F22: remmina, mrznoucí RDP sessions

Ahoj,

používám remminu už delší čas, má taky své mouchy, ale vyhovuje mi ta “multiplatformnost” (VNC, RDP, SSH…). V f20 a f21 vše šlapalo zcela bez problémů, po updatu na f22 jsem zaznamenal, že RDP spojení na widloidní clienty vydrží pár sekund až pár minut, pak přenos obrazu zcela zatuhne (ale mouse-clicky a podobně se - zřejmě - stále přenášejí, takže to spojení úplně mrtvé není).

Přemýšlel jsem, zda to nemůže být problém třeba v OpenVPN (veškeré outbound connections jdou přes VPN spojnici), ale na 2.3.7 jsem upgradoval ještě v f21 – navíc by pak to spojení nebylo “polomrtvé”, ale asi úplně mrtvé, viz výše.

Zatím jsem neměl čas nějak zuřivě searchovat symptomy, jen jsem lehce proběhl redhatí bugzillu (nic jsem tam nenašel), tak jsem si říkal - předtím, než se v tom začnu hrabat detailněji a případně vygeneruju bug-report - že se zeptám zde, třeba na to už někdo narazil a zná nějaké rychlé řešení / workaround. Díky.

A je v F21 a F22 stejna verze remminy?

V f21 je 1.1.2-3.git.2b37718, v f22 pak 1.2.0-0.5.git.b3237e8. Takze v “povyseni rady” by asi problem byt mohl.

Napadlo mne v mezicase, jestli v tom nemuze mit prsty Wayland, tak jsem provedl disable v /etc/gdm/custom.conf. Mam subjektivni dojem, ze Cinnamon (a veci v nem) se pak hybaly malicko svizneji, ale na mrznuti Remminy (RDP sessions v ni) to bohuzel zadny pozitivni vliv nemelo.

Ještě doplním : Tytéž connections přes rdesktop jedou bez mrznutí. Takže je to asi opravdu “inside remmina” problém…


Zkus tam, vypada to ze se to mu i nekdo venuje.

covex napsal(a):

Pull requests · FreeRDP/Remmina · GitHub
Zkus tam, vypada to ze se to mu i nekdo venuje.

Díky, vypadá to, podle některých těch bugfixů, že zrovna tenhle problém už by mohl být “solved”. Nicméně překompilovat to i s FreeRDP ručně generovalo nějaké problémy, dtto pokus o návrat na starší verze z F21 do F22. Vyplnil jsem tedy bugzillu (sám asi “přebalení” do Fedory zprocesovat nedokážu) :

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1259660

Ale nikdo na to nijak nereflektoval, sic je to víc než týden. Dá se to “někomu nějak” pošťouchnout, nebo nezbývá, než trpelivě čekat, až (a zda vůbec) se toho někdo ujme?

Jedině kontaktovat správce toho balíčku přímo, třeba na IRC.

Jak si zkousel udelat tu rekompilaci? Ja doporucuji to naladovat do “copru”, ten by to mel sestavit. U sebe musis akorat ze stareho baliku vzit SPEC file.

covex napsal(a):

Jak si zkousel udelat tu rekompilaci? Ja
doporucuji to naladovat do “copru”, ten by to mel
sestavit. U sebe musis akorat ze stareho baliku
vzit SPEC file.

Nerekompiloval jsem balíček, to bych asi nedal, zkoušel jsem jednak narvat tam remmina a FreeRDP balíky z F21 (ale to řvalo na dependencies), a dvojak to zkompilovat ručně, tuším ale právě FreeRDP se mlátilo s tím již nainstalovaným, nechtělo se mi trávit půl dne odinstalací a řešením dependencies, abych si ten systém ještě víc nerozvrtal, a zas tak životně důležité to není.

Doufal jsem nicméně, že nějaký zkušený “Fedora packer” to bude mít přebalené za pár minut a bude. Kontaktovat via IRC bych měl koho? Myslel jsem, že Bugzilla rovnou posílá remindery “přidělenému maintainerovi”, případně že má bugzilla nějakého “generálního správce”, který reporty kontroluje, a buď je deleguje, nebo případně označí jako WONTFIX, pokud to nikoho nezajímá.

Čili mne trochu udivuje, že ten report z 2015-09-03 je dosud nedotčen, ale co já vím, třeba remmina už fakt nikoho nezajímá? Mimochodem, doporučil by tu někdo nějakou lepší alternativu? `rdesktop’ je relativně použitelný, ale potýká se třeba s rozlišením, třeba zrovna u toho mi přijde, že to má remmina vyřešené lépe (okno s posuvníky, a je tudíž poměrně jedno, jaké je “origoš resolution” toho remote stroje).

Ano, upozornění na nově nahlášené bugy správcům onoho balíčku chodí, a v ideálním případě by na ně měli v rozumném čase reagovat, nicméně jsou to dobrovolníci. Někdo k tomu přistupuje zodpovědně, jiný na to kašle. V takovém případě je jediná šance ho uhánět po IRC atd.

