Elektronické bankovnictví KB

Úvod

24.11.2007 provedla Komerční banka aktualizaci svého internetového bankovnictví, které umožňuje klientům ovládat účet na www.mojebanka.cz přes alternativní prohlížeče. To s sebou přináší také možnost přistupovat k účtu z počítače s OS typu Linux. Jako zaměstnanec Komerční banky a uživatel Fedory jsem se proto rozhodl, že uveřejním krátký návod, který provede uživatele krok za krokem procesem zprovozněním internetového bankovnictví Komerční banky pod Fedorou 9.

Následující návod je napsán pro Fedoru 9 a Java Runtime Environment (JRE) 6 Update 7. Návod vznikl na základě příspěvku[/url] z našeho fóra a hlavním zdrojem informací byl článek uveřejněný na [url=http://www.fedorasolved.org]www.fedorasolved.org, který se zabývá instalací Javy od společnosti Sun Microsystems.

Obecné poznámky

Níže uvedené příkazy spouštějte z účtu superuživatele. Pro přihlášení se jako superuživatel spusťte konzoli přes nabídku Aplikace -> Systémové nástroje -> Terminál. Do příkazové řádky zadejte


su -

a heslo superuživatele.

Open Java

Ve standardních repozitářích jsou od verze Fedora 9 k dispozici balíčky java-1.6.0-openjdk a java-1.6.0-openjdk-plugin, které jsou výsledkem implementace Javy s otevřeným zdrojovým kódem od firmy Sun Microsystems. Ačkoliv v řadě případů může tato verze Javy postačovat, vyžadují některé aplikace pro své fungování originální Javu. To je případ také internetového bankovnictví Komerční banky.

V prvním kroce je třeba zjistit, zda-li máte nainstalovánu OpenJDK Javu.


rpm -qa | grep java

Jestliže Vám výše uvedený příkaz vypíše názvy výše uvedených balíčků, máte nainstalovánu OpenJDK Javu. Tu je třeba před instalací Javy od Sun Microsystems odinstalovat.


yum remove java-1.6.0-openjdk-plugin
yum remove java-1.6.0-openjdk

Java od Sun Microsystems

Před samotnou instalací Javy je třeba nainstalovat balíčky compat-libstdc+±33 a compat-libstdc+±296 bez kterých Vám Java nebude fungovat.


yum -y install compat-libstdc++-33
yum -y install compat-libstdc++-296

Po té do příkazové řádky zadejte


/sbin/ldconfig

Následně si stáhněte ze stránek Sun Microsystems soubor jre-6u7-linux-i586.bin, který obsahuje Java Runtime Environment (JRE) 6 Update 7. Tento soubor překopírujte do adresáře /opt a nastavte mu práva spouštění.


chmod u+x /opt/jre-6u7-linux-i586.bin

Přesuňte se do adresáře /opt


cd /opt

a spusťte soubor jre-6u7-linux-i586.bin.


./jre-6u7-linux-i586.bin

Zobrazí se licenční ujednání, které musíte na konci schválit.

Dále je nutné zprovoznit plug-in pro internetový prohlížeč Firefox.


ln -s /opt/jre1.6.0_07/plugin/i386/ns7/libjavaplugin_oji.so /usr/lib/mozilla/plugins/libjavaplugin_oji.so

Vytvořte soubor java.sh.


gedit /etc/profile.d/java.sh

Do souboru vložte text


export JAVA_HOME=/opt/jre1.6.0_07
export PATH=$PATH:\$JAVA_HOME/bin

a soubor uložte.

Dále do přikazové řádky vložte


source /etc/profile.d/java.sh
/usr/sbin/alternatives --install /usr/bin/java java /opt/jre1.6.0_07/bin/java 2
/usr/sbin/alternatives --config java

Po posledním příkazu by se měl objevit podobný text


There are 2 programs which provide 'java'.
Selection    Command 
-----------------------------------------------  
*+ 1        /usr/lib/jvm/jre-1.5.0-gcj/bin/java  
2           /opt/jre1.6.0_07/bin/java  
Enter to keep the current selection[+], or type selection number:

Stiskněte klávesu 2 a potvrďte klávesou Enter.

