FC6 - sekání

Nevim cim to je,ale docela casto se mi stava (vzdy kdyz system bezi delsi dobu), ze mi FC6 uplne vytuhne. Pomuze jen tlacitko reset. Setkaval jsem se s tim i u FC5 a cekal jsem, ze s novou verzi to bude v poho. Jsem v linuxu novackem,takze si s timto problemem nevim rady. Kamarad prisel s teorii, ze to muze byt ovladacem grafiky. Mam atinu a u nich pry casto dochazi k preteceni pameti. Nevite nekdo o tom neco, jak se to da vyresit? Chci jednou provzdy skoncit s woknama, ale tohle me odrazuje od meho usili…

Zkuste být konkrétnější:

  • jakou atinu
  • jaký ovladač používáte
  • ve Windows se to neděje?
    …atd

grafika je ATI Radenon 9100
Ovladace jsem ted (FC6) nechal ty, co to melo defaultne (Ati Radeon cards , including Radeon Mobility and FireGL.). Ale ve FC5 jsem mel open sorce ovladace ( kmod-fglrx) a kousalo se to stejne).
Myslite, ze originalni ovladace od ATIny jsou lepsi?

Doporučuju zkusit vypnout ve služnách readahead_early a možná i readahead_later

System -> Správa -> Nastavení serveru -> Services / Služby

V FC5 mi to osobně pomohlo (Acer ntb.)

To pak ale vypada na problemy s vadou RAM. Readeahead mimo jine dela to ze nahrava do RAM nektere nejcasteji pouzivane knihovny a tim se obsadi vetsi mnozstvi ram. To ze se to nestava ve Windows neni smerodatne.

Doporucuji zkusit memtest. (Je na instalacnim CD1 nebo DVD, na dotaz boot: zadejte “memtest”.)

V případě FC5 jsem tento postup nalezl na několika forech / FAQ stránkách apod.

Každopádně zatím v případě FC6 problém s tuhnutím systému namusím řešit, takže se snad jednalo a nějakou logální anomálii :slight_smile:

Každopádně díky za info!

Tak se zdalo, ze jsem problem diky vypnuti readahead_early, readahead_later vyresil. System se sekal mene nebo se to alespon zdalo. Ted vsak zase zacina tuhnout. Zadne zmeny jsem de facto neudelal, jen nejaky ten update a pridani par programu (jen z repozitaru). MOzna jsem si jen namlouval, ze se sekal mene, protoze jsem v nem tolik casu netravil (porad si nemuzu dovolit prejet jen na tento system).
Nekdy system vytuhne minutu po startu nekdy treba az za hodinu, ale kazdopadne se v takovem pripade neda pouzivat jako plnohodnotny system, coz je skoda, protoze bych se rad uz konecne tech woken zbavil.
Ucedu tedy presneji co mam za stroj. Pokud nekdo budetevedet, proc k tuhnuti systemu dochazi, dejte mi, prosim, vedet.

AMD Athlon 64 2800+ 1,81 GHz, 512MB RAM. Grafika: NVIDIA Ge-Force FX5700LE. Deska NVIDIA nFFOrce 3

Jednoznacne ostestujete pamet. Minimalne memtestem. Pokud mate nakombinovano vic pametovych modulu pak zkuste ponecht v pocitaci pouze jeden, protoze kombinace od ruznych vyrobcu nemusi delat dobrotu. Prohledl jste soubor /var/log/messages ze se v nem nenachazi zadna informace o chybe, ktera muze zaseknuti zpusobovat?

V původní stable verzi,která se instaluje z CD (DVD) mi to taky takhle blblo… Ale po pár aktualizacích se to spravilo…jestli nemáte plně aktualizovaný všechny balíky,tak to udělejte a možná bude líp…

Tak se zda, ze jsem problem vyresil. Spolu s balickama pro x86_64 se mi stahli i i386 a v tom byl asi problem. Po jejich odstraneni se zda byt system stabilni. Jen kdyz dam aktualizovat , tak se mi chteji opet stahnout balicky pro i386. Nevite nekdo, jak se tomu vyhnout?

Vyhnout se tomu da tezko. FC6 pro architekturu x86_64 obsahuje i nektere balicky pro i386 architekturu a je to tak spravne. Duvod je ten, ze ne vsechny aplikace jsou 64bitove a tak jsou potreba i 32bitove verze knihoven. Pokud ze systemu vsechny i386 verze baliku odstranite asi se nic zasadniho nestane, ale musite odstranit vsechny aplikace ktere by je mohli potrebovat (to by mel yum remove zaridit). Takze to ze se stahuji i386 verze je naprosto v poradku. Kdyz se podivate co repozitare x86_64 tak tam baliky .i386 uvidite. Dokonce lze pridat i repozitare primo pro architekturu i386 a pouzivat aplikace z nej, chce to ale uz trochu opatrnosti a predpokladam to neni vas problem.

Po povyseni Fedory z FC5 na FC6 mi zacal NB (Dell D810) obcas tuhnout. Obvykle kdyz jsem pripojeny pres modem Eurotel CDMA. V lozich jsem nic zajimaveho nenasel, v X-win aplikacich tez nic nebylo videt. Pokud jsem v okamzik zatuhnuti zrovna v systemove konzole, vyskoci obvykle hlaseni typu (opsano z konzole]:

BUG: spinlock lockup on CPU#0, swapper /0, … (not tainted)

dump_trace …
show_trace_log_lvl …
show_trace …
dump_stack …
_raw_spin_lock
acm_read_bulk [cdc_acm]
usb_hcd_giveback_urb
ehci_urb_done
qh-completions
ehci_work
ehci_irq
usb_hcd_irq
__do_IRQ
do_IRQ


zkousel zadat v GRUBu volby nosmp noapci , ale nepomohlo to.
Nejaky napad?

Hm… tak to asi bude tak jak pisete. Vypada to na bug a podle toho vypisu bych rekl nejaky problem s USB (modem je predpokladam pripojeny pres USB).

Co s tim tezko poradit. Muzete zkusit nahlasit bug, zkompilovat si vlasni kernel nebo pouzit kernel z FC5.

Tak jsem se toho sekani jeste nezbavil. Jen jsem si vsiml, ze se mi vzdycky rozblikaji diody na klavesnici a pak uz nereaguje na nic