anydata (eurotel)

Dobry den,
nevite nekdo jak rozbehat tento modem v FC6. Koukal jsem na ruzne navody a stejne mi to porad nejde. Na jinych distribucich jsem ho rozbehal v pohode (SUSE,Ubuntu). Fakt uz vubec nevim.

Tuto nadheru nevlastnim a tak vam z dodanych informaci nemuzu ale vubec nic poradit. Kdyz napisete z ceho jste cerpal, co to je za modem a presne jste zkusil mozna na neco prijdem.

http://www.abclinuxu.cz/forum/show/167739
z tohohle ale pres to kppp se mi to nepovedlo
v SUSE jsem to rozbehl pres kinternet a v Ubuntu pres pppconfig ale to kppp je nejaky divny.

A normalne pres nastaveni System/Sprava/Sit to taky nejde? Co presne je tam divny? Mate zavedeny ovladac usbserial (prikaz lsmod)?

Co si pamatuju když jsem používal kppp tak se občas musel udělat symlink na /dev/modem a pak to fungovalo i s kppp. Ale bez víc informací asi nepomůžeme:-)

no usbserial tam mam. Akorat nejak nevim jak to pres to nastavit. Jsem zacatecnik to bude tezky :frowning:

Neboj - jestli to funguje v Ubuntu a SuSe, tak ve Fedore to musi fungovat, i kdyby to nechtelo :). Ted na to mozna pujdu trochu od lesa a zeptam se, mas nainstalovano gnome-ppp? Zkus do prikazove radky zadat

rpm -qa | grep gnome-ppp

Jestli ve vypisu nebude figurovat gnome-ppp, tak jako root zadej

yum -y install gnome-ppp

a napis jak jsi dopadl.

Macky

Zdravim, bohuzel nejsem doma a nemam to pred sebou, ale ja jsem AnyData rozbehl na FC6 behem 2 minut po instalaci a to jsem taky zacatecnik. Pouzil jsem KPPP, nastavil jmeno, heslo, zarizeni ktere se ma pouzit a vse bylo funkcni. Pokud se to tu do zitra nevyresi, poslu navod a snad pomuzu :slight_smile:

No kdybys chtel, urcite bychom privitali clanecek do sekce “Navody uzivatelu”. Pomohl bys tim ostatnim a navic bys byl slavnej :).

Macky

Jo tak to gnome-ppp jsem tam nemel. Nainstaloval jsem ho a zkusil se pres to pripojit a nic. Nenajde mi to ten modem :(. To si myslim ze je ten problem :(.
Kdyz jsem to rozbihal v Ubuntu tak mam dojem ze kdyz jsem to grepnul (tak to hodilo vypis kde je pripojenej) ale tady to nehaze nic, ale uz si to moc nepamatuju.
Uz aby mi konecne vyprsela smlouva a zbavil se na dobro tohoto pekelneho stroje.

Prvni, co je treba zjistit, je jestli byl ten kram “nadetekovan” jadrem. Zadejte

dmesg

a pak se tim zkuste prehrabat. Jestli Vase jadro zarizeni rozpoznalo a natahlo pro nej ovladace, tak by melo nekde figurovat…

Druhym krokem pak bude zjistit, jaky je soubor zarizeni toho modemu.

Macky

drivers/usb/serial/usb-serial.c: USB Serial support registered for GSM modem (1-
port)
option 1-2:1.0: GSM modem (1-port) converter detected
usb 1-2: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB0
option 1-2:1.1: GSM modem (1-port) converter detected
usb 1-2: GSM modem (1-port) converter now attached to ttyUSB1
usbcore: registered new driver option
drivers/usb/serial/option.c: USB Driver for GSM modems: v0.7.1

Tak po prehrabani jsem nasel tohle, ale je to nejaky divny

Hmm, tak to vypada, ze ten modem se “skryva” pod soubory zarizeni /dev/ttyUSB0 a /dev/ttyUSB1. Opravdu nevim proc dva systemy souboru - ze by dvoje nastaveni ovladacu?

No nicmene zkuste nasledujici:

Nastavte link na /dev/ttyUSB0

ln -s /dev/ttyUSB0 /dev/modem

Po te v ppp-Gnome v nastavenich vyberte v kolonce Typ “USB Modem”. Pripadne si jeste zkuste pohrat s polozkami “Vytaceni” (analogova / digitalni ustredna - tusim) a “Cekat na oznamovaci ton” (u klasickych modemu docela podstatne…). Pokud to nepujde, zadejte do prikazove radky

ln -s /dev/ttyUSB1 /dev/modem

a postup opakujte.

Macky

Takze abych dostal svych slibu, pokusim se popsat jak jsem postupoval {jakozto zacatecnik} ja:

1] Normal instalace FC6
2] Po bootu a prihlaseni jsem pustil KPPP
3] Ucty > Novy > Nazev spojeni = “Eurotel”
4] Pridat telefonni cislo “#777
5] Overeni = “PAP/CHAP”
6] Navrat na uvodni okno KPPP zalozka Modemy
7] Novy > Nazev = “ANY-DATA”
8] Modemove zarizeni = “/dev/ttyUSB0” {zjistil bych si to asi pres dmesg, protoze to muze byt asi jine}
9] Potvrdit a dostat se na zacatek
10] Vyplnit cislo@eurotel.cz a heslo
11] Pripojit :]

Vzhledem ke “skvele” funkcnosti tohoto vyrobku jsem byl donucen reklamovat behem vikendu a dostal jsem stary GTRAN modem. Drobek jsem se bal jestli to rozchodim. Postupoval jsem uplne stejne, jen jsem si vytvoril Novy ucet, zarizeni bylo na /dev/ttyACM0 pak jen zmena jmena a hesla a uz vam pisu ze stareho noveho modemu. Doufam ze to nejak pomuze, pokud budou problemy moc vam asi neporadim - opravdu jsem zacatecnik :]

mrknu na to diky moc