Dualboot na dvou diskách

Dobrý den,
nedaří se mi rozchodit dualboot Fedory37 s Windowsama.
Na internetu jsou milióny návodů, jak různě resizit pártyšny a bůtovat dva systémy z jednoho disku, ale to není můj případ.
Mám dva samostatné disky (vlastně tři, ale to teď není důležité, na tom třetím jsou jen data).
Na jednom disku je Windows (od dodavatele PC).
Přidal jsem další disk a na něj nainstaloval Fedoru.
Když to nastavím v BIOSU, tak můžu nabůtovat buďto Windows, nebo Fedoru.
V boot menu Windows je pouze jedna položka a to Windows 11.
V boot menu Fedory jsou položky Fedora a její starší jádra a dále jedna položka MSDOS 6/7, Win3.11, která ukazuje na datovou pártyšnu na windowsím disku a samozřejmě nefunguje.

Otázka zní, jak
buďto doplnit do windowsího boot menu položku Fedora
nebo do Fedořího boot menu položku Windows.
Nejlépe tak, aby to fungovalo.
Dal bych přednost možnosti, že ve fedořím boot menu bude funkční položka Windows.

Z hlavy přesně nevím, ale dneska by každý počítač měl umět nějakou klávesu, třeba F8 nebo F12, kterou se dá otevřit bootovací tabulka BIOSu a tam se dá taky zvolit, který systém nabootuje. Vypadá to potom tak, že když chce člověk bootovat něco jiného, než má nastavené, zmáčkne tu klávesu a je to. Nemusí se potom s ničím vrtat.

Pokud to z nějakého důvodu nevyhovuje, tak záleží na tom, jestli je stroj na BIOSU nebo EFI a podle toho se postupuje dál. Matně si vybavuju nějaký os-prober, který by měl najít nainstalované systémy, tak tím směrem bych pátral. Určitě bude na googlu množství návodů.

No v tom je právě ten problém, že musím do BIOSU a tam přenastavit, odkud se má bootovat.
Takže nastavit, Save&Exit a znovu restart a už se bootuje požadovaný systém.
Nicméně takhle se to nedělá, mělo by to být v boot menu (tedy je třeba nakonfigurovat grub.)

Nemusíte do BIOSu. Klávesa, o které mluvím, a kterou bohužel má každá mašina jinde, otevře něco jako BIOS zavaděč a jednorázově si zavedete systém, který potřebujete zavádět. Osobně to takto mám na svém desktopu, protože mi přišlo jednodušší jednou za rok zmáčknout F12, když potřebuju nabootovat windows, než se otravovat hodinovým hledáním, jak to správně nastavit. :slight_smile:

Pokud se do toho tedy chcete pouštět, tak teoreticky byste se mohl podívat na následující odkaz, je to tam úplně dole:

Mohlo by to stačit, protože Fedoru jste instaloval na jiný disk, takže Windowsí zavaděč by měl na tom původním disku být v pořádku.

Tohle je asi ten problém, Fedora ty Wokna prostě nevidí:

[root@RNA6FC grub2]# os-prober
/dev/sda5:MS-DOS 5.x/6.x/Win3.1:MS-DOS:chain
[root@RNA6FC grub2]#

V sda5 skutečně Wokna nejsou, tam jsou data a images pro VirtualBox.

Musíte vědět, jak se jmenují ty konkrétní disky. Pokud tam máte dva disky, tak tam budete mít minimálně dvě sdX zařízení, zkuste třeba příkaz lsblk. Jaký je výpis? Pak byste měl vidět, které oddíly jsou na kterém disku a který by měl být ten s těma windowsama.

Je možné, že os-prober vůbec do disku s windowsím filesystémem nevidí, tak jej nemůže poznat. Zdá se mi, že /dev/sda5 oddíl by mohl být naformátovaný jako FAT32 a tak se to jeví jako Windows oddíl, ale přitom to může být klidně oddíl z disku s Fedorou. Co píše ten lsblk ?

Jinak Vám by mělo stačit, aby Grub nebootoval Windows jako takové, ale zavolal jejich bootovacího manažera, který už se o to postará sám, něco jak je popsáno v sekci “Another bootloader”.

