Adaptér USB / Ethernet

Dobrý den,
mám na Fedoře problém s tímto čvončem, systém to vůbec nepozná jako síťovku. Ve výpisu lsusb to je, ale žádné nové síťové interface se neobjeví.
Na Raspíčku to funguje na první zastrčení a také na SUSE to bez problému jede , jak má.

Dodatek: na Centosu to chodí také, s dopomocí.

V tom je Realtek RTL8153, že? Tady píšou, že ovladač měl být v kernelu 5.13, ale z 5.14 zase z nějakého důvodu vypadl. Fedora 35 má 5.16. Asi to bude dost ruleta, jakou verzi kernelu daná distribuce zrovna má. Existuje i nějaký out-of-tree ovladač od Realteku, ale ten zase bude fungovat jen s vybranými verzemi kernelu. Asi bych se toho zbavil. Dokud nebude mít Realtek pořádné ovladače v mainline kernelu, budeš s tím jenom ztrácet nervy.

1 Like

Tak dík za informace. Já jsem si nechal koupit dva kusy v zaměstnání, potřebuji to hlavně pro připojení k Raspíčku (jo, skutečně tam potřebuji mít kromě základní síťovky ještě jednu). To by mě nenapadlo, že taková běžná věc ještě nebude mít všude ovladače. Ale můžu to prohodit se staršími adaptéry, které fungují, jeden je na Windowsech a druhý na Centosu.

Tady plati jednoduché pravidlo, realtek = pryč. Mám USB Wifi a taky s nejaderným ovladačem. Je to pěkná lapálie a nepříjemnost, protože to u mě znamená sledovat jeden git repozitář a po větších úpravách jádra stáhnout nejaktualnější verzi, kterou pak DKMS překládá…

Tak jsem to po dlouhé době (přeinstalace počítače, dualboot Win11 / Fedora) zkusil
a ejhle - ono to funguje (Fedora 37).
Takže vyřešeno.

1 Like