AMD drivery; catalyst-test

Zdravim,

jsem novackem na Fedore i Linuxu, teprve se zacinam ucit. Fedoru 31 jsem si nainstaloval na ntb s procesorem rady Fx-7500.

Jelikoz grafika moc nejede - trhani obrazu i u prehravani videa ve FHD, zacal jsem se pidit po driverech. Stahl jsem rpm pro RHEL 7.0 x86_64 --lnk #1-- (jako novacek muzu nahrat pouze dva linky, tak jsem vsechny ulozil do souboru, ktery je ke stazeni zde: [https://webshare.cz/#/file/2qk5nWxx7k/links-mojefedora-2019-09-24-txt] za tuto komplikaci se omlouvam) a snazil se nainstalovat pomoci tohoto navodu --lnk #2–. Nejdrive jsem obdrzel tyto chyby:
error: Failed dependencies:
compat-libstdc+±33 is needed by fglrx64_p_i_c-15.302-1.x86_64
kernel-devel is needed by fglrx64_p_i_c-15.302-1.x86_64

Tyto balicky jsem stahl --lnk #3 a lnk #4–.

Pote jsem se vratil k puvodni instalaci a dostal tuto chybu:
error: Detected X Server version ‘XServer 1.20.5_64a’ is not supported. Supported versions are X.Org 6.9 or later, up to XServer 1.10

Po nejakem googlovani jsem zjistil, ze by bylo dobre vyzkouset namisto puvodni instalace catalyst-test --lnk #5–. Avsak ten jsem si byl schopen tak akorat zkopirovat pomoci git prikazu a ted uz jsem zasekly na nedostatku svych znalosti jak Linuxu, tak gitu a nevim, jak dal.

Budu rad za kazde nasmerovani, rychle reseni i popostrceni tim spravnym smerem.

PS: Linux se chci naucit poradne, procez si delam kurz od cisca --lnk #6-- spolecne s namatkovym procitanim --lnk #7–, avsak jen tak hned se to asi vsechno nenaucim a rad bych, aby mi grafika fungovala nejlepe uz ted :slight_smile:

PPS: Pokud jsou lepsi zdroje, ze kterych se lze naucit praktickemu pouzivani Linuxu a soucasne i pochopit trochu lepe jeho vnitrnosti - sem s nimi, prosim.

Dekuju vsem za rady
Adam

Spíše bych se pídil po tom, proč ta karta jede mizerně s výchozím ovladačem. Open source ovladač, který je obsažený ve Fedoře je totiž to, co AMD primárně vyvíjí a nabízí. Uzavřený ovladač, který je pravděpodobně ten, který se snažíte nainstalovat, je pouze rozšířením toho open source o věci, které pro běžné desktopové využití nejsou potřeba (pokročilé věci pro výpočty na GPU apod.). Ten ovladač se vám nepodaří nainstalovat, protože je dělaný pouze pro pár vybraných distribucí jako je Red Hat Enterprise Linux, které mají jinou verzi kernelu než Fedora.

Bylo by dobré zjistit, jakou verzi grafické karty přesně máte. To najdete třeba ve výpisu příkazu lspci.

Ještě doplním:

Trhání videa nemusí nutně souviset s ovladačem grafické karty. Doporučoval bych hardwarovou akceleraci vyzkoušet nástrojem glxgears a případně hrou Extreme Tux Racer (najdete v katalogu Software). Pokud ty běží plynule, bude problém spíš někde jinde. Potom bych zkusil jiný video přehrávač. Pokud používáte výchozí GNOME Videos, tak pak třeba VLC nebo GNOME MPV.

A v neposlední řadě bych se asi spíš držel stabilní Fedory, tedy Fedory 30. Fedora 31 je pořád vývojová, může obsahovat kernel a tedy i ovladače, které ještě nejsou odladěné.

Dekuji za informace.

#1: lspci mi vraci nasledujici:
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h (Models 30h-3fh) Processor Root Complex
00:01.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Kaveri [Radeon R6/R7 Graphics]

01:00.0 Display controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Jet PRO [Radeon R5 M230 / R7 M260DX / Radeon 520 Mobile]

#2.1 glxgears sice vraci 57 FPS, avsak obraz se seka. Je jakoby trhany. Cim vetsi je okno s animaci, tim je trhani horsi. Pokud je okno na celou obrazovku, animace prakticky nema zadny interval plynuleho obrazu.

#2.2 Hra Extreme Tux Race jede bez problemu a obraz se ani v nejmensim neseka ani netrha.

#3 Muzu zkusit nainstalovat Fedoru 30, nicmene toto neni poprve, co se s problemem setkavam. Problem se vyskytoval na Ubuntu 16.xx pred lety a i na Fedore 28 tusim. Akorat jsem to tehdy neresil.

Fedoru 30 není třeba instalovat, stačí nabootovat live systém a vyzkoušet to v něm. glxgears by tam mělo rovnou být a Extreme Tux Racer by tam měl jít doinstalovat. Je divné, že ETR jde bez problémů a glxgears se trhá.