F14: eSATA mount bez root opravneni

poridil jsem si novou hracku k memu “starickemu” notebooku - express card 54 s dvemi eSATA porty a k nim externi disk, ktery ma moznost pouziti eSATA.

s cim jsem ale nepocital je to, ze na to linux nereaguje jako na bezny USB externi disk. tedy automaticky disk nenamountuje, naopak si system nyni vyzaduje rootovske opravneni pro namountovani disku pres eSATA.

chvili jsem googlil, abych zjistil, jak gvfs donutit disky mountovat bez root prav… nic moc jsem nevygooglil, gvfs je asi zahaleno tajemstvim.

co se mi podarilo najit byl funkcni navod, jak si pridat pravidlo do udev ( https://wiki.archlinux.org/index.php/Udev#Mount_under_.2Fmedia.3B_use_partition_label_if_present.3B_ntfs-3g ) ovsem to melo tu “vadu” ze sice se mi disk namountoval, jenze gvfs mi ho duplicitne cpalo v gnome menu - takze jsem tam mel dvakrat odkaz na to same.

ma nekdo nejaky napad? moudro?

predem diky :slight_smile:

Takze ta zmena udev pravidel vicemene funguje. Problem s gvfs by mohlo byt ten, ze uvedene udev skripty provedou i automount daneho oddilu. gvfs ale zrejme reaguje uz na vytvoreni zarizeni a provede jeho mount take. Mozna bych zkusil odstranit ty pravidla pro automount z udev. Inspiraci jak to funguje s USB muzes najit v /lib/udev/rules.d/.

uff, trosku se v tom ztracim :frowning:


10-vboxdrv.rules
60-fprint-autosuspend.rules
70-persistent-cd.rules
70-persistent-net.rules
90-alsa.rules
90-alsa-tools-firmware.rules
90-hal.rules
91-drm-modeset.rules
97-bluetooth-serial.rules
99-fuse.rules
99-hdapsd.rules

zkusil sem se podivat do hdapsd.rules a zkusil k…


SUBSYSTEM=="block", KERNEL=="sd[ab]", ATTRS{removable}=="0", TAG="systemd", ENV{SYSTEMD_WANTS}="hdapsd@%k.service"

pridat jeste (aniz bych vlastne vedel, co ty direktivy znamenaji)…


SUBSYSTEM=="block", KERNEL=="sd[cd]", ATTRS{removable}=="1", TAG="systemd", ENV{SYSTEMD_WANTS}="hdapsd@%k.service"

v domeni, ze mi to nejak pomuze… a nepomohlo - disk se nemountul a jeste mi to vyradilo automount pro USB disk X-( …

nejde nekde jendoduse rict fuse / gvfs, aby uplne ignoroval disky s nejakym UUID? to by pro me bylo asi nejjendodussi. pravidlo, ktere jsem si “vykradl” z te URL, kterou jsem postnul v prvni mesazi, mi fungovalo bajecne - jen aby se to nesnazilo namountovat 2x.
(a nebo… to treba jenom schovat pro GNOME :slight_smile: aby mi to v “Praces” ty disky neukazlovalo 2x)

Koukas asi do spatneho adresare - psal jsem /lib/udev/rules.d/.
Jinak doporucuji http://www.reactivated.net/writing_udev_rules.html