Desetinná čárka na numerické klávesnici

Fedora 33, X11, Gnome
Ne déle než před čtrnácti dny se mi “po nějaké aktualizaci” přestala zapisovat na numerické klávesnici desetinná čárka a mám místo ní tečku. Neměl jsem čas to dříve řešit, jakkoli mě věc vzhledem k denodennímu užívání tabulek štve pekelně, dneska jsem ale prošel historii dnf (nebudu přikládat, je toho hrozně moc) a ničeho podezřelého jsem si nevšiml. Neměnil jsem hardware, ani žádné nastavení. Nejspíš je potřeba někde změnit dot na comma, ale nevím přesně kde. A hlavně nevím, proč se to stalo. Přikládám výpis locale a obrázek rozložení klávesnice.
[filja@localhost ~]$ locale
LANG=en_GB.utf8
LC_CTYPE=cs_CZ.utf8
LC_NUMERIC=cs_CZ.utf8
LC_TIME=cs_CZ.utf8
LC_COLLATE=cs_CZ.utf8
LC_MONETARY=cs_CZ.utf8
LC_MESSAGES=“en_GB.utf8”
LC_PAPER=cs_CZ.utf8
LC_NAME=cs_CZ.utf8
LC_ADDRESS=cs_CZ.utf8
LC_TELEPHONE=cs_CZ.utf8
LC_MEASUREMENT=cs_CZ.utf8
LC_IDENTIFICATION=cs_CZ.utf8
LC_ALL=

A nemůže to být tím, že máš prostředí v angličtině? Ano, vím. Lokalizace prostředí a rozložení klávesnice jsou dvě rozdílné věci, ale třeba to lokalizace kvůli nějaké chybě ovlivňuje. Zkusil bych přepnout do češtiny. Minimálně bychom tím vyloučili, že je za tím jazyk prostředí.

Taky bych zkusil nabootovat do staršího kernelu v GRUBu. Jestli v historii DNF není žádný podezřelý update, tak kernel je podezřelý vždycky.

Myslim ,ze kernel by snad nemel ovlivnovat rozlozeni klavesnice v Xkach, krom toho i ted mam treba problem ze jsem chtel zustat na kernelu 5.9.x ale ty uz zpetne nejsou v repo.

Ja bych to zkusil nejak prekonfigurovat pres Xmodmap… nebyva to slozite.
Jinak definice je asi tady /usr/share/X11/xkb/symbols/keypad tak se podivej zda se to nejak nezmenilo, jinak jak pise Sesivany na to muze mit vliv jeste region… bohuzel nam ten linux nejak Woknovati, zachvili budeme mit taky klavesnici nastavenou pro kazdy okno jinak (coz uz asi jde ale neni to vychozi). Jinak muzes jeste zkusit jine prostredi nez gnome, protoze to muze byt specialita gnome i kdyz me to teda pise taky “.” a abych se priznal nevim zda to psalo tecku nebo carku, jen vim ze sem s tim vzydcky bojoval ze treba na ruznych webovych strankach chteji nekdy tecku nekdy carku.

Děkuju za odpovědi. Zkusil jsem nabootovat do nejstaršího dostupného jádra (5.10.14-200), bez výsledku. Zkusil jsem vytvořit nového usera komplet v českém prostředí, pořád tečka. Zjistil jsem, že /usr/share/X11/xkb/symbols/cz vůbec neřeší numerickou klávesnici. V /usr/share/X11/xkb/symbols/keypad, který ji řeší, jsem víceméně metodou pokus/omyl zkoušel měnit u klávesy KPDL v sekcích, kde bylo na prvním místě KP_Delete nebo KP_Decimal toto na comma, bez jakéhokoli úspěchu. Problém vyřešilo přemapování klávesy 91 přes xmodmap.