Jinak na vzdálenou obrazovku bych ve Fedoře spíš doporučil Vinagre. Jednak to má správce přímo z Red Hatu (a konkrétně z mého týmu, takže bych mohl urgovat :slight_smile: ) a jednak se tomu věnujeme i v upstreamu. Nedávno chtěl jeden zákazník, který používá RDP, aby se Remmina dostala do RHELu. Nakonec jsme místo přidávání dalšího balíčku, raději ty chybějící funkce doimplementovali do Vinagre.

Sešívaný napsal(a):

Ano, upozornění na nově nahlášené bugy
správcům onoho balíčku chodí, a v ideálním
případě by na ně měli v rozumném čase
reagovat, nicméně jsou to dobrovolníci. Někdo
k tomu přistupuje zodpovědně, jiný na to
kašle. V takovém případě je jediná šance ho
uhánět po IRC atd.

Jinak na vzdálenou obrazovku bych ve Fedoře
spíš doporučil Vinagre. Jednak to má správce
přímo z Red Hatu (a konkrétně z mého týmu,
takže bych mohl urgovat :slight_smile: ) a jednak se tomu
věnujeme i v upstreamu. Nedávno chtěl jeden
zákazník, který používá RDP, aby se Remmina
dostala do RHELu. Nakonec jsme místo
přidávání dalšího balíčku, raději ty
chybějící funkce doimplementovali do Vinagre.

Díky za ten tip s Vinagre – nějak jsem úplně zapomněl vyzkoušet defaultního “remote clienta”. Vypadá docela dobře, taková “odlehčená Remmina”, řekl bych. Nicméně jsem seznal zajímavou věc - v F22 to mrzne úplně stejným způsobem, jako Remmina!
Vzhledem k tomu, že rdesktop stále normálně funguje, šacuju, že to bude nějakou společnou komponentou, kterou používají Remmina i Vinagre (FreeRDP?) a naopak zřejmě nepoužívá rdesktop…

Hmm, tak ve F23 (je tam o maličko novější remmina, ale spíš je to jen nějaká kosmetická úprava) stále stejný problém. Nahlásil jsem to opět do RH bugzilly, a opět nikdo nereagoval…

Tak jsem updatnul bugzillu :

https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=1259660

S tím, že v remmině i vinagre je to stále stejné, zatímco rdesktop funguje. Vzhledem k tomu, že to od září nikoho nezajímalo / nikdo to neřešil, nedělám si moc iluze, že to někoho zaujme teď. Jestli je remmina deprecated nebo se už (moc) nevyvíjí, chápu, že to ani nechce moc nikdo řešit, ale pokud to zlobí (nejen mě) ve vinagre (coby “GNOME defaultu”), divím se, že jsem na toto téma nenašel víc bugreportů či stesků ve fórech…

Tak ono to ne každému evidentně blbne. Remminu na RDP spojení používám i já, jsem přihlášený na několik systémů klidně celý den a nikdy se mi nic takového nestalo. O to horší chyba to je, když to dělá jen někomu.

Heh, tady jsem narazil na jedno (mnou zalozene) stare vlakno o remmine. Tak trochu updatu - jestli to soudruzi v mezicase fixli (to co tam popisuji), vlastne ani nevim, nejak mne nebavilo furt vypisovat do bugzilly neco, na co stejne nikdo nereflektuje. Zda se mi ted, ze treba ciste RDP na Widle jede … ale v mezicase jsem objevil jiny problem; kdyz se pripojuju na Linuchy, kde bezi xrdp (jo, ja vim, ze je to trochu chucpe, poustet si M$ protokol na Linuchu, ale kdyz to mam komplet ve VPN tunnelu, tak potencialni ne/bezpecnost neresim a spojeni s grafickym terminalem mi - subjektivne - prijde rychlejsi a stabilnejsi nez via Xka nebo VNC), tak mi Remmina haze:

Reconnection in progress. Attempt 0/1 of 20 …

Pricemz to “0” a “1” se neustale prostridava, jak tam furt (a marne) “attemptuje” …

To spis jen tak pro zajimavost, po tech problemech pred 3.5 lety (viz zacatek tohoto vlakna) jsem si nejak poladil rdesktop, ten nema ani ten aktualni problem s (connection na) xrdp, takze duvod (a cas) vrtat se nejak hloubeji v Remmine skutecne nemam…

Mno s waylandem stejne zadne RDP ani vzdalena Xka nejsou, protoze to predsi nikdo nepouziva… ale pokud se neco zmenilo rad si aktualizuji status… tim jsem chtel jen objasnit proc tato kategorie problemu bohuzel nikoho bohuzel moc nezajima.

Nevím jak RDP, ale VNC na Waylandu jede, stejně tak SPICE. S RDP nebude problém, je to jen o tom, aby RDP server tahal framebuffery od někud jinud než z Xorgu.