32-bit nebo 64-bit

Fedora 19 je venku a podle publikovaných článků je velmi vydařená. Pro mě se blíží čas upgradu, mám stále F17 a rozhodl jsem se pro kompletní reinstalaci. V F19 je Gnome 3.8 s možností Classic Mode, tak jsem se rozhodl po dlouhé době dát Gnome opět šanci na úkor stávajícího XFCE. Nyní dva dotazy:

1. Mám zvolit 32 nebo 64-bitovou verzi? Je zde šance, že by systém sám o sobě ve 32-bitové verzi méně zatěžoval hardware z hlediska vytížení procesoru (popř. grafické karty)? Paměťová náročnost, která je u 64-bitové verze větší, mi nevadí.

2. Lze Classic Mode u Gnome aktivovat (a vyzkoušet) i při běhu z Live CD?

1. Pokud nerešíš paměťovou náročnost, tak bych šel do 64-bitové verze. Je tam jakýsi výkonnostní rozdíl, ale nemyslím si, že by to bylo tak zřetelné, aby to člověk viděl na zatížení procesoru nebo grafiky. Nicméně většina lidí už dnes jede na 64-bitové verzi a je tak i líp testovaná.

2. Myslím, že na výchozím ISO Classic Mode není. Je potřeba ho doinstalovat, odhlásit se a vybrat ho v přihlašovací obrazovce. To by ale teoreticky mělo jít udělat i v live systému.

Uznavam ze moje testovani rozdilu 64b a 32b verze je jiz starsiho data, ale narocnost aplikaci na pamet i procesor byla u 64b verzi vyrazne vetsi. Dle meho soudu to nema pro bezne pouziti zadny vyznam. Zastoupeni architektur nevim jak se da aktualne zjistit, protoze SMOLT uz neexistuje. Faktem je, ze vetsina vyrobcu uz dnes tlaci 64b skoro ve vsechn zarizeni x86 takze jich bude vetsina. Ale stale si myslim ze to ma smysl jen pokud ma clovek vice nez 4GB RAM nebo chce provozovat virtualizacni server. Jinak je 64b pro bezne pouziti nanic.

Tak uz info nepotrebuji. :slight_smile: Vyzkousel jsem si to …
Nainstaloval jsem F19 x86_64, a zda se ze je to OK.
Slo to tak, jak jsem predpokladal - stacilo jen preformatovat /, /boot, swap.
Zda se mi to i o trochu sviznejsi …, ze jsem do toho nesel driv … :slight_smile:

puvodni dotaz:

Da se pouzit stavajici /home (z 32bit instalace; mam tam i $HOME MariaDB /home/db ) pro 64bit instalaci fedory?

Pri instalaci 64bit fedory preformatuji jen /, /boot, swap? Take bych rad presel na 64bit …

Dik za info

###########

Jen pro úplnost. Zatím je to tak, že 32bit např. lépe podporují produkty třetích stran. Např. u tiskáren jsem už 2x narazil na to, že pod 32 běhala skvěle a pod 64 ani ránu. Navíc jsou např. komplikace u wine.

Nicméně jsem spokojený uživatel 64bit :).