Acer Aspire One D270 a F17 - mouchy

Zdravim,
potřebuju poradit. Nainstalovala jsem na svůj netbook Acer Aspire One D270 Fedoru 17, XFce 32bit - výměnou za ošklivé MeeGo, které umí jen chatovat a prohlížet facebook.
Ale stále mi zbývá dořešit pár nefunkčností, které před instalací nového OS fungovali.

Při spouštění mi vždycky naběhnou dvě chybové hlášky:
[ 4.511162] gma500 0000:00:02.0: trying to get vblank count for disabled pipe 0
[ 4.512765] gma500 0000:00:02.0: trying to get vblank count for disabled pipe 0
Pochopila jsem, že jde o něco s grafikou, ale nevím jak to řešit. Grafiku mám sdílenou Intel Corporation Cedarview Integrated Graphics Controller.
Nejde mi regulovat jas obrazovky, možná to s tím souvisí…

Druhý problém mám s klávesnicí - kromě regulace hlasitosti nefungují “modré” klávesy s Fn (již zmiňovaný jas, NumLock; místo vypnutí wifi se počítač restartuje).

A do třetice na touchpadu nefunguje klikání a scrollování - v podstatě se chová jen jako myš.

Drobná moucha nakonec - nezobrazuje se mi emblémek na přehazování klávesnice, musím ji vždy měnit přes aplikace :frowning:

Vypadá to, že máš grafickou kartu GMA500 Poulsbo. “Gratuluji” to je snad nejhorší karta desetiletí, co se týče podpory Linuxu. Intel dělá pro své karty open source ovladače, které jsou bezproblémové a funkční. Bohužel toto je karta, kterou si nechal Intel outsourcovat u jiné firmy, která tenkrát zplácala nějaké ovladače pro Linux. Ty ovladače byly chybové, nikdy se nedostaly do jádra a nyní už nejsou ani se současným jádrem kompatibilní. Zhruba před rokem začal psát nové ovladače pro GMA500 Alan Cox. Od jádra 3.3 už jsou docela použitelné. Nevím, jak daleko se nakonec dostal, ale asi už to nikdy žádná hitparáda nebude. S tím moc neuděláš. Přechod na jinou distribuci asi nepomůže, protože ty většinou mají starší jádra, kde je ta podpora GMA500 horší.

Nějaké další info můžeš najít zde: http://fedoraproject.org/wiki/Acer_Aspire_One

Mam tez notebook s GMA500 - nikoli tedy Cedarview, nejsem si zcela jist jak to tam s grafikou je, ale mam cistokrevne Poulsbo. Skutecne to neni zadny zazrak, ale vse ± funguje, ovsem pouze v Gnome. Jas jde nastavovat, funguje mi uz i suspend, ale hibernace neni momentalne vubec k dispozici, funguje i VGA out, ovsem nikoli pres klavesu, ale rucne pres Xrandr.

Co se tyce “modrych” klaves, tak je to proste asi tim, ze nikdo mapovani tech klaves zatim nepopsal pro dany typ notebooku. Wifi mam na HW “soupatko” a to mi normalne wifi zapina a vypina, opet to bude spis problem konkretniho modelu notebooku. Restart je v tomto pripade opravdu zvlastni chovani, s tim by se asi aspon neco udelat dalo, kdyby existoval detailnejsi popis toho restartu, pripadne nejake vypisy logu.

Ohledně toho klikání a scrollování touchpadem by to mělo být jen nastavení v nástroji “Myš a touchpad”. Je tam zaškrtávátko, že touchpad má klikat…

Díky za rady.

Klikání na touchpad jsem vyřešila díky návodu na fedoraproject.org, který sem poslal Sešívaný (viz. výše).
Zbytek jsem nevyřešila :frowning: Zkoušela jsem nainstalovat i Gnome, ale problémy zůstaly stejné. Hibernace mi taky nefungovala, jak píše covex.
Nakonec jsem souboj vzdala a počítač ve čtrnáctidenní lůtě vrátila do e-shopu. A to zas bude jiná pohádka, sice jsem reklamační řád na czc.cz považovala za slušný, ale asi odsaď pocaď, za mechanické poškození, které není uvedené v předávacím protokolu a tedy zřejmě mohlo vzniknout až při manipulaci jejich zaměstnanci mi chtějí strhnout pětinu ceny. :frowning:

Celkem zajimavy zpusob jak lidem zneprijemnovat vraceni zbozi v teto lhute… asi bych se nenechal odbyt, napsat, ze zbozi odchazelo v poradku v puvodnim obalu a pokud poskozeni vzniklo, tak pouze pri ceste nebo manipulaci u nich. Pokud po ceste meli si zkontrolovat obal a reklamovat u prepravni spolecnosti. A hlavne at ti poslou fotku toho poskozeni…

Bohuzel z druhe strany musim rici, ze jak se zveda mnozstvi zbozi kupovaneho pres eshopy, tak znacne roste i mnozstvi vraceneho zbozi, coz dela obchodnikum celkem tezkou hlavu. Jinak pokud chces notebook s dobrou podporou linuxu, nebal bych se koupit nejaky bazarovy kousek puvodne lepsi tridy, je to mnohdy po vsech strankach lepsi volba nez novy.

