Chyby v pulseaudio,alcarte,gedit

Zdravím,
jen na úvod do teď jsem používal opensuse a tam mi vše šlo a jde. Teď jsem se rozhodl zkusit Fedoru a to hlavně kůli její dokumentaci v češtině a aktivní pomoci uživatelům.

Moje problémy jsou asi jen kosmetické,ale i tak mi znepříjemňují život na Fedoře a na ní bych chtěl přejít a plně se s ní naučit. Problémy jsem hledal i na google a pod.,ale nenašel jsem funkční a nebo žádné řešení a tak se chci zeptat zde.

  1. Mám problém s pulseaudio a to úplně stejný jako jsem měl v opensuse. Nefunguje mi pořádně 5.1 zvuk. Vše jsem nastavil v menu a zadal tam 5.1 v nastavení pro zvuk,ale subwoofer mi bohužel nehraje. Stejný problém jsme měl i v opensuse ,ale tam šlo pusleaduio vypnout v Yastu. Tady jsem našel návod jak to vypnout deinstalací balíčku alsa-plugins-pulseaudio. Což se povedlo ,ale zase fungoval jen jeden zdroj zvuku a ostatní se řadili do fronty a po přehrání prvního zvuku se začli přehrávat ty ostatní. To bylo dost nepříjemné u pidgina když mi přišlo pár zpráv a pár lidí se přihlásilo a odhlásilo během filmu a když film skončil tak se přehráli všechny zvuky co pidgin vyprodukoval a naházel do fronty během filmu.Jediný způsob jak subwoofer jde je přepnout v nastevení pulseaudio z 5.1… na 4.1 a pak zase zpět. Potom jde všech pět kanálů pro aktuálně přehrávaný soubor,ale jen dokud neskončí.

  2. Nejde mi spustit “alcarte”. Nevím jestli je to zprávně napsano,ale v aplikacích je to jako Hlavní nabídka a v aplikaci je možné ji upravovat. Buď se nespustí vůbec nebo mi SElinux nahlácí chybu a při spuštění v terminálu vypíše tohle

Traceback (most recent call last):
File “/usr/bin/alacarte”, line 22, in
from Alacarte.MainWindow import MainWindow
File “/usr/lib/python2.7/site-packages/Alacarte/MainWindow.py”, line 19, in
import gtk, gmenu, gobject, gio
ImportError: No module named gmenu

3)Nejde mi spusti přes terminál gedit a tak když se pokouším podle wiki něco upravit v textovém souboru tak mám smůlu a dočasně to řeším zkopírováním souboru do jiného místa, kde mu změním práva a otevřu v geditu přes nautilus a pak práva změním a přepíšu soubor v původním adresáři. Jde to,ale je to dosti zdlouhavé. Terminál mi vypíše toto:

gedit:3345): EggSMClient-WARNING **: Failed to connect to the session manager: None of the authentication protocols specified are supported

** (gedit:3345): WARNING **: Could not connect to session bus

s tím,že mám pocit ,že občas vypíše ještě něco a abych ho jen nehanil, tak jendou dokonce i naběhl :-D.

Pokud by někdo věděl jak tyhle kosmetické chyby napravit , tak mi prosím poraďte jak. Je možné,že to tu někde je a mě se to jen nedaří hledat a nebo jsem to přehlídl a i tak bych vás chtěl poprosit aspoň o přibližné nasměrování.

Taky mě napadlo zda jsem to špatně nenainstaloval při počtu chyb,ale to bohužel nevím jak zjistit.

Základní desku používám: http://www.gigabyte.cz/products/mb/specs/ga-ma790xt-ud4p_10.html a to i její zvukovou kartu.

Mnohokrát děkuji.

  1. Vypadá to na bug. Ten by bylo dobré náhlásit -> bugzilla.redhat.com. Když to nikdo nenahlásí, tak to ani nikdo neopraví. Podle mně už je současné GNOME natolik závislé na PulseAudio, že nejde odstranit bez toho, aniž by člověk přišel o mixování. V tomto případě je lepší zkusit nějaké prostředí, které není s PulseAudio natolik svázané. KDE umí myslím pořád dobře fungovat nad kombinací Phonon+ALSA.

  2. Alacarte ve Fedoře 16 nefunguje, je to věc, která se používá jen pro GNOME Panel (GNOME fallback mode) a to je věc, která už jenom dožívá. Nikdo to příliš neudržuje a proto Alacarte nemá vývojáře, který by se tomu aktivně věnoval a opravil to: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=752238 Pokud člověk chce klasické prostředí, doporučuju spíš použít Xfce.

