Aktualizace systému GUI vs CLI

Ahoj, když v aplikaci Gnome Software zkontroluji aktualizace, tak mi to hlásí, že je systém aktuální. Když v příkazové řádce zadám “dnf upgrade --refresh”, tak mi to nabídne X aktualizací. Jak to mám chápad?

Děkuji

Systém si ukládá metadata o balíčcích do cache, aby nekontrolovat pořád dokola to stejné. Přepínač --refresh tuto cache označí za zastaralou a díky tomu vidí dostupné aktualizace ihned. Kdybys pustil pouze dnf upgrade, tak vidí stejné prd jako Gnome Software, protože si nejprve olízne cache. Naopak, pokud cache vyčistíš (např. pomocí dnf clean all, nevím jestli je na to nějaké klikátko), tak by pak Gnome Software měl aktualizace najít. Takže ve zkratce: celé je to o práci s cache.

Netušíš jak přibližně dlouho věří systém v cache než si ji aktualizuje?

Pokud to správně chápu, tak pokud dám “dnf upgrade”, tak se dnf podívá na stáří dat v cache a pokud je to v nějakém limitu, tak nehledá dál. Pokud jsou data v cache příliš stará, tak si začne tahat nová metadata z aktualizačních serverů. Je to tak?

Tak nějak to funguje. Ještě bych doplnil, že GNOME Software ve Fedoře ještě dělá to, že nenabízí a nestahuje aktualizace denně, ale dělá to pouze jednou týdně (pokud nenarazí na nějakou bezpečnostní aktualizaci, tu stahuje a nabízí okamžitě). Je to na základě zpětné vazby od uživatelů, kteří si připadali zahlcení aktualizacemi.