Já jsem máti koupil starší Lenovo Thinkpad T400 za 6500 Kč a na něm jede Fedora jako z praku, takže na tom kupování starších značkových notebooků něco je.

To jsem se bránila, ale paní telefonistka měla prostě napsané údaje v počítači a nic jiného navíc řešit nebude :frowning: natož neco vysvětlovat, vyjít zákazníkovi vstříc a tak. Ještě uvidím, co s tím vymyslím. Jejich jednání mi přijde nefér.
Jinak nakonec jsem se naštvala, protože nový menší funkční netbook fakt potřebuju a objednala jsem si (samozřejmě u jiné konkurenční společnosti než je czc) Lenovo Thinkpad Edge E135 už s předinstalovanýma Windows 8 - takže jsem zpátky u oken. Už ho mám od pondělí doma, všechno šlape jak má.
Linuxy mám sice ráda, výrobci bohužel asi moc ne. Když už prodávají notebook s linuxem, hodí na to nějaké torzo alá MeeGo - na které existuje minimum instalačních balíčků. A instalaci normálního linuxu dost často brání neexistence ovladačů na některé komponenty :frowning:

Ano, s tim valci kazdy, kdo chce pouzivat Linux. Proto napriklad ted probiha akce, kdy se ubuntu angazuje u asus v moznosti koupe notebooku bez OS (coz bohuzel jeste nezarucuje kompatibilitu s Linuxem), alternativou je kupova linux se skutecne funkcnim linuxem, kdy napr. Dell nabizi http://blog.canonical.com/2012/11/29/sputnik-dells-ubuntu-based-developer-laptop-is-here/ Asus http://www.asus.as/index.php?sid=29821b7463673ff1f93558a37492939d&cl=search&searchparam=ubuntu&searchcnid=1
Takze najit se daji, ale musi s tim clovek pocitat predem a vybirat podle toho.

MMCH: mas k tomu notebooku instalacni media W8? Nebo aspon rescue oddil? Tak az to budes poprve preinstalovavat, tak dej vedet, jesli vsechno zase pekne funguje :).

Ahoj,
Sice navazuji na toto téma po delší době a jsem linuxovej věčny začátečník, ale Acer Aspire one D270 v konfiguraci 28Ckk vlastním a podnikl jsem s ním dlouhé turné skrze širší spektrum operačních systémů :slight_smile:
Podařilo se mi nakonec tento notebook několikrát zprovozuschopnit a to s jinou verzi linpusu nez tam byla, pak Ubuntu 12.04 (gnome) a nakonec Fedora 17 (kde).
–Co opravdu nefungovalo–
-Kubuntu 12.04 / 12.10
-Xubuntu 12.04 / 12.10
-Lubuntu 12.04 / 12.10
-Ubuntu 12.10
(xubuntu se tvářilo nejvíc nadějne, po nabootovani se stahli aktualizace, po restartu to šlo navždy do…)
Jelikož pc používá primárně pro Octave(náhrada matlabu) a Rko(statistický jazyk) tak jsem spoustu nepodporovaných licencí vyřadil ronvou…
nakonec jsem zakotvil u Fedory, prvně jsem nahrál F18, avšak zde skoro nic nefungovalo a vzlášt ne grafické rozhraní. Podobně jsem dopadl s F17 (obojí standardní verze, asi se tomu říká gnome že?) následně jsem neuspěšně testoval F18 (KDE) a jako poslední F17 (KDE) a ta se uchytila… i kdyz na začátku ne uplně ideálně.
na F17 (KDE) mi nefungovalo:
Hibernace, uspavani, regulace podsvícení… etc, v podstatě vše co tu bylo vyjmenováno.
Navíc jsem zjistil že mi zde nefunguje grafické rozhraní yume (instalování aktualizací po jednom kuse fungovalo, ale ne hromadně a cca 600 věcí jsem nechtěl postupně odklikávát, navíc nekteré věci se nepodařili, pc se zastavoval a padal)
Aktualizaci jsem nakonec vykonal úspěšně přes příkazovej řádek a po restartu pc se mi v uvodnim vyběru operačniho systemu obevila nova Fedora s kernelem 3.8 :-o a to jsem tam předím mel 3.2… a překvapivě na tom vše hezky funguje :slight_smile: - spánek, hibernace, podsviceni, etc :slight_smile:
Tak snad toto vše někomu pomůže :slight_smile:
S.
Ps: při prvni instalaci jsem pos*l nastaveni klavesnice a ted mam y a z prehozene (:D) nevite jak to napravit? :smiley:
PSS: srz za čj, neumím ji ještě moc dobře :slight_smile:
PSSS: ubuntu 12.04 fungoval ,ale vyhazovalo to neustale chybu bad lun target…a i ted u f17/kde mi to vyhazuje tu hlasku o pipe… ale jinak vše u obojího ok :slight_smile:

Vsechna nastaveni se daji zmenit. Pokud pises o klavesnici v KDE, pak jiste najdes jeji nastaveni v kontrol panelu, kde si muzes vybrat rozlozeni klavesnice k prislusnemu jazyku, je tam ceska qwerty i qwertz.

aa, děkuji převelice :slight_smile: