Blikající kurzor myši

Zdravím, mám problém s kurzorem myši.

Je zřetelně vidět, že “poblikává”, někdy jen trochu, někdy se dostane do stavu, že úplně zmizí a objeví se zase za chvíli, Jedná se asi jen o grafický problém (že není vidět), protože na místě, kde byl tak normálně “kliká” a reaguje.

Poradíte někdo co s tím?

Fedora 32 (Workstation Edition)

Dík

Toto jsou problémy, u kterých se těžko radí, co s tím. Typicky to je regrese v aktualizaci mesa nebo ovladačů, v menší míře v mutteru specifická pro danou hardwarovou konfiguraci.

O jaký hardware se jedná? Víte, po které aktualizaci se to začalo dít? (příkaz dnf history list dokáže vypsat balíky, které se v ní aktualizovaly a v nich se dají najít obvyklí odezřelí)

Bohužel nevím, děje se to už nějakou dobu. jsem docela tolerantní uživatel a dost toho kousnu. Ale včera mě to vyloženě vyblokovalo v kritické situaci, kdy jsem potřeboval opravdu rychle “pracovat” a shodou okolností se i násobili problémy s tou myší. Tak jsem se rozhodl napsat.

Co se týká HW, tak i při instalaci nové fedory jsem měl dost problémů a někde jsem četl, že to není zrovna pro fedoru příznivá konstelace. Jedná se o HP ZBOOK (výpis lspci)
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 8th Gen Core Processor Host Bridge/DRAM Registers (rev 07)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation UHD Graphics 630 (Mobile)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v5/E3-1500 v5/6th Gen Core Processor Thermal Subsystem (rev 07)
00:12.0 Signal processing controller: Intel Corporation Cannon Lake PCH Thermal Controller (rev 10)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Cannon Lake PCH USB 3.1 xHCI Host Controller (rev 10)
00:14.2 RAM memory: Intel Corporation Cannon Lake PCH Shared SRAM (rev 10)
00:14.3 Network controller: Intel Corporation Wireless-AC 9560 [Jefferson Peak] (rev 10)
00:15.0 Serial bus controller [0c80]: Intel Corporation Cannon Lake PCH Serial IO I2C Controller #0 (rev 10)
00:15.1 Serial bus controller [0c80]: Intel Corporation Cannon Lake PCH Serial IO I2C Controller #1 (rev 10)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Cannon Lake PCH HECI Controller (rev 10)
00:16.3 Serial controller: Intel Corporation Cannon Lake PCH Active Management Technology - SOL (rev 10)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Cannon Lake Mobile PCH SATA AHCI Controller (rev 10)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Cannon Lake PCH PCI Express Root Port #3 (rev f0)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation Cannon Lake PCH PCI Express Root Port #5 (rev f0)
00:1d.0 PCI bridge: Intel Corporation Cannon Lake PCH PCI Express Root Port #9 (rev f0)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Cannon Lake LPC Controller (rev 10)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Cannon Lake PCH cAVS (rev 10)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Cannon Lake PCH SMBus Controller (rev 10)
00:1f.5 Serial bus controller [0c80]: Intel Corporation Cannon Lake PCH SPI Controller (rev 10)
00:1f.6 Ethernet controller: Intel Corporation Ethernet Connection (7) I219-LM (rev 10)
01:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS525A PCI Express Card Reader (rev 01)
6e:00.0 Non-Volatile memory controller: Toshiba Corporation Device 011a

Asi bych na začátek zkusil dvě rychlé věci:

  1. Na přihlašovací obrazovce přepnout na jinou zobrazovací technologii. Pokud teď jedete na výchozím Waylandu, tak přepněte na Xorg (GNOME -> GNOME na Xorg), případně naopak.
  2. Vybrat v nabídce zavaděče co nejstarší kernel, který je v nabídce, a nabootovat do něj. Pokud regrese přišla s aktualizací kernelu, mělo by se to přestat dít.

Tak to vypadá, že hned první rada pomohla :-). Jel jsem ještě kvůli jednomu staršímu programu v XORG. Přepnutím na Wayland se problém vyřešil a první dojem mám, že kurzor myši se umoudřil a chová se tak jak má. Budu to tedy ještě sledovat, ale myslím že vyřešeno.

Moc díky.