Aktualizační politika ve Fedoře

Přátelé, přecházím z debianí rodiny na fedoru a chci se zeptat - jakým způsobem fungují aktualizace na Fedoře? Mám aktuálně F37 KDE, instalovaná z net cd. Vím, že fedora posílá nové jádra do updatů, ale co zbytek systému? Dnes mne vcelku překvapila Plasma 5.27. Myslel jsem, že ta přijde až v F38. Vyhovuje mi novější sw oproti LTS politice Debianu, nechtěl jsem ale už roller distro s neustále nejnovějším sw. Jak to tedy ve Fedoře funguje s updaty? Z nevyzrálé plasmy 6 v F37 bych moc nadšený nebyl…

Standardně by se do vydání měly dostávat jenom opravy, ne velké verze softwaru. Nicméně KDE má v upstreamu tak krátkou dobu podpory, že netrvá ani dobu podpory Fedory a KDE tým je docela malý na to, aby si to udržovali sami, takže si vyjednali výjimku a KDE tak má ve Fedoře de facto status rolling release. Jestli to má nějaký dopad na stabilitu, netuším, KDE nepoužívám, ale nepřijde mi, že by si uživatelé stěžovali.

Díky za vysvětlení. Nevíš, jak je na tom v tomto ohledu cinnamon? Docela jsem ho zvažoval nasadit. Problémy s plasmou být samozřejmě nemusí, roller nemusí být problém, ale připadá mi, že fedora mohla být s rychlostí updatů nové plasmy přeci jen trošičku konzervativnější. Po opakovaných zkušenostech z minulosti mne představa nechtěné nezralé plasmy 6, jež je už za rohem drobátko znepokojuje.

Plasma 6 prý do stable určitě nepůjde. Asi tu politiku upravují podle toho, jak je aktuální vydání stabilní. Jinak Cinnamon se dívám, že jede standardní režim, tedy do aktuálního vydání jen opravy.

1 Like