Chybná instalace Fedory

Ahoj. -Mám problém s instalací Fedory. Nedávno - po přečtení nějakého článku - jsem se rozhodl, že vyzkouším linux. Stáhnul jsem si tedy Fedora Core 3 a nainstaloval. Avšak mé iluze o jednoduché, bezchybné a elegantní instalaci byli ty tam…po restartu se totiž objevil BASH s textem:

GNU GRUB version 0.95 (638K lower / 523200K upper memory)

[ Minimal Bash- like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completetions. Anywhere else TAB lists the possible completions of a device/filename.]

grub> _

Myslel jsem si, že mám třeba špatně vypálené CD s instalací, nebo podobně. A tak jsem to dále neřešil. -V té době se totiž vyskytla nová verze Fedora Core 4, a tak jsem neváhal a opět si ji stáhnul, s domněním, že když to nevyšlo předtím, tak to musí vyjít teď. -Opět jsem nainstaloval a problém je tu zas…ve škole jsem se ptal nějakého “rádobyodborníka” a ten mi odpověděl, že problém je v ovladačích na grafickou kartu (NVIDIA), které nejsou (podle něj) šířeny úplně volně (pod licencí GPL). -Nevím, zda mám tomuto věřit, a tak žádám o váš názor. -Pokud máte s někdo s tímto problémem zkušenosti, prosím o radu!!! -Za odpověď děkuji.

Pokud vidite to co pisete, pak to NENI linux. Toto je prompt zavadece systemu GRUB (general unix booter ci tak nejak) a ke startu linuxu jste se vubec nedostal. Musim rici, ze Fedoru jsem instaloval mockrat, ale nikdy jsem se nedostal k tomu aby mi poinstalaci vyhodil prompt jen zavadec. Provadel jste s FC4 novou instalaci nebo update?
Uprimne bych rad vedel jak jste se k tomuto stavu dopracoval…
Podle meho soudu je zavadec spatne nakonfigurovan a nevi odkud ma linux zavest, nebo je nastaven tak aby automaticky nestartoval ale pouze vypsal prompt.

Grub je pro laika trochu tezko stravitelny zavadec, ale na druhou stranu ma velke moznosti. Prikazy vam ukaze prave pres klavesu TAB. Prvni co bych zkusil je na tomto promptu napsat “boot”, pote by to bud melo nastartovat, nebo vypsat nejakou chybu.

V horsim je potreba rici odkud se linux ma zavest a vyzaduje uz trochu invence:
root (hd0,4)
kernel /vmlinuz-2.6.11-1.1369_FC4 ro root=LABEL=/1 rhgb nomtrr
initrd /initrd-2.6.11-1.1369_FC4.img

root specifikuje na kterem disku a ktere partition je linux nainstalovan (u vas pravdepodobe jinde!), kernel rika jake jadro se ma zavest a initrd je k jadru prislusny dosacny inicialicni system (dost mozna u vas jina verze)…