Fedora 18 - žádná síťová karta

Nainstaloval jsem fedoru 18 na SSD disk v počítači HP Elite 7500 Microtower (http://www8.hp.com/cz/cs/products/desktops/product-detail.html?oid=5310494&jumpid=reg_r1002_czcs_c-001_title_r0001). Vše funguje pěkně až na malý zádrhel. V systému nevidím žádnou síťovou kartu (je integrovaná). S jiným systémem síťová karta funguje (takže v biosu vypnutá není). Zkoušel jsem v grafickém módu i v textovém módu. Po vypsání “ifconfigu -a” vidím pořád jen loop. Pokud vypíši příkaz “lspci”, tak na posledním místě je vypsána hardwarově tato síťová karta. Může mi někdo poradit co s tím?

To muze mit vicero pricin. Pokud nam sem nejak prepises ten typ, urcite se bude radit lepe.
Podle specifikace to je Realtek 8111E Gigabit Ethernet. Pro diagnostiku se zkus podivat do vypisu neceho jako
journalctl _SYSTEMD_UNIT=NetworkManager.service

Není potřeba driver? http://www.realtek.com.tw/Downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=13&PFid=5&Level=5&Conn=4&DownTypeID=3&GetDown=false

ifconfig -a
lo: flags=73<AKTIVOVÁNO,SMYČKA,BĚŽÍ> mtu 16436
inet 127.0.0.1 síťová_maska 255.0.0.0
inet6 ::1 délka_prefixu 128 scopeid 0x10
loop délka_odchozí_fronty 0 (Místní smyčka)
RX packetů 640 bajtů 55680 (54,3 KiB)
RX chyb 0 zahozeno 0 přetečení 0 rámců 0
TX packetů 640 bajtů 55680 (54,3 KiB)
TX chyb 0 zahozeno 0 přetečení 0 přenos 0 kolizí 0

lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 2nd Generation Core Processor Family DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200/2nd Generation Core Processor Family PCI Express Root Port (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 6 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Z75 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family 4-port SATA Controller [IDE mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
00:1f.5 IDE interface: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family 2-port SATA Controller [IDE mode] (rev 04)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation GF116 [GeForce GT 640] (rev a1)
01:00.1 Audio device: NVIDIA Corporation GF116 High Definition Audio Controller (rev a1)
03:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR8161 Gigabit Ethernet (rev 08)

Tak jak to vypadá, tak PC obsahuje Atheros Communications Inc. AR8161 Gigabit Ethernet. Zatím jsem nikdy neměl problémy v linuxu s hardwarem, tak jsem nikdy ovladače ani nehledal ani nedodával. Bláhově jsem si myslel, že to je jen věcí windows. Bohužel od síťové karty se odvíjí i další doinstalování všeho možného.

edit: vyzkoušel jsem tento návod, ale bez úspěchu
(http://fedoraproject.org/wiki/Common_F18_bugs)
04:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR8161 Gigabit Ethernet (rev 10)

The alx kernel module is not available in the current Fedora 18 kernels. It is also unlikely, that a newer compat-drivers package will be merged. Unfortunately, to make this work, the kernel module will have to be compiled from source.

WARNING: This might not be for the faint hearted, although not technically very difficult, as long as there are no problems

THIS ONLY WORKS FOR THE 3.8 KERNEL BRANCHES, PLEASE UPDATE TO A NEWER KERNEL BEFORE PROCEEDING

To install the alx kernel module from the compat-drivers tar ball, do the following (Note: Tested with compat-drivers-2013-02-20-u.tar.bz2 only):

Please run these commands as your normal user!!!
cd ~ (Change to your home directory)
wget http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/projects/backports/2013/02/20/compat-drivers-2013-02-20-u.tar.bz2
tar -xjf compat-drivers-2013-02-20-u.tar.bz2
cd compat-drivers-2013-02-20-u
./scripts/driver-select alx (Note the ./ it is important!)
make
su (Become root in current directory to install and load the module)
make install
modprobe alx

To compile the source code for the kernel module, prerequisites are: kernel-devel,kernel-headers, gcc, make

To install the requirements: yum install kernel-devel kernel-headers gcc make

After you have updated the kernel, you will have to repeat some of the above steps.
cd compat-drivers-2013-02-20-u
make clean
make
su (Become root in current directory to install and load the module)
make install
modprobe alx

A co presne z toho nefunguje? Probehly vsechny kroky bez chyb?

Jinak tomu rikam nestesti… vyrobce teda pekne keca ve specifikaci.

U PC budu zase až v pondělí, tak poslední návod projdu ještě jednou a hodím sem chyby. No kdyby výrobce nekecal, tak ta slibovaná síťová karta určitě jde… Ještě se podívám co ukazuje za výrobce Windows, ale předpokládám, že potvrdí výsledky Linuxu.

