AMD Radeon Vega 7 nebo NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB?

Dobrý den, v závislosti na dlouhém příběhu popsaném tady a tady bych chtěl poprosit o radu a pomoc s nákupem notebooku.
Zatím uvažuji o 16" Ausus Vivoobooku s OLED displejem, ale vítám i jiné návrhy.
Rozhoduji se mezi
Intel + Nvidia
AMD Ryzen + Nvidia
AMD Ryzen + Vega7

Snažil jsem se googlit a ptát na fóru, ale nejsem si jistý jak se správně rozhodnout.
Protože bych rád použil Fedoru jako svůj OS, obrátil sem.
Nevíte, prosím někdo jak je to s podporou a výkonem u těchto karet?
Potřebuji stříhat a převádět videa.
Každá rada a pomoc je vítaná. Děkuji moc!

1 Like

Pokud nemáte specifické užití na kartě nVidia, vyhněte se všemu, co nese jméno té značky. Na Linuxu jsou s tím jenom problémy.

Jinak poradit neumím, do HW nedělám :slight_smile:

Edit: Vítej u nás na fóru!

1 Like

Děkuji!

Ještě jsem právě teď objevil tento ThinkPad s AMD Radeon RX 6500M 4GB
Co myslíte? Děkuji!

Thinkpady maji tradici dobre fungujicich pocitacu s Linuxem. Bohužel detailně poradit neumím. Podíval bych se ještě na modul BT a Wifi, jestli tam není nějaký realtek, hlavně aby to šlo pod Linuxem.

Takže bych se asi řídil koupit → vyzkoušet → vrátit případně (je-li to u Vás možné)

Děkuji všem za odpovědi. Mezi tím jsem se posunul k výběru náhrady za můj nefunkční MBP od Asusus, Lenova a spol. k notebooku od TUXEDO, takže jsem přestal tuto otázku řešit.
Zatím čekám na odpovědi na moje otázky, než se finálně drozhodnu. Snad jsem vybral dobře.

1 Like

Jestli budeš mít pak chuť, klidně napiš zkušenosti sem do fóra (je na to kategorie), nebo to můžeme i vydat jako článek :slightly_smiling_face:

Chuť mám. S časem jsem po tomhle martýriu s MBP úplně v háji :frowning:
Napsal jem TUXEDO pár dotazů. Rád bych používal Fedoru s Gnome, ale oni mají na Ubuntu LTS založený svůj Tuxedo OS. K hardware dodávají nějaké svoje upravené ovladače, takže jim to funguje s NVIDIí. Takže mám zatím spoustu otázek. Ale po poměrně dlouhém a náročném pátrání - pokud se to nepokazí - to vidím jako možnost. Snad to dobře dopadne…

Dalšími možnostmi jsou Framework, ten funguje s Fedorou dobře. Případně Slimbook, který dokonce dodávají předinstalovaný s Fedorou. Pak je tu ještě Starlabs.

U modelů od Dellu a Lenova je dobré se podívat na jejich americké stránky, které konkrétní modely prodávají s Ubuntu a Fedorou. Ty by měly fungovat bez problémů. Zbytek by měl fungovat slušně taky, ale už tam můžou být drobnosti jako nefungující čtečka otisků prstů atd.

Nvidii bych se raději vyhnul. Pak se člověku může stát, že zůstane zaseknutý na konkrétní verzi kernelu, aby mu to fungovalo. Pokud člověk nepotřebuje na výpočty Cudu, tak na běžné desktopové použití jsou karty od AMD vhodnější, bezproblémovější.

Moc děkuji za odpověď!

Nvidii bych se raději vyhnul. Pak se člověku může stát, že zůstane zaseknutý na konkrétní verzi kernelu…

Přesně to je můj výchozí bod a také moje velká obava.
Potřebuji grafiku pro editaci a převod videa, která bude více nebo aspoň tak výkonná jako byla na mém MBP (AMD Pro 550M 8GB).
Původně jsem začínal své hledání na kombinaci AMD/ATI.
Po mnohém hledání, pročítání recenzí, benchmarků atd., jsem zatím upřednostnil “hotové řešení” (Tuxedo) a doufám, že se o funkční ovladače a aktualizace nějak starají (?).
Zatím se mi nic lepšího vymyslet nepodařilo.
Pokud nenajdu lepší řešení, asi se bez nějakých kompromisů neobejdu.
Psal jsem jim dotazy i ohledně používání Feodory na jejich HW.
Zatím nemám odpověď.

Vyrobcu specializujicich se na linux uz par je a i velke firmy jako Dell a Lenovo se snazi delat linux kompatibilni stroje - neco se da naji treba na rootu v katerkorii PC a notebooky - Root.cz
Podle me je podstate pouzivat mainstream HW, protoze ten je nejlip podporovany. Jak chce clovek nejake extraburty nebo minoritni platformy, tak to je jen pro odvazne mlade experimentatory.