absence SYNAPTICu ve Fedore 20 KDE 4.0 ??

prosim jsme uplny novacek na Fedore ver. 20. chybi mi tam synaptic. jak se doinstalovavaji balicky ( mely by to byt ty tar.gz2 ze ?? ) . to se dela vsechno rucne , nebo jak se vlastne doinstaluje dodatecny software ?? potrebuji si z teto fedory 20 udelat zase grafickou stanicku s Inkscapem a blenderem…
Dekuji za kazdou relevantni radu.

Ve Fedore synaptic neni
https://ask.fedoraproject.org/en/question/35594/is-there-a-synaptic-like-package-manager-for-fedora/



nicmene pro bezne instalace by mel stacit gnome-software http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:instalace_aplikaci

Vetsinou je ale jednodussi proste pustit terminal a pouzit yum
yum search “neco”
yum install “co jsem nasel”
nainstaluje vsechny potrebne zalezitosti… pripadne lze instalovat cele skupiny
yum grouplist

Případně se dá použít nástroj Yumex, což je grafická nádstavba nad yumem, která je Synapticu asi nejpodobnější. Nic takového jako Synaptic pro příkazovou řádku není.

jak prosim naistaluju tu aplikaci YUMEX a kde ji najdu ??
diky za odpoved.

takze v prikazovem radku zadam napriklad: yum search “inkscape” a potom co nalezne za url urc. k instalaci zadam: yum install “nalezene inkscape url urc. k instalaci”. je to spravne ??

a co presne znamena ten atribut SEARCH u terminaloveho prikazu YUM. to abych vedel, co presne, respektive jaky software v jakem stavu vyhledavat …?? to se vyhledavaji ty balicky urcene k instalaci ??

seach prohledává databázi balíčků z repozitářů, které máte v systému povolené. Pokud jste si žádné nepřidal, tak jsou to jen oficiální repozitáře Fedory. Vyhledává to ve všech balíčcích, jak nainstalovaných, tak nenainstalovaných.

Yumex nainstalujete tímto příkazem: sudo yum install yumex

Balíček není třeba před instalací vyhledávat, když znáte přesně jeho název. Stačí zadat přímo sudo yum install inkscape.

yum search neco
bohuzel nevyhledava vse. Od (ne)jiste verze je potreba pro kompletni vyhledavani pouzivat
yum search all neco
faktem je, ze yum search vetsinou staci.

děkuji, už jsem se začal učit terminálový příkaz a vlastně také aplikaci YUM a dále se chci věnovat vzdělávání na téma visuální aplikace YUMEX.

vlastně ještě toto: ve Fedoře 20 jsem nalezl aplikaci s názvem Apper. dá se tato aplikace použít jakožto ekvivalent Yum a Yumex ??

Ano, Apper lze pro instalaci balíčků použít taky.