Dotaz

Prosím Vás.Mám už nainstalovaný operační systém Windows Xp profesional a celá kapacita disku je pro něj určena…Pokud tedy dám při instalaci linuxu pře boot, aby se sám rozdělyl.Spustí se mi potom Windows? Nebo kvůli změně tabulky Ntfs nepůjdou spustit? Nebo je nějaký jiný postup instalace, třeba přímo z windowsů, že by se Linux k nim přiřadil? Předem děkuji za odpověď Kratochvíl.

Nejlepší bude ve Windows ještě před instalací si ntfs partition zmenšit třeba v Partition Magicu. Potom když se tě bude instalační program ptát co udělat s diskem, vyber něco jako Vlastní upravení disku a tam si z toho volného místa uděláš oddíly pro Linux.

Jedna dulezita vec: ZALOHOVAT DULEZITA DATA !!!

Linuxovy instalator sice tusim umi zmensit NTFS ale jak uz jsem tu psal - pokud muzete, delate to popre a nemate s tim zkusenosti, instalujte na jiny disk.

Pokud trvate na instalaci na stavajici, jak pise kuba, zmensete partition z Windows a zbyte nechte jako VOLNE MISTO. Neni pak treba vybirat vlastni upraveni disku, staci zvolit aby Linux vyuzil vsechno volne misto na disku.