F26 - pad plochy, odhlaseni

Ahoj,

mam cistou instalaci F26 (kernel-4.11.10-300.fc26.x86_64), posledni update baliku, a stava se mi cca co 2 az 3h, ze spadne plocha, pak naskoci znovu prihlaseni do systemu. Rozdelana prace je pryc. Je to neprijemne. Muze me nekdo insturovat, jak tuto chybu reportovat. Diky RH

Po pádu bych hned kouknul na logy. Jestli víš čas pádu, koukni do logu:
sudo journalctl -r

Pomocí TAB zkus projít logy.

Nebo pokud tušíš čas tak pomůže toto:

sudo journalctl --since “2017-07-19 09:17:16”

Čas vyber podle pádu.
Hledej nějaké ERROR, Fail.
Jaké máš prostředí? Gnome?

Ahoj,

diky, za pomoc, mam F26 s Gnome (Workstation). Nasel jsem zrejme i relevantni cast logu, ale je toho 196 radku. Je nejaky zpusob, jak to sem na forum pridat jako textovy soubor?

Diky

RH

Můžeš to hodit na fpaste.org a dát tady odkaz. Jinak za drtivou většinu nestability GNOME Shellu můžou rozšíření. Používáš nějaké? Zkusil bych je vypnout, jestli ty pády skončí.

Na cistem systemu mam navic jen Thunderbird, Chrome, Pidgin a Audiacious.

Log je zde: https://paste.fedoraproject.org/paste/QFRvGyVWGQxoTALlgXiqEQ

Z toho výpisu není příčina moc zjevná. Ten stacktrace je opravdu hodně obecný. Mám pár otázek:

  1. Máš nainstalované nějaké rozšíření v GNOME Shellu? (To zjistíš v GNOME Tweak Toolu) Pokud ano, tak je všechny povypínej a potom vyzkoušej, jestli to pořád padá. Rozšíření přímo mění kód GNOME Shellu (proto mají taky prakticky neomezené možnosti) a i malinké rozšíření může sestřelit celý desktop, pokud je v něm chyba.

  2. Nepřihlašuješ se náhodou pod rootem? GNOME běžící pod rootem dřív nebo později spadne.

  3. Může to být i chyba v ovladači. Padá to od začátku nebo to přišlo s aktualizacemi? Pokud ano, tak je možnost na bootovat do staršího kernelu a vyzkoušet, jestli to s ním nebude padat.

  4. Odchytí ti ten pád ABRT? Pokud ten problém nahlásíš před ABRT, tak ti dokáže posbírat co nejvíc informací a pokud už ten problém někdo nahlásil, tak ti i detekuje duplikát (i když v případě GNOME Shellu tam je dost false positives, protože ty stacktracy jsou dost podobné).

Jako takový částečný workaround: Můžeš přepnout do GNOME na Xorg. Na přihlašovací obrazovce vybereš svůj účet a potom klikneš na ikonu ozubeného kolečka a vybereš “GNOME na Xorg”. GNOME Shell na X má tu výhodu, že pokud Shell spadne, tak X dokážou to desktopové sezení podržet včetně všech aplikací, Shell se restartuje a jenom problikne obrazovka. Neskončíš na přihlašovací obrazovce.

Ahoj,

  1. V GNOME Tweak Toolu jsem v “extensions” mel zapnute jen “Background logo”. - Cele extensions jsem povypinal.

  2. Prihlasuji se pod svym uzivatelskym uctem/jmenem

  3. Prvne jsem to zaznamenal pri upgrade z F25 na F26. Cely system jsem proto smazal a provedl novou cistou instalaci F26. Projevuje se stale.

  4. ABRT pad zobrazuje, zkusil jsem reportovat, BUG uz je zalozen - https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1444365

  5. …resi muj problem, diky :slight_smile:

…asi muzeme uzavrit, dekuji vsem za pomoc.

Ahoj, jen doplnim, ze GNOME pada se stejnou chybou i v Xorg, nicmene jak psal Sešívaný, Xorg udrzi aplikace spustene.

RH