Ako preniesť FEDORU na nový disk

Ako mám preniesť Fedoru zo starého disku na nový? Na starom disku som mal 3 particie, C - Windows na NTFS, E - Dokumenty na FAT32 a F - Fedora. Preco tam nie je D neviem, ale D je CD mechanika. Je to jeden disk iba rozdelene particie. Grub je zavedeny do MBR. Na novom disku chcem mat 2 particie: C - Wokna na NTFS a D - FEDORA.

Bohuzel vas pohled na disk je znacne poznamenan krapet nestastnym pismennym oznacenim zavedenym v DOSu. Prenest fedoru na jiny disk je znacne jednoduzsi nez prenest Windows. Proste ji zkopirujete. Lepsi je ovsem kopirovat ji z jine linuxove instalace.

Osobne doporuji nasledujici postup:

  1. Vytvorte a naformatujte na novem disku NTFS pro Windows v pozadovane velikosti. Cast disku nechte volnou. Nainstalujte MS Windows.
  2. Vlozte do pocitace oba disky - stary i novy.
  3. Nastartujte z 1. instalacniho CD nebo DVD Fedory do zachranneho modu
  4. po chroot /mnt/sysimage vytvorte prikazem fdisk nebo parted novou partition linux ext3 a partition linux swap (min. stejne velikosti jako vase RAM)
  5. pripojte nove vytvorenou partition kamkoli do /mnt/neco
  6. zkopirujte obsah /mnt/sysimage do /mnt/neco (prikaz cp -ax /mnt/sysimage/ /mnt/neco/)
  7. Vyndejte stary disk.
  8. Nastartujte do zachranneho modu a po chroot dejte gurb-install

Toto reseni je sice spravne, ale chybi dodat ze Fedora pouziva SELinux, takze by vam po prestehovani hlasila chyby a varovne hlasky ze neco neni v poradku. Proto potrebuje jeste prenastavit SELinux a to udelate vytvorenim souboru .autorelabel do korene. Takze: touch /.autorelabel a pri restartu se prenastavi SELinux

Dekuji za doplneni - ono tech problemu muze byt vicero - napr. pri pouziti LVM, ktere je pro Fedoru tez defaultni, by zrejme chtelo vytvorit LVM svazek. Po prekopirovani je take napr. zahodno zeditovat soubor /mnt/sysimage/etc/fstab a zmenit strukturu podle nove vytvoreneho disku.

No jo, ale…

  1. vytvoril som particiu NTFS a nainštaloval som Wokna
  2. naštartoval som Linux rescue
  3. vytvoril som partície
  4. pripojil som vytvorenu particiu do /mnt/hdb6
  5. dal som cp -ax /mnt/sysimage/ /mnt/hdb6/
  6. napisalo mi že /mnt/sysimage neni souborem ani adresarem
  7. co včil?

Dík

A jste si jist ze vam rescue mod nasel vasi starou instalaci FC? Pokud ji najde vypise vam o tom informacni okno .