Fedora 17 - dual screen

Zdravim,
stahl jsem si Fedoru 17 s Gnome a nainstaloval ji jako live na flash disk abych si ji mohl vyzkouset. Mam notebook Thinkpad X60, coreduo na 1.85Ghz, 2GB ram, grafiku Intel mobile 945. System bezi po nabootovani celkem slusne. Ovsem, dam-li notebook do dockovaci stanice, a tedy pripojim externi monitor 1280x1024 (rozsirena plocha) je to hruza a neda se s tim delat. Myslite ze to jde nejak vyresit? Diky

Co znamena ze se s tim neda delat? Co se stane?

Strasne pomale odezvy. Clovek chce napriklad rozbalit menu “activities”, menu se rozbali za 15 vterin. Bez externiho monitoru to slape i z te flashky krasne.

To vypada ze z nejakeho duvodu prestane fungovat akcelerace. Zkus prepnout Gnome do fallback rezimu, zda to bude stejne pomale.

Tak ve fallback modu to funguje normalne tak jak ma, vse svizne OK. Zjistil jsem, ze pokud se prihlasim se zadockovanym notebookem, tak to rovnou najede do fallback. Pokud s oddockovanym, tak normalne akcelerovane gnome 3. Pokud najetej system zadokuji, tapeta plochy zmizi (je tam pouze modre pozadi) a system je prakticky nepouzitelny. Pokud znovu oddockuji, tak funguje akcelerovany desktop zase normalne.

Tak zkus jeste pri tom vlozeni do dokiny kounout do /var/log/Xorg.0.log zda tam nebude nejaka informace proc se akcelerace vypne… bohuzel je to dost specificky problem, takze vic rad nemam. Muzes to nahlasit do nektere bugzilly.

Tento problém už několikrát viděl. Problém je v tom, že 3D u této karty funguje jen do celkového rozlišení 2048x2048 (součet rozlišení obou monitorů). Tvoje celkové rozlišení je předpokládám 1280+1024x1024+768=2304x1792 a jeden rozměr je tak nad limitem. Schválně si zkus snížit rozlišení, jestli ti bude 3D akcelerace fungovat.

Nevím, jestli to je omezení v hardwaru (ani bych se u mobilní karty nedivil) nebo je omezení v linuxovém ovladači.

Není to problém jen Fedory, viděl jsem ho i u ostatních distribucí a ví se o tom už dobře dva roky, proto si myslím, že je to spíš omezení v hardwaru.

Můžu potvrdit, chová se mi to úplně stejně. Jednou mi dokonce fedora po zadokovani za chodu komplet zamrzla. Řeším to zadokovanim při ntb off.

Ano, po prepnuti externiho monitoru na 1024x768 to skutecne funguje. Dokonce to slape i kdyz dam plne rozliseni a rotovat obraz o 90°, tedy 1024x1280.

Xorg po prepnuti na klasickych 1280x1024:
[ 310.116] (WW) intel(0): Failed to set tiling on frontbuffer.
[ 310.116] (II) intel(0): Allocated new frame buffer 2304x1070 stride 9216, untiled

Jestli to na tomto HW nepobezi, to me docela mrzi. Nezda se mi ze fallback mod vynahradi vsechny funkce klasickeho gnome 2. Ja zatim funguji na Fedore 14 a v upgrade mi brani prave tento problem. A rozhodne mi neprijde, ze by muj notebook patril do stareho zeleza :slight_smile:

A jak na tom fungují Widle a ta Fedora 14? Tam kompozitní manažer (v F14 je to myslím pořád Compiz) běží bez problémů?

Fakt si myslím, že je to limit hardwaru. Pokud se nepletu, tak ThinkPad X60 je tak 5-6 let starý. Na single head to pořád bez problémů stačí, ale dual head s vyšším rozlišením už to dneska dávat nemusí a asi očividně nedává.

Widle jsem na tom nikdy neprovozoval, pouze ve virtualboxu, takze nevim. A compiz jsem taky na zadnym pocitaci nikdy nemel (snad jen kdysi davno jeste Beryla), protoze mi to prislo jako vytezovani pocitace zbytecnostma :slight_smile:

Ted jsem zkousel kompiz tedy zapnout a nebezi tak jak ma kdyz je zadokovano.

Nevite, vyzaduje KDE ve Fedore 17 taky akcelerovanou grafiku? Kdybych musel prejit :frowning:

Ve Fedora 17 je jako jedna z novinek že se dá 3d akcelerace pro gnome vypnout. Pro kde nevim.

li737 napsal(a):

Ve Fedora 17 je jako jedna z novinek že se dá 3d
akcelerace pro gnome vypnout. Pro kde nevim.

To není úplně přesné. Novinkou je, že může kompozitní manažer, který jinak vyžaduje 3D akceleraci, běžet i bez ní, protože ony “3D” operace jsou díky ovladači llvmpipe vypočítávány procesorem.
To se děje i v tomto případě. Karta zvládá 3D akceleraci jen do rozlišení 2048x2048, v momentě, kdy zadockuje a rozlišení se zvětší, se 3D akcelerace vypne. Ve Fedoře 16 by následovala obrazovka “Opps something went wrong”, ale ve Fedoře 17 se jen přepne do vypočítávání procesorem. Bohužel procesor není na takové operace optimalizovaný a výkon je vždy horší, proto se prostředí stane tak pomalým, že je prakticky nepoužitelné. Po rebootu systém naběhne do fallback modu, protože je daný chipset asi blacklistovaný, zřejmě kvůli tomu, že vykreslování přes llvmpipe je na něm příliš pomalé.

KDE 3D akceleraci nevyžaduje a ve výchozím stavu ve Fedoře 17 nejsou kompozitní efekty ani zapnuté. To samé platí pro Xfce.

Nevite, jde nejak nastavit aby po pripojeni externiho monitoru se defaultne pripojil “pod obraz” a ne doprava? To by poresilo problem, ponevadz na monitor ci projektor s vyskou obrazu 1280px tezko narazim. Dekuji

Jde nejak vypnout (zakazat) druhy monitor v GDM? Jinymi slovy aby GDM ignorovalo ze je pripojen druhy monitor a vzdy nabehlo pouze na jednom. Dekuji

Myslim ze bohuzel ne… resi se to uz nekolik let, ald GDM ponekud ustrnul ve vyvoji. Mozna se to resilo i tady…