Takže jsem opět udělal pár pokusů. To, že nešel předchozí návod, tak to bylo verzí kernelu. Měl jsem 3.6 a oni chtějí 3.8. Docela problém bez funkční síťové karty a deska navíc nemá žádné PCI sloty (jen expres 2.0). Sehnal jsem síťovou kartu do USB a provedl update (yum update). Nyní mám sice verzi 3.8, ale už nejde ani jedna síťová karta. Navíc Fedora přestala správně reagovat. Nezná file system u flash disku (fat32 - předtím jsem normálně používal - nejde přimontovat ani když mu dám příkaz pro vfat), neumí najednou ani překreslovat příkazy (jeden velký chaos), nepodporuje češtinu a další. Tahle verze Fedory je pro mě jedním velkým zklamáním. Doma jsem chtěl i upravit grub (vymazat rhgb), ale nefungoval ani příkaz pro vytvoření grub.cfg (když už to žádný viditelný grub.cfg nemá). Ještě si budu chvilku hrát, ale s tímhle spíše šáhnu po jiné edici nebo distru.

Tak to asi ale bude problem nekde jinde, protoze to neni ani omylem normalni, spis to vypada, ze si update nedokoncil a mas baliky nainstalovane jen napul. Zkus
package-cleanup --problems
package-clenaup --dupes

Navic stale pises jen obecne co si delal, ale z toho nikdo nic nepozna ani neporadi. Zkousel si startovat i ten stary kernel 3.6 (urcite ti zustal v nabidce pri startu systemu, tedy pokud si s tim nedelal nejak psi kusy).

Takže vyzkoušel jsem:
package-cleanup --problems

  • No Problems Found

package-clenaup --dupes

  • Zavedené moduly: langpacks, presto, refresh-packagekit

Po instalaci předtím jsem pouze vypnul grafický režim, aby rovnou startoval do textového módu. Update prošel bez nějakých chyb (update cca 1074 položek). Po restartu nastaly udávané chyby. Po vrácení se na starý kernel 3.6.10 jsou chyby téměř stejné (kromě toho, že mohu tentokrát namountovat flash disk). Chyba češtiny a překreslování je pořád stejná. Trošku mě vede cesta na počátek, kde jsem zkoušel ještě opravu udávaného balíčku (síťové karty) a neměl verzi 3.8 kernel. Zítra zkusím přeinstalovat znovu celou Fedoru 18. Můj původní plán vrátit se k 16 (jako u starého PC) nebylo možné provést. Po kontrole DVD již se nespustila žádná instalační nabídka jen svítil monitor. Takže budu muset tento problém dále řešit…

Jinak se omlouvám za poraženeckou náladu a blbé kecy vůči Fedoře, ale horší desku a sestavu než je tato od HP jsem ještě neviděl. Celý problém bych vyřešil PCI síťovou kartou, kdyby to podporovalo PCI.

Takže jsem nainstaloval nově fedoru 18, použil jsem poté yum update a až poté využil opravného balíčku. Po restartu již vidím síťovou kartu. Jen od počátku mám problém v textovém módu s češtinou (nezobrazuje). Tyto problémy byly ihned po nainstalování čisté instalace. Například midnight commander je jeden velký rozsypaný čaj. Někde jsem našel, že je to problém s unicode. Můžu se ještě zeptat jak toto opravit? Ve fedoře 18 se zatím vůbec neorientuji. Skoro to vypadá, že jsem stanul spíše nějakou alphu.

Alfa je F19.

Ukaž tvé

locale

a který font používáš.

Mimochodem, tohle je spíš na nové vlákno.

cesky font v konzoli nastavis prikazem

setfont lat2-16

systemove se to nove od f18 nastavuje v souboru /etc/vconsole.conf jsou tam dva radky keymap a font. Melo by tam byt dle wiki v radku font

FONT=lat2-16

nebo to lze nastavit parametrem jadra vconsole.font=lat2-16

Děkuji všem,
locale jsem již nezazálohoval. Zjistil jsem, že rozchozená integrovaná síťová karta po připojení k internetu způsobovala pád celého linuxu. Také jsem chtěl zkusit F19 alphu, ale po spuštění instalace (v místě kde se zadává rootovské heslo) se instalace sama ukončila s bugem. Namátkou jsem na PC vyzkoušel ještě instalaci F13, F16 a LiveCD Caine 4.0 nebo Knoppix 7.0. Ani v jednom případě nedošlo k nabootování celého systému (systém zamrzl) nebo nabídky s instalací. Nakonec jsem na PC dostal poslední verzi Knoppixu 7.05. I když jsem ještě musel přes System RescueCD znovu sestavit nový grub. Tento systém už funguje tak jak očekávám od Linuxu (bohužel si musím zase zvyknout na apt-get).

Takže jedno velké varování před PC od HP série Elite 7500 Microtower. Pro OS Win jede pěkně, ale s Linuxem kamarád opravdu není. Vždycky to může být i tím kdo sedí na židli, ale dneska jsem povolal i kolegu přes linux (sám se neřadím mezi pokročilé) a verdikt je totožný (po půl hodině různých příkazů).