Aplikace z repozitáře vs. vlastní kompilace

Ahoj.
Více chci než zatím potřebuji kompilovat svoje verze Apache, MariaDB a PHP.
Při instalaci ze spinu F31-KDE-workstation-Live se mi například nainstalovala MariaDB, (kterou navíc asi nic nepoužívá, protože není zinicializovaná). Ale přivedlo mne to k dotazu:
Pokud odinstaluji implicitní balík např. pomocí dnf a zkompiluji si svoji verzi tohoto programu tak:
1.) Neporuším nějaké závislosti?
2.) Jak zabráním, aby tato mnou kompilovaná verze nebyla zahrnuta do aktualizací?
3.) Obecně bod 2: jak zabránit automatické aktualizaci balíčku?

Díky

Úplně na začátek bych se chtěl zeptat, proč si chcete zkompilovat vlastní verzi. Ono je s tím docela dost práce. Ani ne tak s vlastním zkompilováním, ale následnou údržbou, hlídáním bezpečnostních oprav atd.

  1. závislosti tím nutně neporušíte. Nicméně odinstalováním MariaDB se také odstraní všechny balíčky, které na ní závisí (přehled dostanete, než odinstalaci potvrdíte). To, že budete mít v systému zkompilovanou vlastní MariaDB, na tom nic nemění.
  2. Nebude, protože správce balíčků pracuje s databází balíčků, nijak neprojíždí disk, jestli tam náhodou nemáte vlastní MariaDB. Pro něj prostě MariaDB nainstalovanou mít nebudete, protože nemáte nainstalovaný balíček. Pokud byste někdy potřeboval nainstalovat balíček s MariaDB, může nastat problém, když budete mít vlastní zkompilovanou verzi ve stejných cestách, kam to instaluje balíček.
  3. DNF umožňuje vynechat konkrétní balíček (balíčky) z transakcí. Návod najdete v dokumentaci DNF. Můžete to používat buď jako parametr u konkrétního příkazu nebo to přídat do konfiguračního souboru DNF a pak se to bude aplikovat vždy.

Díky za odpověď.
Jde o testovací systém, který po většinu času nemá přístup k internetu. Takže bezpečnost mohu poněkud ošidit.
Ručně budu instalovat MariaDb, Apache server a PHP. Při automatické aktualizaci hrozí, že aktualizace PHP způsobí nefunkčnost aplikace kvůli neošetřené obsoletní funkci, která po aktualizaci již není dostupná. Dále chci při kompilaci volit, co bude součástí zkompilovaného balíku.
Navíc chci mít pod kontrolou, kde co bude nainstalováno.
Velmi zajímavá je pak informace, že při aktualizaci se bere ohled jen na seznam balíků. Takže hrozí, že při instalaci PhpAdmina se nainstaluje druhá instance MariaDb. Toho jsem se právě bál. A když o tom vím, tak to lze řešit i jinak.

Pokud nějaký balíček závisí na MariaDB, tak si její balíček při instalaci vyžádá. Pokud na ní tedy závisí PhpAdmin, tak se při jeho instalaci nainstaluje i MariaDB z repozitářů.
Pokud to chcete mít ideálně oddělené, tak doporučuju instalaci do kontejneru. Např. takový Toolbox se jednoduše používá. Jedním příkazem vytvoří kontejner s Fedorou, připojí do něj váš $HOME atd. V něm si můžete instalovat balíčky, kompilovat dle libosti, aniž by to ovlivnilo samotný systém a naopak. A když se něco nepovede, dá se ten kontejner jedním příkazem smazat.

Kontejner je jedno reseni, druhe je, ze ne jen ze zkompilujes vlastni mariadb ale ze si udelas vlastni balik a ten pak nainstalujes. V podstate staci casto vzit stavajici .src.rpm a ten upravit (nove zdrojaky) a dat rpmbuild. No a nebo ten balik uklohnit pres copr a pak si pridat repozitar z nej, ktery si tam budes sam udrzovat, coz mi prijde nejlepsi reseni.