Balíčky

Které balíčky lze instalovat v Fedora core 4??
umým instalovat pouze balíčky v rpm… Lze instalovat balíčky i v jiných formátech? a jak?

Ne. RPM je Redhat Package Manager a jsou to jedine typy balicku, ktere lze ve Fedore instalovat. Navic je potereba aby tyto baliky byly pro konkretni verzi distribuce. Tedy ac napr. PLD linux nebo SuSE pouzivaji tez RPM, nepujdou pouzit ve Fedore.

Existuje program “alien” ktery umi konverovat baliky deb<->rpm a mozna nejake dalsi.
Lze instalovat programy z tar.gz - zpravidla se ovsem jedna o zdrojove kody, ktere se kompiluji pomoci “./configure; make; make install” ale nemuzete ocekavat, ze tyto programy pak budou videt pod spravcem baliku RPM. Ze zdrojovych kodu se da vytvorit balicek RPM, to je uz ovsem vyssi divci.

Mohl by ste mi moc vás prosím to přesně popsat? Např, že by ste mohl stáhnout nějaký takovíto balíček a pak mi říct kde přesně jste ho stáhl abych to mohl poté též vyzkoušet a popsat mi jak jste to přesně kompiloval? Jsem uplný začátčník a Linux je pro mne něco úplně nového. A proto mě to láká:)

“popsat mi jak jste to přesně kompiloval”

vacsinou ked sa stiahne tar.gz - teda source code - tak je tam aj nejaky
readme kde byva popisany postup kompilacie …
(tar.gz - je komprimovany balik nieco ako zip)

ak nie je treba skusit to co pisal covex
./configure
make
make install

prikazy sa zadavaju postupne z prikazoveho riadku,
v tom adresary kde mam rozbalene source code

treba skusat :slight_smile:

Dekuji moc za rady a trpelivost:)) vsak sem se tu neptal naposled :smiley:
Budu zkouset dokud to nepujde