Fedora 16, chybna ovladače grafiky na HP NX6325

Ahoj, mám jistý problém s grafikou už od Fedory 15, doufal jsem, že se třeba v 16 opraví, ale nestalo se tak. Těško se popisuje, tak jsem nahrál mobilem krátké video http://www.youtube.com/watch?v=tq9AGloTo6o (omlouvám se za mizernou kvalitu). V podstatě by to ničemu nevadilo, protože po bootu funguje už grafika jak má, až na pár artefaktů v KDE při překreslování (zobrazení nového okna, zobrazení notifikace, …) a Matlab, kde při vykreslení 3D grafu dojde k pádu Xserveru. V logu jsem nic rozumného nenašel. Zkoušel jsem Ubuntu 11.10 a OpenSuse 12.1RC2, abych zjistil, jestli je chyba jen ve Fedoře nebo i v ostatních distribucích, ale v ostatních distribucích se mi tento problém nevyskytl.
Nemá někdo nějaký nápad, jak to vyřešit? Možná je můj problém hodně podobný tomuto bugu https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=679953

Neni to z toho videa prilis zrejme, ale jestli jsem do dobre pochopil behem startu je pri nabihani asi tretina obrazovky prekryta nejakym balastem a pak tam prohlikne nejaky kdy z se prepinaji rezimy videa. Podle me s tim ma co do cineni KMS. Chyba kterou odkazujes je pro ATI/AMD grafiky, takze predpokladam, ze je to tvuj pripad. Bohuzel nepises jako pouzivas ovladac grafiky. Muzes zkusit pridat ke kernelu parametr “nomodeset” zda se neco zmeni. Kazdopadne bez KMS nepujde Gnome 3 v nativnim rezimu, ale vypada to ze pouzivas KDE.

Díky za reakci. Problém je při nabíhání, jak píšeš, ale nevím jestli bych to označil balastem nebo volným vracením pixelů displeje do klidové polohy… Mám postarší notebook s grafikou Radeon X300 (RS480), takže jedinou možností jsou už pár let jen opensource ovladače. Vyzkouším vypnout KMS, ale po vytlačení Gnome 2 jsem se stále nerozhodl mezi Gnome 3 nebo KDE, takže bych si případně rád zachoval možnost používat plnohodnotně Gnome 3.

Zkoušel jsem přidat k parametrům jádra volbu nomodeset, ale nabíhání systému se kousne přibližně v okamžiku, kdy by mělo naběhnout KDM. Myslím, že chvíli počkám, jestli se problém neodstraní s nějakou aktualizací, na nějaké dlouhé pokusy o opravu teď nemám moc času. Zatím budu používat CentOS, ve kterém tento problém neni a je v něm staré dobré Gnome 2.

A zkousel si open source ovladac? Ja ho od F15 pouzivam bez problemu a to jako na ATI = radeon tak na Nvidia = nouveau. Jedine by snad X300 mela nejaky specificky problem. Vim ze rada 9xxx byla dana u opensource ovladace na seznam karet urcenych pouze pro fallback, ale X300 by mela byt generacne mnohem mladsi.