Fedora 18, Apper, Yumex, repozitáře a jejich přidání

Vážení přátelé,
stáhl jsem F18/64bit, zkontroloval sha256sum, vypálil&zkontroloval, dal do mašiny, zjistil Memtestem, že je v čudu jedna paměť, tu jsem vyhodil (a to byl asi důvod - odešla paměť a při upgradu se mi předchozí systém pomršil - Ubuntu, tak jsem na něj zanevřel a jsem tady), otestoval instalační DVD a nainstaloval. Žádné přidání zdrojů to nechtělo.
Apper mi při čemkoli vynadá, že se chystám přidat nepodepsané balíčky, přesto instalovat? A nakonec mi vyfuckuje. Dokonce nefunguje ani odinstalace - “Závislost balíčku nebyla nalezena, package could not be removed, as other packages depend on it”
Yumex to neumí (Alt+F2, type “Yumex”, Enter; domnívám se, že Yumex je grafická nadstavba pro yum, jenž se musí napřed nainstalovat).
V konzoli jako root např.:
[root@private joe]# yum mc
Zavedené moduly: langpacks, presto, refresh-packagekit
Neexistující příkaz: mc. Použijte /usr/bin/yum --help
[root@private joe]#

Midnight commander by měl být v základu ne, nebo je nějak nesvobodný ?

Kde já BFU-čko dělám tu zásadní botu ?
Pravda, jako první jsem po instalaci aktualizaci neudělal, ale když jsem si to uvědomil, a chtěl to napravit, úplně stejně mi napsal, že se chystám instalovat nepodepsaný balíčky. A šlus, trhni si.

Přiznám se, že popis na wiki, jak se přidávají zdroje (repa) mi moc jasný není, na http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:repozitare jsem to zkrátka moc nepobral
(to se zkopíruje obsah rámečku a doplní se do etc/yum.repo.d, do patřičného souboru ? Ale do jakého ?)
Napadá mi, že v etc/yum.repos.d jsou tři soubory a tam, kde se vyskytuje slůvko enabled, tak je tam všude =0
Akorát u Fedora a update je enabled=1

Domnívám se, že to má všechno společného jmenovatele a ten je pro ostřílené fedoráky jasný, jak facka :wink: Není to tím, že to není oficiální verze a nemá ještě podporu ?
Pep

Vychrlil jsi spoustu informací, tak nějak mi ale přijde že máš od začátku do konce horkou hlavu a sám nečteš.

Příkaz yum mc ti kupodivu vypsal neexistující příkaz mc, pokud chceš mc nainstalovat, je nutné yumu předat parametr install, tedy

yum install mc

Ve wiki je to popsáno taky dobře, opět mám ale dojem, že jsi to proletěl tak nějak narychlo, a ne že by jsi to nepochopil, ale špatně četl, respektive tak rychle, že jsi to podstatné přeskočil. Takže doporučuji znovu, a pomaleji.

  1. Midnight Commander v základu není. Ten už není v základu myslím ani v Ubuntu. Nesvobodný není, ale v základní instalaci nemůže být všechno a mnoho běžných uživatelů mc nepoužívá. Jak píše vain, jednoduše ho doinstaluješ příkazem yum install mc.

  2. Apper popravdě neznám, protože jej nepoužívám. Nicméně ta hláška o nepodepsaných balíčcích je divná. Dělal jsi něco nestandardního s repozitáři? Ať už je problém s nepodepsanými balíky způsobený čímkoliv, jednoduše ho obejdeš tak, že přidáš parametr --nogpgcheck, např. yum install --nogpgcheck mc.

  3. Yumex je opravdu nádstavba nad Yumem. Nicméně není výchozí nádstavbou. V GNOME se používá gnome-packagekit, v KDE Apper, proto taky není ve výchozí instalaci a doinstaluješ ho příkazem yum install yumex.

  4. Do /etc/yum.repo.d se nic nekopíruje. Ano, tam se nacházejí soubory, které obsahují konfigurace k jednotlivým repozitářům, ale to tě vůbec nemusí pálit. Jediný externí repozitář, který potřebuješ, je RPM Fusion, kde je multimediální podpora. Ty dva řádky v rámečku jsou dva příkazy, které udělají to, že stáhnou a nainstalují balíček, který se postará o přidání daného repozitáře se vším všudy. Prostě se přihlaš do terminálu jako root, vlož tam ten příkaz a dej Enter.

