Co může být příčinou nespuštění X-window ve FC16 ?

Stalo se mi, že po instalaci FC16 a jakž takž zprovoznění jsem se odhlásil z KDE (plasma) a už se neobjevil přihlašovací dialog - místo toho jen hlášení (v grafice) “Jejda, něco se pokazilo …”. Těsně před tím jsem se pokoušel editovat a kompilovat české locales (s mizerným výsledkem (!)), ale to předpokládám by nemělo mít vliv. Pokus startovat X-ka z konsole (příkazem “startx /usr/bin/startkde – :1.0” ) taky nevedl k úspěchu (prostě se nic nedělo).
V čem bych měl hledat chybu ?

Predevsim bys mel hledat chybu v logu. Napr. takovy /var/log/Xorg.0.log.
“Jejda, neco se pokazilo” je hlaska gnome 3, z popisu neni zrejme zda ti to pise jeste predtim nez nastartuje prihlasovaci dialog, nebo az po nem. Pokud po nem, znamenalo by to, ze ti misto KDE startuje Gnome. Nevim co znamena editovat a kompilovat ceske locales. Menil si retezce nektere konkretni aplikace nebo co si presne delal? Urcite si mezitim nedelal nejakou aktualizaci baliku?

Jinak dle meho nazoru to vypada spis ze ti nefunguje konkretni graficke prostredi nez Xserver. Protoze pokud nabehne prihlasovaci dialog xserver bezi. Vyzkouset to muzes pustenim prikazu “xinit” misto “startx” - nastartuje ciste jen Xserver. V nem se ti otevre terminal a v nem muzes pustit kde (tusim startkde) a uvidis co se bude dit.

Jo, zkusim to, za týden dám vědět. (Teď jsem 200 km daleko).
Hláška se obejví ještě před login dialogem.
Locales - národní prostředí - soubory v “/usr/share/locale/” a “/usr/share/i18n/locales/”,
kompiluje se to příkazem :
localedef -i cs_CZ -f “ISO-8859-2” ‘cs_CZ.ISO-8859-2’
Aktualizace balíků jsem nedělal, (to jsem plánoval až na příští víkend), ale pokusil jsem se neúspěšně nainstalovat mplayer (svatou trojicí).
Taky jsem udělal jednu nešikovnou věc, měnil jsem UID souborů (přesun nad 1000), neprozíravě jsem to udělal na celé adresářové struktuře (jen původní UID 501 a 507). Ale kontroloval jsem, že na “důležitých” fs ( /boot , / , /var ) se mi naštěstí zádné UID nezměnilo.

Takže za týden napíšu, kam jsem pokročil.

Pokud používáš KDE, tak asi nejuniverzálnějším řešením bude nahrazení GDM KDM. Jinak ta obrazovka “Jejda, něco se pokazilo…” je minimálně, když už je člověk přihlášený do GNOME, jen okno na fullscreen, dá se to sestřelit pomocí Ctrl+F4. Většinou může člověk pracovat v pohodě dál, proto příliš nechápu, proč něco takového zobrazují v nefatálních situacích.

Takže jsem zkusil vyměnit gdm za kdm (nutno specifikovat v souboru “/etc/sysconfig/dektop” ), přihlašovací dialog začal chodit normálně, jen byl problém ještě s vlastním přihlášením. Zkusil jsem se přihlásit jako obyč. uživatel v text. konsoli, což sice šlo, ale výchozí adresář nastaven na “/”. Tohle jsem už znal z jiné souvislosti, takže bylo potřeba ještě vypnout selinux (což jse sice škoda, ale pomohlo to - přepnul jsem ho do režimu “permissive” ).
Kdysi jsem to řešil na FC 8 v souvislosti s nestandardním umístěním domovských adresářů.

Ještě dodávám, že hláška “Jejda, něco se pokazilo …” nejde sestřelit Ctrl-F4 ani Alt-F4.

Jen si dovolím poznámku k té hlášce - v gnome mi většinou jde ukončit pomocí Alt+F4, ale poslední dobou už ji moc nevídám. Naopak se mi začala objevovat po startu netbooku v GDM pod přihlašovacím dialogem. Když se přihlásím a odhlásím, je tam normální pozadí F16. Možná je to nějaký problém v proprietárnjích ovladačích nvidie, ale jen hádám.

Pokud mas problem s prihlasenim do domovskeho adresare kuli selinuxu, tak je duvod te hlasky na svete.
Podle me mas spatne oznackovane soubory, minalne v /home/*. Doporucuju nechat SELinux preznackovat - pokud na to neni klikatko tak tusim staci
touch /.autorelabel
a reboot ci tak neco.