Ale jak říkám, bude to chtít trochu pátrat na webu, pokud okolo nepůjde někdo, kdo to má v malíčku a postup si přesně pamatuje. Hlavně opatrně, ať si ty windows nějak nepoškodíte. Z toho důvodu se mi F12 jeví jako lepší volba :cowboy_hat_face:

Ale to já vím, Wokna jsou na sda3

[rna@RNA6FC ~]$ lsblk
NAME   MAJ:MIN RM   SIZE RO TYPE MOUNTPOINTS
sda      8:0    0 465,8G  0 disk 
├─sda1   8:1    0   260M  0 part 
├─sda2   8:2    0    16M  0 part 
├─sda3   8:3    0  97,1G  0 part 
├─sda4   8:4    0   580M  0 part 
├─sda5   8:5    0 307,5G  0 part 
├─sda6   8:6    0  59,8G  0 part 
└─sda7   8:7    0   500M  0 part 
sdb      8:16   0 931,5G  0 disk 
├─sdb1   8:17   0    16M  0 part 
└─sdb2   8:18   0 931,5G  0 part 
sdc      8:32   0 931,5G  0 disk 
├─sdc1   8:33   0     1M  0 part 
├─sdc2   8:34   0     1G  0 part /boot
├─sdc3   8:35   0    70G  0 part /
└─sdc4   8:36   0 860,5G  0 part /home
sdd      8:48   1     0B  0 disk 
sde      8:64   1     0B  0 disk 
sdf      8:80   1     0B  0 disk 
sdg      8:96   1     0B  0 disk 
sr0     11:0    1  1024M  0 rom  
zram0  252:0    0     8G  0 disk [SWAP]
[rna@RNA6FC ~]$

Nikdy jsem s tím neměl problém, tak jsem ani podrobně nestudoval.
Vždycky do boot menu naskákaly položky na ostatní OS na počítači a fungovalo to.
Až teď to jaksi nejde.

To je disk s Windows:

A toto s Fedorou:

Hurá, sláva!
Našel jsem kouzelnou klávesu.
Není to F12, ale F8.

Bootvaci menu zprostredkovava UEFI, takze pokud to vyhovuje je to OK, nicmene i GRUB to umi a rika se tomu prave chainload. To ze to os-probe nevidi je mi trochu divne, nicmene opet to muze byt kvui UEFI, protoze kdo vi jestli Windows 11 jeste maji vlastni zavadec a proto nabizi pouze onu DOS partiton… Od dob EFI jsem tomu tak nejak prestal zcela rozumet (kazdy vyrobce to place nejak trochu jink), nicmene i to by melo jit pridanim rucni konfigurace do grubu (pripad kdy na disku je GPT, sda=hd0, 3=gpt3 (doufam to neni od nuly))

menuentry “Windows” {
insmod part_gpt
insmod chain
set root=’(hd0,gpt3)’
chainloader /EFI/Microsoft/Boot/bootmgfw.efi
}

Bohužel pořád nic.
Ale jeden problém odstraněn - do souboru device.map jsem přidal druhý řádek:

(hd0)      /dev/sdc
(hd1)      /dev/sda

Ten tam nebyl, tak to ani nemohlo fungovat.
Na sda je Windows, na sdc je Fedora.
Nicméně stále nic, zkoušel jsem postupně
set root=’(hd1,gpt1)’ gpt2, gpt3 … a nic.
Objeví se položky v boot menu, ale nefungují. Error… Press any key …

Super, ve svém původním příspěvku jsem psal F8 nebo F12. Někde F1. Je to pokaždé jinak. :smiley:

Jinak v tom článku, který jsem linkoval to nastavení dělají pomocí volby --set-root a UUID toho kterého oddílu, což je možná přesnější než pomocí aliasů.

Ahoj.

Není třeba vybírat takhle klávesou. Stačí nastavit bootovací disk ten s Fedorou. V ní pak do terminálu zadat:

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

Grub si automaticky najde disk s Windows a pak ti ho bude při startu počítače nabízet.

No, právě, že nenajde.
Kromě Fedory najde jen :

/dev/sda5:MS-DOS 5.x/6.x/Win3.1:MS-DOS:chain

Tam ale Windows není, to je datová partition. A samozřejmě bootování z tama končí zásekem.

Divné, divné. Mám také tři disky v PC. Dvě SSD (jeden Windows, druhý Fedora) a klasický HDD na Data. Boot mám nastavený na ten Fedorácký kde jsem si jen updatem Grubu našel ten s Win a jedu přes Grub. Datový mám naformátovaný na NTFS abych do něj mohl z obou systémů.