstaloval, on si přidal z toho repozitáře RPMFusion i kernel 3.11.4. ale grafický server nenastartuju z žádného kernelu. V logu Xorg.0.log[/url] mám “No devices detected”, což je to samé, jak přes easyLife. Přitom tam opravdu je - [url=http://89.29.66.22/standa/lspci]lspci.

Tech problemu je tam nejak moc najednou a cele je to zjevne zpusobene zase nejakou architektonickou novinkou v oblasti dualnich grafickych karet v kombinaci s intel haswell. Pokud nejsi v BIOSu schopen vypnout tu nvidia grafiku tak to asi momentalne nema reseni - tedy pokud ti funguje aspon nejak 3.9.5 tak pouzivat ten. Ja musim z jinych duvodu pouzivat stale 3.8.11. Nevim co se v kernelu v poslednich mesicich deje…

S tím přesně souhlasím. Od Fedory 20 jsem čekal podporu pro nový HW, ale ty kernely to hatí. Dokonce jsem zkoušel i Bumblebee, jenže přes RPMFusion se mi nainstalovaly ovladače 325.15 + kernel 3.11.4 a Bumblebee mělo závislosti na verzi 319.41, což jsem zkusil přeskočit (–skip-broken), ale ani to nepomohlo, protože mi grafický server nenaskočil.

Pojedu na kernelu 3.9.5, ty nVidia nouveau zkusím dát na blacklist a počkám na pžíznivější dobu.