F34 Pipewire DP/HDMI pulsujici zvuk

Po upgrade na F34 s pipewire mi na jednom pocitaci dela hrozne veci zvukovy vystup po DP (pavucontrol to ma jako Output HDMI). Jednak se dlouho prepinaji sluchatka a vystup pres DP na monitor, co je horsi, tak ten zvuk z monitoru pak podivne zanika v nekterych castech spektra a zase se objevuje v nekolikasekundovych intervalech… dela to proste hrozne veci. Nejak me nenapada co to muze delat, jestli nejake prevzorkovani ci co.

Zatim jsem to vyresil
dnf swap --allowerase pipewire-pulseaudio pulseaudio

bohuzel jsem se jeste s rourodratem prilis neseznamil, tak me nic jineho nenapada…

Já jsem si 7.ledna 2022 nainstaloval Fedoru 35. Chci opustit starou instalaci Fedory 29, ale asi se mně to kvůli potížím se zvukem nepodaří. Ani ve Fedoře 35 není zvuk dotažen do funkčního stádia. Písničky, které bez potíží edituji v Audacity ve fedoře 29 začaly najednou “koktat”. Je jedno zda je přehrávám v VLC či Audacious. Z počátku jsem si myslel, že mám špatný disk, ale ve fedoře 29 je vše v pohodě. Editování s Avidemux jsem ani nezkoušel, ale nahrávání v OBS je také kostrbaté a mé vědomosti nejsou dostatečné k tomu, abych to analyzoval. Zkusil jsem příkaz pro přechod z pipewire na pulseaudio, ale zlepšení je jen mírné a některé věci úplně nefungují. Na Googlu jsem našel komentář zdatnějšího linuxáka, který to vyřešil úplným odstraněním pipewire a návratem k pulseaudio, to však bohužel nedokáži. Na druhou stranu musím říci, že spousta věcí v F35 jede báječně. Instalace tiskáren, vpn a hlavně mě překvapil DOSBOX a wine, to běží jako po másle. Účetnictví a mzdy ze Slušovic (MRP) jedou stejně jako na widlích. Mám hardwarový přepínač SATA disků a tak pojedu paralelně f29 a f35. Doufejme, že potíže ze zvukem vývojáři brzy a spolehlivě vyřeší aspoň tak, jak tomu bylo ve F29!

A mas problem jen s vystupem pres DP/HDMI nebo normalen pres audio jack? Protoze me to dela jen pres DP, pres audiojack to normalne funguje. Teoreticky muzes odstranit cely pipewire, ale vypada to ze je na tom zavisle gnome, takze bys prisel o gnome…

Tak jsem to zkusil přes sluchátka a zvuk jede plynule. Škoda, že jsem si instalaci už rozvrtal různými pokusy. Musím si rozmyslet co udělám. Už při instalaci jsem si do 3,5 palcové pozice objednal přední panel HD-Audio, abych nemusel hledat vzadu audio jack, měl by přijít začátkem února. Ale v každém případě děkuji za informaci. Už jsem měl v plánu fedoru33 :slight_smile:

GNOME závisí na Pipewire kvůli jeho funkci video serveru, ale aby člověk mohl dál používat PulseAudio, tak nemusí Pipewire odstraňovat, stačí:
sudo dnf swap --allowerasing pipewire-pulseaudio pulseaudio

Pak to bude fungovat jako ve Fedoře 33 a starších: Pipewire se bude používat jako video server na sdílení obrazovky apod. a PulseAudio na zvuk.

Nicméně zkusil bych ten problém nahlásit vývojářům Pipewire. Jsou celkem responsivní a problémy řeší. Já dnes jedu zvuk už téměř výhradně přes Bluetooth a tam musím říct, že je Pipewire podstatně lepší, než kdy bylo PulseAudio.

