Dell 7720 - instalace F19

Při instalaci z DVD mi nenajde HDD. Jsou zde osazeny dva. Jeden SSD 32GB a jeden klasický 1TB. Zkoušel jsem i zadávat parametry v možnosti vyhledávání ale nic. Všechny předchozí kroky instalace proběhly korektně, ale HDD to nevidí. Setkal se s tím někdo? Je potřeba něco přenastavit v BIOS?
Díky za každou radu.

A jsi si jisty ze tam jsou dva HDD? Neni to nahodou hybrid SSHD? To je totiz vykrik poslednich mesicu. A co EFI? Nezkousel si ho prepnout do BIOS kompatibilniho modu?

Podle výpisu Windows 8 to chápu že jsou HDD dva.
Fixed HDD ST1000LM024 HN-M101MBB-(SO), Bus Number 0, Target Id1, LUN0
mSATA Device Samsung SSD PM830 mSATA 32GB-(S2), Bus Number 2, Target Id1, LUN0

EFI jsem musel v BIOS vypnout, protože jinak nešlo nabootovat z mechaniky DVD. EFI má pouze možnost Windows zavaděč nebo síť.

Na této adrese uživatel Karel píše zprovoznění jak F19 tak i Ubuntu 13.04. Zkoušel jsem i Ubuntu a nic. Tak bych rád věděl jak to dokázal.

Tak problém s HDD jsem vyřešil distribucí PartedMagic. Nabootoval jsem ji, GParted disky viděl tak jsem je vymazal a nabootoval F19 64. Instalace proběhla bez problémů, disky jsem si ručně rozdělil. Jenže po restartu F19 nenaběhne. Ukáže se Operation System not found.
Bios mám nastaven na Legacy Boot/Hard Drive. Secure Boot je Off.

HDD jsou rozděleny:
sdb SSD 32GB /boot, /, swap
sda HDD 1TB /home

Nabootoval jsem DVD do ‘Rescue a Fedora System’.
fdisk -l

Device Boot Start
/dev/sdb1 * 2048 … linux
/dev/sdb2 … linux /
/dev/sdb3 … swap

Jestli je problém se zavaděčem, může mi někdo polopatě vysvětlit seznam příkazů jak Grub2 nainstalovat?
Něco jsem již tady na fóru objevil, ale moc jsem to nepochopil. Nerad bych něco pokazil.
Může mi ještě někdo vysvětlit co dnes znamená při ručním rozdělení HDD nabídka /boot/efi? Poslední verzi Fedory kterou jsem instaloval byla desítka. Od té doby jsem novou instalaci nepotřeboval. Až nyní s novým notebookem.

Ahoj,
rád bych využil toto téma, protože mám, stejně jako autor, problémy s diskem u notebooku DELL 7720.
V notebooku mám dokoupené SSD, které nadále nechám jako hlavní OS - jsou na něm Windows. Druhý disk jsem si rozdělil na 2 oddíly. Jeden by měl sloužit na Data a druhý pro instalaci Fedory (oba cca 470 GB). Po nabootování Fedory z DVD se d´dostanu do nabídky pro instalaci. Když chci ale vybrat disky, tak se tam objeví oba. Oba jsou “úplně” zaplněné. Tak jsem zrušil oddíl na instalaci Fedory a zůstal tam "prázdné"místo. Také nepomohlo, naformátoval jsem oddíl na exFAT, ale opět nic. Pořád se disk hlásí jako zaplněný.

Pokud někdo víte jak na to, budu rád.
Děkuji.

To “zaplnění” disků instalátor ukazuje i v případě pokud jsou na něm naformátovány nějaké souborové systémy na kterých nejsou žádná data. Ono to vlastně neukazuje disk zaplněný daty, ale že je tam nějaký souborový systém o nějaké velikosti. A instalátor tento souborový systém bere jako cizí a neukáže ti ho k dispozici. Ukáže ti pouze jak velké neobsazené místo na disku zůstává. Ověřil jsem si to když jsem nabootoval live distribuci Parted Magic a v ní jsem si rozdělil (naformátoval) disky.
Až si vybereš v nabídce disk pro instalaci Fedory, tak v jednom kroku je nabídka na uvolnění “zaplněného” místa na disku. Zruš to naformátování a pak si dej ruční rozdělení disku. Tam si nakonfiguruješ přípojné body i z velikostí místa na disku a formát fs. Potvrdíš si změny a pokračuješ dál v instalaci.
Ovšem pozor na ten dualboot a zavedení bootu Fedory. Protože tam máš Windows tak budeš možná znova muset nainstalovat Grub2.

Tak svůj problém s instalací a nabootování Fedory jsem vyřešil.
Problém je v HW, konkrétně s diskama. Zjistil jsem, že zavaděč nesmí být instalován na disk SSD (mSATA) ale na HDD (SATA). Jinak to nenabootuje. Zkoušel jsem i znovu instalovat Grub2 a nic. Zkusil jsem znovu nainstalovat Windows 8 a zjistil jsem, že si zavaděč dává na HDD. Potvrdilo mi to i hledání na internetu.
Tudíž instalaci jsem udělal takto:
SSD - swap, /
HDD - /boot, /home
Pak je vše bez problému.
A samozřejmě v BIOS vypnutí UEFI Secure Boot.

To sem rad ze si na to prisel, protoze do bude po dualnich grafikach zase dalsi dualni chutovka a urcite nejsi prvni ani posledni kdo s tim zapasi.

Asi tak :slight_smile:
Ale je dobrý nápad dát swap na SSD?
Mně to příjde zbytečný. Pokud máš dost RAMky tak SSD bude k ničemu (nevyužitý).
Taky bude SSDčko zatěžováno zbytečnými zápisy (defaultní nastavení swappiness).