  5. Až si přidáš repozitáře RPM Fusion, následujícím příkazem doinstaluješ multimediální podporu (píšu to, protože ty balíčky jsou jiné než už F17, v příručce to budeme měnit, až F18 oficiálně vyjde):
    sudo yum install --nogpgcheck gstreamer1 gstreamer1-plugins-good gstreamer1-plugins-bad-freeworld gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-libav

Sešívaný napsal(a):

… jednoduše ho
doinstaluješ příkazem yum install mc.
—Sry, asi ve mě ta mdv a mag zanechala se svým urpmi příliš silné návyky :wink:

  1. Apper popravdě neznám
    —Je v základu mutace FC 18 s KDE jako jediný správce softwaru. Tam jsem udělal zkušenost s nepodepsanými balíčky
    Nicméně ta hláška o
    nepodepsaných balíčcích je divná. Dělal jsi
    něco nestandardního s repozitáři?
    —Vůbec nic, vše, co jsem udělal, jsem vlastně popsal. Pravda - celou dobu jsem u instalace sice neseděl, ale kdyby tam bylo něco k rozhodnutí, tak se na tom instalace zastaví a čeká. Nic takového nestandardního se nenastalo.
    Ať už je
    problém s nepodepsanými balíky způsobený
    čímkoliv, jednoduše ho obejdeš tak, že
    přidáš parametr --nogpgcheck, např. yum
    install --nogpgcheck mc.
    —To ale v Apperu či v případě Gnome jiného GUI nástroje nejde. Nutno do konzole - v pohodě :wink:

  2. Yumex je opravdu nádstavba nad Yumem.
    Nicméně není výchozí nádstavbou. V GNOME se
    používá gnome-packagekit, v KDE Apper, proto
    taky není ve výchozí instalaci a doinstaluješ
    ho příkazem yum install yumex.
    —Teď už je mi to jasný, zapomínal jsem kouzelný příkaz “install”

  3. Do /etc/yum.repo.d se nic nekopíruje. Ano, tam
    se nacházejí soubory, které obsahují
    konfigurace k jednotlivým repozitářům, ale to
    tě vůbec nemusí pálit. Jediný externí
    repozitář, který potřebuješ, je RPM Fusion,
    kde je multimediální podpora. Ty dva řádky v
    rámečku jsou dva příkazy, které udělají to,
    že stáhnou a nainstalují balíček, který se
    postará o přidání daného repozitáře se
    vším všudy. Prostě se přihlaš do terminálu
    jako root, vlož tam ten příkaz a dej Enter.
    —Včera už jsem byl asi mimo - pravda wiki - odstavec “Kde a jak se přidávají repozitáře Yum?” pokračuje až pod slovy repozitářích na CD a DVD, o proxy a tak (méně běžné věci), což mě nějak rozhodilo/odradilo.

  4. Až si přidáš repozitáře RPM Fusion,
    následujícím příkazem doinstaluješ
    multimediální podporu (píšu to, protože ty
    balíčky jsou jiné než už F17, v příručce
    to budeme měnit, až F18 oficiálně vyjde):
    sudo yum install --nogpgcheck gstreamer1
    gstreamer1-plugins-good
    gstreamer1-plugins-bad-freeworld
    gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-libav

—Rád bych hlavně Kaffeine, to je rodinný favorit.

Jestli to bude zlobit furt, počkám na oficiální verzi, přeinstaluju a pak uvidíme. V mém případě nejde o život :wink:

Opět - děkuji vám, přátelé velmi zdvořile a držte palce
Pep

No, je to divné, že máš problémy s klíči i u základních repozitářů. Stává se to u repozitářů třetích stran, ale ne u základních. Možná jsou problémy na zrcadle, ke kterému se připojuješ.

Jinak Kaffeine jede myslím ve výchozím stavu na GStreameru, tak právě ty balíčky z RPM Fusion, které jsem zmínil, by mu měly pomoct přehrát prakticky všechno.

Sešívaný napsal(a):

mnoho běžných uživatelů mc
nepoužívá.

I mnoho neběžných :).