F40 bez X11 -> Wayland

Jako uzivatel, ktery dlouhodobe ignoruje Wayland - co to znamena? Zbeznym pohledem uz jsem zjistil, ze tim dojde v podstate k odriznuti veskerych existujicich alternativnich WM, protoze ty jsou silne vazane na Xka. To vidim jako celkem nemily efekt, ale “chapu” ze v ramci pokroku je nutne nekoho obetovat. O co dal tim uzivatel prijde? Pristup na vzdalene stroje ruzneho stari pres ssh -X a poustit odtamtud aplikace jeste pujde? XDMCP uz jsem pred lety vzdal… nasel jsem nejake narky grafiku, ze Wayland nema color management, nahravani obrazovky (minimlne v nekterych aplikacich) produkuje nepouzitelne vysledky, stejne tak ruzna sdileni obrazovky… pro to malo her, ktere na Linuxu mame to taky nevypada uplne dobre nebot na Waylandu casto nefunguji. Moje osobni zkusenost s waylandem byla obvykle velmi kratka - i s Gnome problemy (oblibena obrazovka Neco se pokazilo), prepnuti na X, vyreseno.

Fedora 40 bez X11 nebude, jen ho nebudou používat GNOME a KDE. Jak to vlastně s X11 dopadne, ani teď nikdo přesně neví. My máme konkrétní plán, jak se zbavit X11 v RHELu. Pak Xka přestanou Red Hat mimo nasazení v XWaylandu zajímat a vzhledem k tomu, že jsme dominantní přispěvatel, bude to znamenat, že věci, které nejsou v XWaylandu potřeba, se přestanou udržovat.

X11 má ale stabilní protokol, je ve stavu hlubové údržby už nyní, takže se nedá čekat, že prostě přestane fungovat. Upstreamový kód asi bude dál k dispozici, ale ve Fedoře může proběhnout debata, jestli ho mít dál v distribuci. GNOME a KDE s tím nebudou mít problém, ostatní prostředí zatím jo.

Jinak já na Waylandu jedu už 7 let a poslední roky nepozoruju žádné problémy. Popravdě už si ani neuvědomuju, že jedu na Waylandu. GNOME je na něm velmi stabilní, obrazovky “Něco se pokazilo” se kvůli Waylandu dávno nekonají.

Co se týče vzdálené obrazovky, tak přesměrovávání ve stylu X se neplánuje. To mělo smysl v době, kdy aplikace posílaly primitiva a výsledná bitmapa se skládala až na cílovém zařízení, ale tak už to dávno nefunguje, klienti předávají serveru hotové bitmapy a dnes jsou protokoly, které v jejich přenosu jsou efektivnější. My jsme se rozhodli vsadit na RDP. Je to dnes asi nejpokročilejší protokol pro vzdálenou obrazovku a má dobrou otevřenou implementaci v podobě freerdp. GNOME už dnes obrazovku vzdáleně sdílí přes RDP.

U nahrávání a sdílení obrazovky záleží na tom, jestli daná aplikace podporuje nový způsob (PipeWire) nebo ne. Sdílení obrazovky dnes není problém, v drtivé většině případů to potřebuješ v prohlížeči a podpora PipeWire je ve WebRTC, díky čemuž to mají všechny současné prohlížeče. U nahrávání těžko říct, já používám nahrávání obrazovky přímo z GNOME, to funguje. Stejně tak dnes asi nejpopulárnější aplikace k danému účelu - OSB.

Klienti včetně her dnes taky nemají problém. Pokud neumí Wayland, běží na XWaylandu a ani to nepoznáš. Hraju hry ze Steamu na Waylandu a žádná problém nemá. Nedostatky jdou vidět u HiDPI monitorů, kde klienti na XWaylandu standardně neškálují, takže se často musí použít upscaling bitmap na úrovni kompozitoru a okna jsou trochu rozmazané. Ale to je do značné míry kvůli omezením X11 protokolu, ten škálování nikdy pořádně nepodporoval.

Myslim ze do zkusenosti v waylandem hodne promlouva HW, na kterem se provozuje. A protoze je Wayland mnohem mladsi nez Xka tak proste lip funguje na novem HW, stary uz nikdo podporovat nebude. Tedy tak si to vysvetluji ja. JInak diky za popis, nektere body stale moc nepotesily… k tomu ted jeste Gome zmenilo javascript a rozbouralo vsechna rozsireni, to zase bude (zbytecne) prace…

No, já si nejsem jistý, jestli hardware na to má nějaký výrazný vliv. Wayland je prostě jen protokol pro komunikaci mezi kompozitorem a klienty. Komunikaci s hardwarem si řeší ovladače v kernelu, které jsou pro obojí stejné. Máti má Fedoru s Waylandem na ThinkPadu T400s z roku 2009 a nepřijde mi, že by to na něm mělo nějak víc problémů než na nejnovějším modelu.