F29 - dělení disku BLIVET-GUI

Malá technická - rozložení disku

sda1+sda2 - Win10 Pro (šifrovaný)
sda3 - luks/dm-crypt ext4, root

sdb(flashdisk) zavaděč + /boot (ext4) nešifrovaný

při instalaci F29 potřebuji připojit root / na sda3 luks/dm-crypt ext4, který již obsahuje data(nechci mazat).
Nechá se odemknout, nastavit přípojný bod, ale nemůžu pokračovat - křičí, že není přiřazený root.

V plánovaných akcích instalátoru nic společného s luks nevidím.
Asi to ignoruje, dokud ho nepřeformátuji,aby s tím sda3 měl nějakou akci - vyzkouším pak ve virtualboxu.
Není možnost vybraz zařízení pro zavádění systému.


Další věc, když nepoužiji BLIVET-GUI, ale standardní Konfigurace úložiště - >vlastní, [ruční rozdělení disků] tak mi ignoruje flash disk. V debianu flash disk používám jako /boot a zavaděč, nechci aby mi sahal na sda(sundal by W10 bitlocker) a /boot tam nechávám, protože se nemá širovat. Tady možnost výběru bootovacího zařízení je, ale taky musím hledat - hlášku [ 2 zařízení pro ukládání dat vybrána] beru jako info, nedocvakne mi, že se tam volí fajka boot. Tam mi ten flash disk nedovolí vybrat.

S Debianem to jde, ale s Fedora/CentOS je to boj - řešil jsem násilím chrootem z Fedoralive, ale je to jak drátem do oka.

ještě zalaboruji…

to byla jen taková informační - proces učení. Možná dělám něco špatně.

Takže luks/dm-crypt ext4 potřebuje přeformátovat. Nedává mi příliš smysl možnost takový šifrovaný disk odemknout, když s ním dál nemůžu nic dělat. Nebo ho jen nechce použít jako root.

Fedora neumožňuje instalaci bez přeformátování /. Asi by to chtělo lepší chybovou hlášku, než že není přiřazený root.

Jinak dává smysl umožnit luks odemknout, ale vyžadovat přeformátování – nezmění se luks ani klíče, ale jen filesystem na něm (koneckonců tam taky může být šifrované LVM s jedním LVčkem pro root a jedním pro /home, kde není třeba přeformátovávat obě).

Jak je to s bootem na USB disku nevím, zeptám se lidí z Anacondy.

1 Like

Diky, to mi stačí - přizpůsobím se.
Jen jsem chtěl vědět, jestli je to rukama.

Tak jsem to pořešil přes BLIVET-GUI, použil jsem tu LVM.
S LVM zkušenost mám, ale z nějakého důvodu z ni historicky nemám dobrý pocit - nevím, jak moc je odolná.
Data jsem přesunul, příště projde instalace v pohodě.

Ten flashdisk už mi to ukazuje - nevím, čím to bylo.

Mluvil jsem s kolegy z Anacondy a přišli jsme na to, kde je problém – možnost nastavení zařízení pro instalaci bootloaderu je jen na té první obrazovce kde se vybírají disky pod Shrnutí disků a zavaděče systému a tam to přepnout jde.

Při nastavování storage už to je jen informativní dialog, kde nejde nic měnit. (Dost hrozné UI, na tohle bych asi sám taky nepřišel.)

na to jsem si už přišel - ono je trochu matoucí ta fajka boot, která nejde myším poklepem přepnout na jiné zařízení. Nějak jsem úplně minul to Nastavit zavaděč :smiley: ale to bude i tím, že fa fleška byla ignorovaná.
…a teď zase funguje, nevím proč.

ještě taková věc - bylo by fajn, kdyby byla možnost zobrazit vyplňované heslo, při nastavování šifrování :smiley:
přepl jsem si na českou klávesnici kvuli ALT-V @, které mi odchytávalo menu firefoxu :smiley: tak jedu druhé kolečko :smiley:

experimentální den…

Už jsem nabootoval, spokojený :smiley:

Děkují

1 Like

Taky jsem na to napřed koukal a myslel jsem si, že boot na externím zařízení nejde nastavit a proto to je zašedlé. Anaconda má bohužel UI hodně matoucích věcí.

To je určitě dobrý námět na nahlášení RFE. Ten kód v Anacondě už je – heslo uživatele se dá takhle zobrazit, takže přidat to i do dialogu s heslem by nemělo být tak těžké.

To rád slyším.

No to asynchronni UI anacondy byl sice zajimavy pocin, ale neco v tom delat je peklo a to nechci videt ten kod. Predsi jen klasicka sekvencni instalace ma neco do sebe.

Během instalace se dá hupnout do terminálu a nastavit příkazovým řádkem - tak řeším třeba v CentOS7, když blbnu se SW raid. Nechám znovu očuchat disky a když mi dovolí nastavit přípojné místa, tak jsem spokojený.

Někdy je nutné instalátor restartovat, protože mi ty úpravy na jeden průjezd nepobere - teď si ale nejsem jistý, jestli mi to nedělalo v debianu nebo CentOS7. S Fedorou mám jen průzkumné akce, nakonec se vždy vracím k debianu.

Teď jsem měl problém s lvm (luks/dm-crypt -> LVM -> ext4 ). V debianu v pořádku, ale Fedora mi tuhla/nereagovalo UI, když jsem si kopíroval data zpět z ext. disku.

přečetl jsem si něco takového - Fedora 28
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1602939
…a návrat k debianu - neměl jsem na to čas.

Jsem hračička, přesunu třeba živý systém na SW raid - rozhrábnu initramfs /grub/ zavaděče - chroot se hodí.
Na všespásné UI nevěřím, ale když tam je, tak proč ho nevyužít.

On ten debian má taky hromadu much, abych ho moc nevychvaloval…

Tohle teď jde i “oficiálně” v textovém instalátoru – je tam jednoduché “okno”, kde jde prostě přiřadit bloková zařízení k mountpointům a nic jiného. Pro složitější setupy, kde víš, co děláš, je to ideální.

To myslíš “Text Mode Installation” ve stylu RHEL7/CentOS7?

nebo zjednodušený “grafický” textový instalátor?

Když už jsem to nakousnul - instaluji virtuálku KVM např stylem

virt-install
–graphics none
–console pty,target_type=serial
–extra-args ‘console=ttyS0,115200n8 serial’

jaké jsou možnosti dostat se nějak k shellu?
Nějaké zkratky instalátor vypsal, ale odchytává je Gnome.

přiznám, že jsem to moc nezkoumal. Stačilo by nakopnut.
V text modu rozložení disku/bootloader nepořeším.