Antivirus

Zdravím uživatele Fedory,
Prosím o radu, zda neexistuje daný antivirus či nějaká ochrana pro systém fedora gnome. Hledal jsem onu věc v “pridat odebrat software” a poté práce s terminálem? Děkuji

Ahoj,
Fedora není Windows!
Takže nepotřebuje: Antivirus,antispyware, anti…, defragmentace, čištění registrů a jiné blbosti. Jen průběžně aktualizuj systém a užívej si pořádný OS :wink:

Ve Fedore antivirus je: clamav.

Pkud do pridat odebrat software napises antivirus tak ti hned vyjede :).

Neketere komerscni firmy maji antivirus pro LInux:
http://www.sophos.com/en-us/support/knowledgebase/14378.aspx
http://www.eset.com/us/protection/linux-antivirus/?CMP=knc-gnb-avos&gclid=CLjgpbWut7oCFcU5QgodKD4A8A

Na googlu urcite najdes dalsi :).

četl sem nekde,že antivir v linuxu ma “smysl” pouze kdyz je nainstalovan win+linux na jednom stroji a to “pouze prevntine”

Antivirus v linuxu nemá žádný smysl…
Kromě jediného případu. A to že máš dualboot s windows a chceš proscanovat widlí oddíl.
Nebo také otestovat nějaký soubor (typicky exáč) na přítomnost viru, aby daný soubor nenapadl jiné widle. Ale na tohle se dá použít např virustotal.com.
Tak i tak antivirus nemá smysl pro systém na který bude nainstalován (Fedora, či jiné distro…).

No byl bych velice optarny s vyroky “Antivirus v linuxu nemá žádný smysl”.

Existuji duvody proc instalovat antivirus na LInux. Napriklad: bezpecnostni politika firmy pro kterou pracujes, zakaznika, maximalizovat zabezpeceni … .

Plus Linux rozhodne neni neprustrelny a bordel pro LInux muze byt stejne nebezpecny jako pro kazdy jiny operacni system - nikdo nemuze uzivateli zabranit spusteni neceho co prijde postou. Muzes se ho tak maximalne zeptat jestli to fakt chce spustit.

Dandim napsal(a):

Antivirus v linuxu nemá žádný smysl…
Kromě jediného případu. A to že máš
dualboot s windows a chceš proscanovat widlí
oddíl.
Nebo také otestovat nějaký soubor (typicky
exáč) na přítomnost viru, aby daný soubor
nenapadl jiné widle. Ale na tohle se dá použít
např virustotal.com.
Tak i tak antivirus nemá smysl pro systém na
který bude nainstalován (Fedora, či jiné
distro…).

…přesně to jsem měl na mysli :slight_smile:

Ve Fedore skutecne je trema ClamAV. Pouziva se tedy primarne k odvsivovani posty. Obecne jsou ale antiviry jen spomalovace pocitacu, protoze zakladem je jasna hlava uzivatele, ktery nepousti a neklika na nesmysly. A to plati u jakehokoli OS.

Souhlas s covexem, je to v 99 % o uživateli. Pokud používá mozek, tak antivir nepotřebuje na žádném OS. Antivir akorát zpomaluje chod OS a občas (u nás v práci velice často) působí víc problémů než užitku. A když už objeví nějaký vir, tak je to k ničemu, jelikož drtivá většina virů jak se jednou do PC dostane, tak se tam drží zuby nehty, dokud se nepřeinstaluje systém.

Linux je méně náchylný k virům už z podstaty repositářů se softwarem a celkové funkčnosti oprávnění. Neznám uživatelskou aplikaci, která by k běhu vyžadovala administrátorská práva, jako je to například u Windows. A jakmile má něco/někdo administrátorská práva, může cokoliv.

Takže žádný antivir nesháněj pokud, jej z nějakého podstatného důvodu nepotřebuješ. ClamAV je tak leda na mailserver. Nevypínej SELinux a instaluj aplikace z ověřených zdrojů (platí u všech OS - v Linuxu nejlépe pouze z repositářů). Nezpomalí se ti antivirem počítač a nic extra ti hrozit nebude.

Mám na Fedoře mainstalováno i linuxové avg pro testování s mailserverem ale výsledek je jednoznačný - totéž co říkali covex a vain.
Antivirus na linuxu je nesmysl, pokud používáš selinux a pracuješ výhradně pod uživatelem. Jinak je možné použít pro proskenování systému chkrootkit nebo rkhunter. Obé je součástí distribuce.

Na Fedoře není ostatně virů zapotřebí - k dodrbání systému docela postačí její vlastní vývojáři.

mosaic: no s tou poslední větou bych nesouhlasil, respektive bych vypustil slova “Na Fedoře”. Ono se momentálně povedlo velmi hezky dodrbat vývojářům Microsoftu i tak starý OS jako Windows XP. Viz http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_xp-windows_update/latest-windows-xp-update-and-svchostexe-problems/57ff2a95-3a9c-4e85-a879-b340c65acfa5 strašně jsme se u toho v práci “nasmáli”. Nevyřešeno doteď, uvedené rady nepomohly. Ale tohle je už dost offtopic, takže se raději nepouštějme do detailů :slight_smile: Za sebe musím zaklepat na dřevo, že mi vývojáři Fedoru už dlouho nerozdrbali.

A já děkuji vývojářům Fedory za moderní distro.

moderní=staré a neopatchované verze aplikací + ulítlé, nedotažené a zbytečné změny v systému + dementní GUI
Já neděkuji

mosaic: potom nechápu, proč Fedoru používáš, když na ní máš takový názor. Kdybych to cítil takhle, tak bych už dávno změnil distribuci, možná dokonce OS, podle těch věcí, co popisuješ.

mosaic napsal(a):

moderní=staré a neopatchované verze aplikací +

No asi záleží jakou verzi Fedory používáš.

ulítlé, nedotažené a zbytečné změny v systému

Otázka pohledu

dementní GUI

“dementní” GUI je i v jiných distrech, záleží na tobě které si zvolíš.

Já neděkuji

Ale používáš :slight_smile: Takže masochista ?