Vsak ten swap jsem psal uz v prvni prispevku - u xunila ale ani to nepomohlo. Nahlasit jsem to chtel, ale hledal jsem jestli neco takoveho neni hlasene - na https://gitlab.freedesktop.org/pipewire/pipewire/-/issues je toho az dost, navic jak takovou vec popsat, to neni vubec jednoduche, delat zvukovou nahravku? Zjevne je to navic zavisle na chipsetu, protoze na jednom HW to dela a na jinem ne… zjistil jsem ze vlastne nevim jak bych to nahlasil.

Vypadá to, že naši diskuzi četli i vývojáři. Dnes jsem celý den dělal s audiem bez sluchátek, jen HDMI zvuk na monitoru Philips a žádné koktání jsem nezaregistroval. Pečlivě aktualizuji (teď zase pořád něco hlásí SElinux), takže tímto díky chlapi (nebo dámo) :slight_smile:
zvuk

1 Like

Tusi nekdo jaka je spravne konstelace zvukovych systemu v novejsich verzich fedory (36,37)? Je potreba mit jeste pulseaudio, staci samotny pipewire, k cemu je wireplumber, proc stale bezi neco jako alsactld nebo jak to ma vlastne fungovat? Protoze bohuzel na jednom aktualizovanem pocitaci to je naprosta loterie, ovladat jde nastaveni jen pres pavucontrol (a samozrejme textove konfiguraky ale do tech nehrabu). Zapojeni sluchatek zpusobi ze zvuk zacne (obcas) jit do HDMI, po vytazeni uz jde HDMI, predtim zvuk nezvucel nikam presto ze vychozi je HDMI… aplay obcas pise “input/output error…” proste to vubec nedava smysl. V pavucontrol je videt, ze zasunutim sluchatek jako chce nejak prepinat vystup na jiny, ale proste to nepleje a je to jeden velky bordel. Swap prikaz pro DNF uz taky nejde (neexistuje pipewire-pulseaudio).

V posledních verzích Fedory (36, 37) používám pouze Pipewire a Wireplumber. Pulseaudio už tu ani není. Úplně přesně jejich provázání nerozumím, ale domnívám se, že Pipewire simuluje jednotlivé metody (Alsa, Jack), takže jednotlivé aplikace komunikují tak, jak jsou zvyklé, ale zároveň je umožněno zvuky míchat do jednoho výstupu. Což například při komunikaci přímo přes Alsu nebylo možné.

Žádné problémy s audiem nepozoruju, naopak mi Pipewire vyřešilo spoustu problémů s nahráváním audia, kdy prostě připojím hardware, v pavucontrol (případně v gnome settings) nastavím defaultní výstup, a pokud mi něco nehraje, otevřu qjackctl a propojím si to, jak potřebuju a všechno hraje, jak má. Jsem ale spíše drátový konzervativec, takže bluetooth mě úplně nezajímá, nicméně sluchátka mi fungují bez problémů taky.

Pokud máte problémy s připojováním sluchátek, zkuste ty Bluetooth sluchátka nastavit jako defaultní výstup. Potom by se měly připojit vždycky, když budou dostupné, a pokud nebudou, Pipewire vybere jiný výstup místo nich. Sám mám třeba v systému několik zvukových karet, kdy jednu mám jako default, takže Bluetooth sluchátka (nebo některou z těch nedefaultních karet) musím vybrat ručně, pak mi normálně hrajou, a po jejich vypojení začne zvuk hrát zase přes tu zvukovou kartu.

Dik za odpoved - jedna se o dratova sluchatka (alias line-in). Z toho ze tam mas pavucontrol soudim ze ale musis mit nainstalovane i pulse audio (pulse audio volume control)… nicmene ted koukam ze pipewire-pulseaudio porad existuje, budu muset porovnat baliky co jsou v ruznych systemech…
rpm -qa | grep -E “pulseaudio|pipewire|alsa”

EDIT: Tak po nainstalovani pipewire-pulseaudio se odinstaluje pulseaudio a pak zase zvuk pres HDMI preskakuje (jak kdyz tamje spatna vzorkovaci frekvence)…