  3. Nevím, co to může způsobovat. Je fakt, že pod rootem mi to crashne ze stejného důvodu. Já používám v terminálu mcedit, takže jsem na to dosud nenarazil. Zkoušel jsem to reprodukovat u kolegů (u jednoho F16, u druhého F17) a u obou to fungovalo, takže to nejde reprodukovat všude.

ad 1) pokud nepouzivas pulseaudio muselo se v alse vytvorit zarizeni dmix. Drive to zrejme bylo ve vychozi konfiguraci s pulseaudio se to asi uz nepouziva.

ad 2) alacarte podle me slouzilo k editaci menu v Gnome2. Pro Gnome3 to postrada smysl.

ad 3) duvod je tu popsan uz mnohokrat - pokud chces pustit gedit jako root, musis se prepnout na roota prikazem
“su -” nestaci “su”! Prikaz su bez pomlcky nenastavi promenne prostredi atd. a gedit nemuze overit session pres DBUS.

covex napsal(a):

ad 3) duvod je tu popsan uz mnohokrat - pokud
chces pustit gedit jako root, musis se prepnout na
roota prikazem
“su -” nestaci “su”! Prikaz su bez pomlcky
nenastavi promenne prostredi atd. a gedit nemuze
overit session pres DBUS.

A já blbec si říkal, proč mi to nejdřív nefungovalo a potom ano. Když jsem to zkoušel poprvé, tak jsem byl přihlášený pod rootem jenom pomocí “su” a potom pomocí “su -”. I když jsem odněkud věděl, že “su -” je vhodnější, nikdy jsem nenarazil na to, v čem se to prakticky liší. Jsem rád, že už to vím :slight_smile:

Zdravím,

zároveň děkuju za reakce a snahu o pomoc.

  1. Já se omlouvám,ale bohužel nejsem tak zkušený uživatel aby mi to z takové odpovědi došlo a tak se zeptám polopatě a laicky: Takže není možnost jak zjistit kde je problém s tím zvukem nebo jednoduše obejít pulseaudio
    a přehrávat vše pře alsa. Bez toho aby se tvořila fronta zvuků a dalo se přehrát víc zvuků na jednou?

Pokusím se umístit chybu i na bugzillu.

2)Balíček alacarte v Gnome 3 na distribuci Opensuse normálně funguje a pro mě má smysl.
Jsou věci které mi v nabídce jen překáží a dělají v ní chaos a naopak jsou věci ,které nejsou zobrazené
a já bych je tam rád měl.

3)Za gedit se omlouvám,že jsem vznesl dotaz co už byl vyřčen. Chtěl jsme se toho vyvarovat.

Děkuji za trpělivost s mojí nechápavostí :smiley:

ad 1) Polopaticky navod dat nemohu popis zde:
http://www.alsa-project.org/main/index.php/Asoundrc#Software_mixing

ad 2) v gnome 3 zadne menu neni, nebo co se tim presne upravovalo v tom Opensuse? To se tim upravoval seznam aplikaci ktere jsou videt v shellu: http://fedora.cz/wp-content/gallery/fedora-16-gnome/fedora-16-gnome-04.png ?

  1. super to jsem potřeboval

2)jo přesně tohle, které aplikace jsou nebo v seznamu vidět

Tak problém s pulse audio jsme po dlohém čase vyřešil. Narazil jsem na řešení problému na fóru ubuntu.
Pokud bude mít někdo obdobný problém stačí psotupovat podle návodu

http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=53642.msg443879#msg443879

Tohle nosím v hlavě už dlouho a neměl jsem čas to řešit. Přehrával jsem 2.0, kde subwoofer fungoval a byl jsem relativně spokojený. Díky za zveřejnění řešení.

Balíček alacarte ve F17 funguje. Takže nebude pravda,že postrádá smysl a nebo ho nikdo neudržuje. Jen ho nikdo neudržoval ve F16. Podle mě jde o užitečný nástroj pro člověka co si neumí vytřídit spouštěče přes terminál, pokud to jde. Je dobrý moct si roztřídit spouštěnče do nabídek jak se líbí mě a nebo vypnout zobrazování spouštěčů na púrogramy typu flash player a pod. Já jako obyčejnej uživatel je nikdy k ničemu nepoužiju a jen když něco hledám tak mi tam tvoří chaos.

Alacarte by mělo fungovat všude, drží se standardů freedesktop, takže každé prostředí, které dodržuje tyto specifikace má de facto editovatelné nabídky tímto programem.