Fedora 19.x86_64 Lenovo y510p

Zdravím, mám problem s Fedorou 19 na mém notebooku(Lenovo y510p), který již obsahuje Windows 8. Po nainstalování Fedory 19 se mi načte jen černá obrazovka a logo Fedory poté systém zamrzne a nic se dál neděje. Jedná se o mou první zkušenost s Linuxem takže jsem celkem bezradný… Předem děkuji za rady/typy co s tím

Ahoj,
je potřeba zjistit, na čem to zamrzává. Zkus hned na začátku bootu systému zmáčknout Esc, mělo by se to přepnout do textového režimu. Tam uvidíš, kde se to zasekne, a hned budeme vědět víc. Pokud to přepnout nejde, v zavaděči, kde máš položky jednotlivých systémů, klikni na e a ze zaváděcího příkazu umaž rhgb quiet splash. Potom to začne bootovat v textovém režimu rovnou.

Takže textový režim jde. Vypíše to celou stránku na začátku čísla v hranatých závorkách např. 28. 747267 a za nima jsou např.
Stack:,Calltrace:,Modul linked in:,Code:, RIP:,RSP: tam jsou větsinou čísla… pak je tam Bug: unable to handle kernel NULL pointer derefence at (null)
a pak zase IP:,PGD:, Moduls linked in: tam je asik pět řádků textu a pak to opět pokračuje CPU:…
Snad to trochu pomůže. Velmi se omlouvám v tomto jsem opravdu nováček.

Nebylo by možné tu obrazovku vyfotit na mobil a postnout to tu? Takto jak to je napsané, mi to nic neříká. Možná, když uvidím kontext, tak mi to něco řekne.
Je v té nabídce v zavaděci po spuštění počítače na výběr více kernelu Fedory? (např. Fedora (3.11.1), Fedora (3.10.9))? Pokud ano, zkusil bych nějaký starší kernel.
Osobně bych to viděl na grafickou kartu. Dívám se, že v sestavě je NVIDIA. Ale že by to s open source ovladači vůbec nenabootovalo… Nezkoušel jste instalovat uzavřené ovladače od NVIDIA? Nebo je to fakt čistá instalace bez jakýchkoliv změn?

Je tam ještě jiná fedora nicméně problém je stejný. S mobilem to moc valně nevidím. Je to čistá instalace Fedory nainstaloval jsem po instalaci restart a už to zamrzlo. Chtěl jsem se optat nemůže to byt způsobené duální grafikou?

http://ulozto.cz/x3GgTNW4/fedora-zip tak tady jsou fotky toho co mi to vypíše omlouvám se za kvalitu snad to trochu půjde přečíst.

Podle výpisu je to opravdu problém s grafikou, protože většina těch chybových hlášek je z open source ovladače pro NVIDIA grafiky - nouveau. Duální grafikou to dost dobře může být. Zkuste v BIOSu tu externí grafiku vypnout, jestli systém nabootuje nebo ne.

Není prosimtě jiná možnost? Nejsi jsem si 100% jist, ale v biosu myslím nejde vypnout grafiku. Někde tu psal, že ho ,vylepšili"

Aha, dívám se, že už to tu někdo řešil: http://forum.fedora.cz/read.php?3,24991,24991

Ve známých problémech vydání F19 jsem narazil na toto: https://fedoraproject.org/wiki/Common_F19_bugs#lenovo-nvidia-hang
Taky se toho může týkat. Je tam vysvětlený workaround.

Bohužel s duálními grafikami příliš neporadím, zatím se jim úspěšně vyhýbám a používám jen Intel karty. V Linuxu je to zatím peklo a prý ani ve Windows to nefunguje zcela bezproblémově. Podle toho, co jsem četl, jsou s tímto modelem notebooku problémy i pod ostatními distribucemi, takže zkusit něco jiného než Fedoru by asi taky nepomohlo.

Nějak jsem pobral, že nesmí ty tři věci pracovat spolem. Jen jak některou z nich vypnout, prosím tě?

No, podle mně se to všechno vypíná v BIOSu. Pokud říkáš, že externí grafika nelze vypnout, potom zbývají dvě další možnosti. VT-d je podpora virtualizace, přímé směrování I/O. V BIOSu by to mělo být. Minimálně já to tam mám. Podívej se po volbách týkajících se virtualizace. x2APIC nevím, ale předpokládám, že se to nastavuje taky v BIOSu.

Je ale zajímavé, že se live systém s instalací fungoval bez problémů a přestalo to fungovat až po prvním restartu. Předpokládám, že jsi byl během instalace připojený k netu. Potom se taky mohlo stát, že se aplikovaly už i aktualizace, které ten problém způsobily.

No v BIOSU mi příjde. že nic takového není… Zkusím udělat ještě jednou instalaci bez balíčků, aktualizací a uvidím jestli půjde nebo ne.

Instalace dost mozna pouzival VESA ovladac a ne Nouveau, kdo vi. Jinak je jeste moznost nastartovat do textoveho modu (zase "e"dit v zavadeci, umazat rhgb quite atd. a pripsat nakonec “3” - doufam to jeste funguje), prihlasit se do textove konzole a nainstalovat ovladace od nvidie…

Tak v textovém mi to valí, jen při pokusu o instalaci NVidia ovladačů podle tohoto návoduhttp://linuxg.net/how-to-install-nvidia-325-08-beta-drivers-on-ubuntu-linux-mint-debian-fedora-and-opensuse/ mi to hlásí problém s nouveau, pokud jsem to správně pochopil měl bych to deaktivovat před začátkem instalace. To si nejsem jisty, jak udělat.

No, spíš bych použil návod z místní příručky (sekce Hardware). Instalace přes RPMFusion je jednodušší a spolehlivější. Akorát je myslím stále potřeba používat kernel 3.10, protože NVIDIA ovladače pro 3.11 ještě myslím nebyly aktualizované.

Jo dobře, hned jak dojedu dom zkusim. Snad to povalí a díky moc za rady :slight_smile:

omlouvám se, že obtěžuju s tak triviálníma otázkama, ale prosím Vás mohli byste mi ještě poradit s instalací těch ovladačů? Ať se snažím, jak se snažím nějak se nemohu dostat k pořádnému výsledku… Pokud jsem správně pochopil, tak stačí stahnout http://www.nvidia.com/object/linux-display-ia32-325.15-driver.html a z tama spustit instalaci, moji grafickou kartu by měl podporovat mám 2x GT 750 v SLI, ale nějak mě nenapadá jak to stáhnou do ntb z příkazové řádky…

Ne pochopil jsem to spatne. Navod je http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:hardware#instalace_ovladacu_pro_graficke_karty_nvidia_a_ati z nvidie NIC nestahuj. Pridej si repozitar rpmfusion. Tez v prirucce popsano.

Jo děkuji. Tak teď se mi to zasekava na Starting Network Manager… při první možnosti ve druhé možnosti na Stopping Sendmail Mail transport Client…