Automaticke uspavani gdm fedora 38+

Talk: GNOME suspends after 15 minutes of user inactivity, even on AC power - #59 by ilikelinux - Fedora Discussion tohle je fakt nemocny, kvuli nejake pochybne energy certifikaci nastvat tolik lidi… a ja patrim mezi ne. Jako ok, workstation se bude ve vychoziim stavu uspavat, ale jak se do…haje muze system uspavat i kdyz tam je clovek prihlaseny pres ssh…

Broadcast message from gdm@pc on tty1 (Wed 2024-01-10 08:49:31 CET):

The system will suspend now!

Existuje na to nejake reseni? V te diskusi onen nestastnik nakonec presel z GDM na KDM, ale to neni reseni.

Je možná otravné, ale bohužel nezbytné, pokud se má Fedora prodávat předinstalovaná na počítačích a používat v některých organizacích.

Jinak jako nejlepší řešení mi přijde toto.

Existuje nástroj gnome-session-inhibit, který se dá různě potlačovat to automatické uspání, jak člověk potřebuje.

Nechce se mi moc verit, ze by to byl takovy vejvar, ze se obcas lenovo rozhoupe prodavat notebook s Fedorou… krom toho nechapu, proc ve vychozim stavu nemuze byt proste vypinani PC potlacene kdyz tam je prihlaseny kdokoli - klidne pres ssh… vzdyt to je predsi zrejme, ze v takovem pripade s tim nekdo dela navic vzdalene, takze si to proste nevzbudi kdyz se rozhodne to usnout. jo samozrejme to bude problem, ze je nekdo hodinu idle na ssh… to si jako fak musime hrat na windows a stvat lidi kvuli par prodanym kusum notebooku? Navic neverim, ze vendori Fedoru instalujou bez jakychkoli zmen, tak at si to opatchujou. Proste linuxovy stroj, ktery usina pod rukama si koleduje o prohozeni zavrenym oknem nebo pouziti jineho OS… je to naprosto kontraproduktivni.

Tak ono nejde jen o Lenovo, notebooky s Fedorou prodává taky Slimbook, Framework. Chtěli bychom přesvědčit i Dell a HP. Je to důležité i pro větší organizace, které se musí certifikací Energy Star řídit. Člověk by si mohl říct, že si to můžou nastavit dodatečně, ale žádná taková organizace to nezváží, pokud to ten systém nebude umět by default.
Kolik uživatelů to reálně naštve, je otázka. Fedora Workstation nemá připojení přes ssh ani by default zapnuté a mám pocit, že z toho průzkumu, který dělal Allan, vyplývá, že to drtivá většina uživatelů i vypnuté nechává.
Aby se počítač neuspával, když je k němu někdo připojený přes ssh, je validní požadavek, tak doufám, že někdo z těch, komu to vadí, dojde za vývojáři s návrhem a doberou se k řešení, které uspokojí obě strany, a že nezůstane jen u nadávání v diskusích.

Tak bug evidentne existuje uz rok (ne jeden)
https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=2188828
tech temat je k nalezeni spousta, ale nedeje se nic.

Treba k jedne WS mam pripojenou tiskarnu, driv proste normalne bezela a vecer se uspala, kazdy v siti na tom mohl tisknout. Ted se to kazdych 15 minut vypne, po restartu cups tiskarnu nezna, je potreba restart cupsu…