F23 + ntpd + zap./vyp. čas z Internetu

Zdravím!

Mám novou instalaci Fedora 23. Pro synchronizaci času jsem (ze zvyku) nainstaloval “ntpd”. K tomu je ale ještě z instalace přítomen balíček “chrony”, který nejde odinstalovat (závislost na spoustě balíčků).

Mám problém s tím, že přepínač v Nastavení -> Datum a čas -> Čas z Internetu, zapíná a vypíná “chrony” a nikoliv můj “ntpd”.
Hledám způsob, jak se nastaví, že na NTP používám program “ntpd” a ne “chrony”…

Vím, že to mohu nastartovat přes “systemctl” - jednu službu zastavit, druhou spustit. Ale když pak někdy šáhnu na ono klikátko v GNOME Nastavení (nebo mohu provést “timedatectl set-ntp false” + “timedatectl set-ntp true” ), tak se to zase podělá a rozběhne se jako default “chrony”.

Zjistil jsem, že v adresáři /lib/systemd/ntp-units.d jsou 2 soubory:
50-chronyd.list
60-ntpd.list

Pokud je přejmenuji, aby byly v opačném pořadí, tak se to chová správně, tak jak chci.
Problém je, že to (hádám) není systémové. Do adresáře /lib/systemd by se nemělo psát konfigurační nastavení.
Na to je /etc/systemd.
Jenže ani tam se mi nedaří to nastavit tak, aby to chodilo správně.

Ví někdo, co s tím?

Jsem nakoukl do nějakýho patche, který přidává do Gnome-čehosi podporu chrony a jestli to dobře chápu, tak si to netestuje, jestli služba běží/neběží, ale jestli je zapnutá nebo vypnutá. Takže imho by mělo stačit systemctl disable chronyd.service. Ale ruku do ohně za to nestrčím.

Spíš bych kouknul na (ne)výhody chrony než “ze zvyku” instaloval ntpd :slight_smile:

systemctl disable chronyd.service … to právě nestačí (testováno).
Ten přepínač se nerozhoduje podle toho, která služba je “disable” (protože ony mohou být všechny nyní vypnuté a já jsem se najednou rozhodl zapnout NTP klienta - takže s jednou z nich musí udělat “enable” a “start” ), ale měl by někde přečíst, která služba je nastavena jako “aktivní” a tu nastartovat.
A to právě hledám - kde se nastavuje, která služba se bude startovat (=je aktivní).

Ad chrony - kdysi jsem měl špatné připojení do Internetu a kupodivu ten chrony mě s něčím zlobil. Už si nevzpomenu s čím. ntpd jel tehdy bez problémů, takže jsem dával ntpd.
Teď už jsem na tom s Internetem lépe a i ten chrony má za sebou nějaký vývoj, takže zkusím přejít na chrony.

Ale ten ntpd mi vrtá hlavou. Chtěl bych vědět, jak se to nastavuje, kdybych ho chtěl použít.
Přijde mi divné, že by to nikomu dalšímu nevadilo. Napsal bych to na Bugzillu, ale připadá mi to jako kravina…

Zdravim, zkus tento link. Nezkousel jsem, tak nevim zda je aktualni pro F23, je to zatim jen draft z F22, ale vypada to nadejne :wink:

Kdepak. Je tam popsáno, že se vypne (pomocí systemctl) služba chronyd a stejně tak se zapne služba ntpd.
Ale pokud půjdu do toho grafického klikátka v Gnome nastavení a začnu to přepínat tam, tak to zapíná vždy jen chrony.

Opraveno přes Bugzillu. Nyní by mělo správně fungovat uživatelské nastavení pomocí /etc/systemd/ntp-units.d/…