Poznámka: Jestliže aplikujete výše uvedený postup na Fedora 8, je třeba ještě zadat jeden ne příliš “čistý” příkaz.


sed -i 's/XINERAMA/FAKEEXTN/g' /opt/jre1.6.0_07/lib/i386/xawt/libmawt.so

Nyní zavřete všechna případně otevřená okna aplikace Firefox a po té Firefox opět spusťte. Na těchto stránkách ověřte funkčnost Javy ve Firefoxu. Jestliže Vám Duke tancuje lambádu, byli jste úspěšní.

mojebanka

Jestliže se Vám podařilo úspěšně zprovoznit Javu od Sun Microsystems v internetovém prohlížeči Firefox, jste na konci cesty. Nyní stačí pouze otevřít stránku www.mojebanka.cz a přihlásit se stejným způsobem jako v případě OS Windows.

Závěr

“Tádý-tádý-da - a to je vše přátelé,” řeklo Prasátko.

Supr popis. Opravil jsem jen chybejici “http://” v odkazech. Mimochodem skutecne se do java.sh uklada


cat <<EOF>> /etc/profile.d/java.sh
export JAVA_HOME=/opt/jre1.6.0_0
export PATH=\$JAVA_HOME/bin:\$PATH
EOF

???
Neni to primo prikaz ktery to do toho souboru ulozi a neni potreba to delat pres gedit?

Já jsem z popisu na fedorasolved jsem pochopil, že se ten text má vkládat přímo do java.sh. Osobně jsem to zkoušel a zdá se, že to funguje…

Macky

macky Schvalne se do toho souboru podivej - co je tam ted? Jinak v navodu je casto misto spravneho “jre1.6.0_04” uvedeno “jre1.6.0_0” nebo “jre1.6.0_03”.

Skvělý, díky za návod, ale pls. bacha na řádek:

export PATH=\$JAVA_HOME/bin:\$PATH

Já to trouba bez přemýšlení zkopíroval … :wink: Takže ten druhý backslash tam FAKT nepište … :wink:

Lidi diky za snahu, ale porad mi to nejede - udelal jsem vse dle navodu, ale nikdo mi netancuje…

Jsem trosku zmatenej z toho export PATH=$JAVA_HOME/bin:$PATH - jak to ma vlastne byt spravne?

Nebo ze by byl problem v tom, ze mam 64b Fedoru 8??

Řádkou


export PATH=$PATH:\$JAVA_HOME/bin

modifikujete proměnnou PATH. Podle mě by to snad už mělo být takto v pořádku…

V download sekci máte verzi přímo pro 64bitů (Linux x64), tak ji zkuste stáhnout a nainstalovat. Já sám mám 32bitový stroj, takže se mohu pokusit Vám pomici pouze dobrou radou. Jinak do budoucna instalujte spíše 32bitovou verzi. Pokud nejste šílený vědec, tak Vám 64bitová verze žádné výhody oproti 32bitové nepřinese a podle ohlasů z fóra jsou s ní jen potíže.

Tady naleznete návod na instalaci 64bitové verze, ale za jeho funkčnost neručím. Jinak to bude vyžadovat práci s Googelem.

Macky

Diky vecer na to mrknu

Mam poznamku k tomu vytvoreni /etc/profile.d/java.sh - z vasich prispevku jsem byl trosku zmatenej…
Pomoci tohohle se opravdu vytvori /etc/profile.d/java.sh, kde budou ty dva exporty:


cat <<EOF>> /etc/profile.d/java.sh
export JAVA_HOME=/opt/jre1.6.0_0
export PATH=\$JAVA_HOME/bin:\$PATH
EOF

Jeste jsem se chtel zeptat, co znamena ta hvezdicka ve vypisu z alternatives pomoci

/usr/sbin/alternatives --config java

nejak se mi nedarilo to vygooglit

Ty příspěvky jsem nepsal já, ale jiní uživatelé a tyto připomínky jsou již zapracovány do návodu. Proto postupujte podle něj.

Co znamená ta hvězdička nevím a pro funkčnost javy to nebude podstatné (tedy alespoň mě funguje i bez této “znalosti”). Osobně bych to tipoval na nějaké defaulní nastavení…

Macky