Co stáhnout z FTP

Přišlo na redakční mail:

Dobrý den.
Stahuji Linux Fedora z adresy ftp://ftp.linux.cz/pub/linux/fedora/linux/releases/19/Fedora/i386/iso/ .
Chtěl bych se zeptat, jestli je nutné stáhnout všechny 3 soubory? Soubor, který se jmenuje Fedora-19-i386-CHECKSUM se mi pouze zobrazí, je nutné ho stahovat? Když jsem stáhl zbylé 2 soubory, vešel se mi na DVD (4,7 GB) pouze Fedora-19-i386-DVD.iso (větší soubor). Je tedy notné stáhnout všechno?

Děkuji za trpělivost.
Pavel Pudil


Všechny tři soubory nejsou potřeba.

  • *DVD.iso je obraz pro vypálení na DVD nebo nahrání na flashdisk.
  • *-CHECKSUM je soubor, který obsahuje kontrolní součet pro soubor uvedený výše. Po stažení .iso můžete zkontrolovat, jestli kontrolní součet souhlasí, abyste si byl jistý, že nedošlo k porušení souboru při přenosu. (V Linuxu viz utilita sha256sum.)
  • *netinst.iso je obraz s minimální instalací pro instalaci přes síť (tj. většina systému bude stažena až v průběhu instalace). Můžete vypálit na CD nebo nahrát na flashdisk.

Mimochodem, když zmiňujete, že se vám na DVD vešel jen jeden soubor, tak si říkám, jestli jej náhodou nevypalujete jako součást souborového systému na DVD. To by nefungovalo, z takového média by nabootovat nešlo. Je třeba soubor .iso vypálit jako obraz.

Bližší informace ke všemu, co řešíte, najdete v příručce ve wiki: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:instalace

Jaké tedy konkrétní soubory MUSÍM (aby mi to šlo)vypálit jako obraz na DVD (4,7GB)?

Pokud jde jen o to MUSIM, tak pouze ten velký Fedora-19-i386-DVD.iso (vypálit jako obraz a ne jako soubor) V jakém programu vypalujete ?

Pokud není DVD naprosto nezbytné, tak bych doporučil instalační proceduru z flashky.

Vypaluji v CDBrunerXP.

Tak je to to Burn ISO image

Tedy stačí vypálit největší soubor jako obraz (“Burn iso image”) a to je všechno?

Ano.