Amatér ... problém nemám swap .-)

Dobrý den,
jsem kapánek začátečník. FC 5 jsem nainstaloval a rozchodil. Měl jsem pro ní připravenou logickou partition na disku o velikosti 20 GB. Bohužel jsem asi při instalaci ignoroval nastavení a nemám tam nyní swapovací oddíl. Jede to ale po době se to začne kapánek zasekávat.

Mohli by jste mi poradit jak to napravit.
Současný stav partition je:
hda1 - winxp (docasne) ntfs
hda5 - backup - ntfs
hda6 - fedora core

potreboval bych to udelat tak abych z hda6 (20 giga) ubral zhruba giga na ten swap pri zachovani dat a nastaveni - de to ?
diky

Zdravím, vygooglil jsem tenhle velmi dobrý článek: http://www.nuc.elf.stuba.sk/lit/ldp/02/020-04.htm, který by vám mohl pomoct. Ale vyčetl jsem z něj, že se změna velikosti sektorů nedoporučuje (pokud je vůbec zaživa možná). Podle mého laického názoru je změna velikosti oddílů každopádně pro data tak nebezpečná, že si je budete muset nejdřív zazálohovat. No, a když už to budete mít, tak bude záležet jen na vás, budete-li experimentovat, nebo prostě celý sektor zformátujete a nainstalujete systém znovu.
(Soubory se systémovým nastavením jsou v adresáři /etc. Soubory s uživatelským nastavením a s uživatelskými daty v adresáři /home. Za předpokladu, že neprovozujete http- nebo ftp-server, nebo databázové servery a že jste si někde jinde nevytvořil adresáře pro nějaká vlastní data, tak bude stačit zazálohovat tyto dva adresáře.)

Příspěvek byl upraven (29-05-06 11:56)

Pokud mate cerstvou instalaci FC5 asi by nejlepsi bylo partiton smazat a provest instalaci znovu. Pokud se nebojite trochu experimentaovat, lze partition fedory zmensit pomoci ext3resize ktery se nachazi na ruznych bootovatich CD, mozna uz to umi parted (zkuste nabootovat do zachranneho modu z prvniho CD nebo DVD). Pote musite swap vytvorit pomoci fdisku, nebo jiz muzete nabootovat a zkusit neco jako QTparted a vytvorit swap.

(BTW: kolik mate pameti ze vas pocitac potrebuje swapovat? FC5 na 256MB obvykle swap temer nepotrebuje - samozrejme zalezi na tom co delate a poustite)

Zapomel jsem jeste na jednu moznost - swapovat do souboru. Linux umi swapovat jak do souboru na na partition, nebo dokonce oboji najednou. V tom pripade neni potreba prerozdelovat disk ani preinstalovavat.

Popis je obojiho je anglicky na strance redhatu:
http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/RHL-8.0-Manual/custom-guide/s1-swap-adding.html

ve zkratce 512MB swapu:

dd if=/dev/zero of=/swapfile bs=1024 count=524288
mkswap /swapfile
swapon /swapfile

edit /etc/fstab:

/swapfile swap swap defaults 0 0