FC6 - Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init

Zdr

Najednou z niceho nic se mi objevila tato chyba pri startu fedory
(po par dennim nepouzivani)

mount: could not find filesystem /dev/root
setuproot: error mounting /proc
No such file or directory
setuproot: error mounting /sys
No such file or directory
switchroot: mount failed: no such file or directory

Kernel panic - not syncing: Attempted to kill init

Napadlo me ze by to mohlo byt tim ze sem nainstaloval driver pro ext2(3) pro windowsy, ale z diskuzy na netu vyplynulo ze tento ovladac nedela moc problemy, takze nevim co je pricinou

Dik za rady

No a nesmazal jste neco z Windows? Zkuste nabootovat do nouzoveho rezimu a podivat, jestli prislusne oddily existuji a jsou citelne.

Macky

Me windows funguje, a s pomoci toho ovladace vidim i linuxovy disk.

Jen kdyz v grubu vyberu fedoru tak hned pri jejim startu se mi zobrazi ta chybova hlaska

Ja spis myslel, jestli jste z Windows nesmazal neco duleziteho na tech linuxovych partition.

Macky

Ne, nic sem nemazal
Jen sem se podival jestli to funguje a to bylo vse

Budeme tedy predpokladat, ze ext3 system souboru je v poradku a system take neni poskozeny. V tomto pripade by se mohlo jednat o problem na strane zavadece GRUB. Hodte sem prosim vypis souboru /boot/grub/menu.lst a napiste, na jakem disku mate nainstalovanu Fedoru.

Macky

Pokud pouzivate defaultne nabidnute LVM, bylo by rozumne k vypisu konfiguraku grubu zaslat i vypisy vgdisplay, lvdisplay a mozna pvdisplay.

Ja bych rekl, ze problem spis nastal po aktualizaci jadra. Ve startovacim menu mate na vyber vicero “Fedora” a za tim cislo - verze jadra. Zkuste nejake starsi.

Zdravim, po mensim zdrzenim kdy sem nemel po ruce dvd s fedorou
jsem tedy zkusil zachrannej rezim
=> bohuzel po najeti do shellu sem se chtel virtualne premistit do existujici instalace (viz navody) ale po zadani chroot /mnt/sysimage
mi to vyhodilo hlasku:
chroot: cannot command ‘bin/sh’ No such file or directory

A v grub menu kdyz sem spustil fedoru se starsi verzi kernelu tak mi to vyhodilo stejnou hlasku

Pokud jste pri startovani zachranneho modu skutecne zvolil at se zachranny mod pokusi nalezt existujici instalace a vypsalo vam to ze je nelze nalezt, tak samozrejme nemuze fungovat toto premisteni. Musite cist co se vam pise na obrazovce. Pokud zachranny mod hlasi ze nemuze najit zadne instalace Fedory je dost pravdepodobne ze oddil disku na kterem je Fedora nainstalovana je nejak poskozen. Z windows lze na ten ext3 oddil stale pristupovat?

Zachranny mod nalezl instalaci.
Pote co zahlasil ze se pokusi pripojit system do /mnt/system
se zobrazila hlaska:
“Pri pripojovani vseho oddilu vaseho systemu nastala chyba. Nektere z nich mohou byt pripojeny v adresari /mnt/sysimage”
Pak sem zpustil shell

Zkusil sem odinstalovat ovladace z windows ale nepomohlo to nijak

sak skus pozriet tie subory cez windows a ext3 driver. svojho casu som ho tiez pouzival dokonca som aj nieco kopiroval na particiu s ext3 a pohoda

Linux sem teda chrootnul z live cd

Nevim co to je lvm, ale zkusil sem to
funkce vgdisplay,lvdisplay,pvdisplay vypisuji shodne:
/proc/mounts: fopen %s failed: no such file or directory
/proc/devices: fopen failed: no such file …
failed to create lvm type filter

v menu.lst je:
default=0
timeout=30
splashimage…
#hiddenmenu
title fedora…
root (hd0,5)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.19-1.2911.fc6 ro root=LABEL=/1 rhgb quiet
initrd /boot/initrd-2.6.19-1.2911.fc6.img

Kdyz sem pripojoval ntfs disky tak sem moutnul hdc2 a hdc5
takze to vypada ze hd0,5 je spatne
a linux mam tedy na hdc6 (takhle se i zobrazil v live cd knopixu)

Jak to tedy ted spravit ?
Z livecd se chrootnu pouze read-only
Ve windows s ovladacem pro ext3 je menu.lst chraneno proti zapisu

kdyz sem zkousel editovat nabidku primo v grubu
a zmenit nejak radek root (hd0,5)
tak pri root (hd0,6) to zahlasilo “filesystem type unknown, cannot mount selected partition”

nenene… grub pouziva jine mapovani disku a pocita je od 0, kdezto linux od 1… zbytecny zmatek navic, ale s tim mi nic neudelame.

Ty prikazy pro lvm byste mel poustet bez toho chrootu, protoze podle me vam to ten system z disku nepripoji a nemate se kam tim chrootem premistit. Pokud mate na disku standarni instalaci s LVM tak by me tedy uprimne zajimalo jak ten pristup z windows muze fungovat, protoze windows disky schovane za LVM (logical volume management) podle me nevidi. Coz muze byt taky pricina pripadne poskozeni. Podle vypisu z grubu ale spis LVM nemate, takze jeho pokouseni je zbytecne.
Po nastartovani do zachranne modu (bez chroot) zkuste zkontrolovat vas root disk
fdisk -l /dev/hda
to vam vypise rozdeleni disku a
fsck.ext3 /dev/hda6
zkontroluje ze partition 6 je neposkozena ext3.

Tak sem to zkontroloval - vyhodilo to nejaky 3 chyby cosi s block …

  • opravil sem to

Chyba pri startu ale pretrvava
Zkusil sem aktualizovat instalaci fedory a ta mi nahlasila ze nemuze najit / takze problem bude mozna v fstab

fstab:

LABEL=/1 / ext3 defaults 1 1
devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0
tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0
proc /proc proc defaults 0 0
sysfs /sys sysfs defaults 0 0
LABEL=SWAP-hdc7 swap swap defaults 0 0
/dev/hdc2 /media/windows ntfs ro,nls=utf8,umask=0222 0 0
/dev/hdc5 /media/disk ntfs ro,nls=utf8,umask=0222 0 0

Tak dik za snahu vsem
Ale dneska potrebuju delat neco do skoly, tak sem to reinstaloval
(ted si zas budu 2dny hrat s nastavovanim a instalacemi ale budis)
Zd